Latvijā
Sabiedrība

Valsts lielāko slimnīcu pamet ilggadējais finanšu direktors Smilga7

Foto LETA

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) valdes priekšsēdētājam Imantam Paeglītim būs jāmeklē jauns finanšu direktors, jo Kārlis Smilga, kurš šajā amatā nostrādāja vairāk nekā deviņus gadus, ir atstājis savu darba vietu.

“Šis ir izsvērts, pragmatisks lēmums, kurš nav uzspiests “no augšas” , bet paša pieņemts. Katrā darbā taču gribas gūt rezultātu, bet, ja jūti, ka bezcerība sāk dominēt pār rezultātu, tad ir pienācis laiks kaut mainīt,” saka nu jau bijušais lielākās valsts slimnīcas finansists un atgādināja, ka 2011. gadā RAKUS strādāja ar peļņu, bet patlaban ar zaudējumiem, kuri sasnieguši četrus miljonus eiro. “Vai tie paši cilvēki ir sākuši strādāt sliktāk? Noteikti, nē. Valsts tarifus gadiem nav pārrēķinājusi, un tas ir viens no galvenajiem zaudējumu cēloņiem,” secina Smilga. Viņš uzskata, ka veselības aprūpes sistēmā izmaiņām vajadzētu būt reizi trijos gados, nevis trīsreiz gadā, kā tas notiek patlaban. “Ir jāveic konstruktīvas pārmaiņas, un tad trīs gadus ļaujiet strādāt. Bet par to var tikai sapņot,” saka Smilga. Iepriekš viņš ir norādījis, ka medicīnas personāla politikā jau ilgstoši notiek sociālistiskā sacensība – viena slimnīca cenšas pārspēt otru, kura vairāk samaksās attiecīgajam speciālistam, lai to atvilinātu uz savu ārstniecības iestādi. Piemēram, dažas reģionālās slimnīcas pārpērk ķirurgus, solot maksāt 2000 eiro lielu atalgojumu pēc nodokļu nomaksas vai par vienu dežūru 250 – 300 eiro, kamēr citur tie ir vien 70 eiro un vēl mazāk.

RAKUS valde jau ir izsludinājusi konkursu uz finanšu direktora vietu. Kandidātiem tiek prasīta ne tikai augstākā izglītība finanšu vadībā, kas papildināta ar amatam nepieciešamajām speciālām zināšanām un darba pieredze finanšu vadītāja amatā ne mazāk kā pieci gadi, bet arī spēja analizēt situāciju veselības nozarē, identificēt problēmas un izstrādāt to risinājumus. Jaunajam finanšu direktoram būs jāizstrādā slimnīcas finanšu stratēģija, jānodrošina ārstniecības iestādes darbības efektivitāte, kā arī jāveic citi ļoti svarīgi uzdevumi, lai slimnīcai nebūtu miljoniem eiro zaudējumi.
Visticamāk, ka šim amatam piemērotu kandidātu varēs atrast tikai tad, ja tiks būtiski paaugstināta finanšu direktora alga. Valsts ieņēmumu dienesta mājas lapā internetā, kur publicētas amatpersonu deklarācijas, var uzzināt, ka finanšu direktora Smilgas alga bijusi nedaudz virs 2800 eiro mēnesī jeb gandrīz trīsreiz mazāka nekā slimnīcas valdes priekšsēdētājam Imantam Paeglītim, kura mēnešalga ir 8000 eiro. Par jaunā Rīgas Austrumu slimnīcas vadītāja algu vienošanās notikusi pārrunu procesā, kad ministrija centās atrast jaunu vadītāju lielākajai valsts slimnīcai, kurai pat pēc vairākiem konkursiem tas nebija izdevies.

RAKUS stratēģiskās komunikācijas vadītājs Normunds Beļskis informēja, ka drīzumā tikšot izsludināt konkurss arī ārstnieciskā direktora amatam. Tas ir jauns amats, un persona, kas uzvarēs konkursā, būs slimnīcas valdes priekšsēdētāja veidotās komandas svarīgākais speciālists, tāpat kā finanšu direktors.

LA.lv