Latvijā
Sabiedrība

Valsts maksās arī par aizstāvību Satversmes tiesā 0


Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: LETA/Ieva Lūka

No nākamā gada 1.janvāra valsts varētu apmaksāt zvērinātu advokātu un Juridiskās palīdzības administrācijas nolīgtu juristu darbu, lai aizstāvētu iedzīvotājus arī Satversmes tiesā.

To paredz septembrī Saeimā pieņemtie grozījumi Valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības likumā un novembrī valsts sekretāru sanāksmē izsludinātie grozījumi Ministru kabineta noteikumos, kuros noteikti valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības sniedzēju atlīdzības apmēri.

Juridiskās palīdzības administrācijā un Latvijas Zvērinātu advokātu padomē izkalkulējuši atlīdzības apmērus cilvēkiem, kuri gribētu aizstāvēties Satversmes tiesā:

1) par juridisko konsultāciju – 40 eiro stundā, bet ne ilgāk kā 5 stundas vienas lietas ietvaros;
2) iepazīšanās ar sākotnējo pieteikumu, tiesu praksi, starptautisko organizāciju materiāliem un citiem avotiem, ja seko juridiskās palīdzības sniedzēja atzinums par turpmākās juridiskās palīdzības nelietderību – 140 eiro;
3) konstitucionālās sūdzības sagatavošana, ietverot iepazīšanos ar sākotnējo pieteikumu, tiesu praksi, starptautisko organizāciju materiāliem un citiem avotiem – 400 eiro;
4) papildinājumu sagatavošana konstitucionālajai sūdzībai – 80 eiro;
5) viedokļa sagatavošana rakstveida procesā – 200 eiro;
6) iepazīšanās ar lietas materiāliem tiesā – 40 eiro par sējumu;
7) juridiskās palīdzības sniegšana tiesas sēdē – 80 eiro stundā, bet ne ilgāk 5 stundas vienas lietas ietvaros.

Šai valsts apmaksātajai juridiskās palīdzībai no valsts budžeta paredzēts iztērēt 2 298 918 eiro.

Vai ar šīm likmēm vienmēr varētu pietikt, lai maznodrošināts cilvēks aizstāvētu sevi Satversmes tiesā, par to var rasties šaubas.

Zvērinātu advokātu prasītā atlīdzība Satversmes tiesā skatītajās lietās pārsniedz 1000 eiro.

Likumā noteikts, ka valsts apmaksātu juridisku palīdzību var pieprasīt, pirmkārt, ļaudis, kuri vietējās pašvaldības sociālajā dienestā atzīti par maznodrošinātiem vai trūcīgiem.

Otrkārt, to var pieprasīt cilvēki, kuri nokļuvuši īpašā situācijā un kuri, ievērojot viņiem piederošo īpašumu stāvokli un viņa mēneša ienākumus, daļēji vai pilnīgi nespēj pats aizstāvēt savas tiesības.

Par īpašu situāciju uzskata tādu, kurā cilvēks iekļuvis nelaimē pēkšņi, piemēram, nodedzis viņam piederošais dzīvojamais nams. Īpaša situācija ir arī tad, ja cilvēks atrodas pilnā valsts vai pašvaldības apgādībā vai šī palīdzība nepieciešama patvēruma piešķiršanas procedūras ietvaros.

Palīdzību var meklēt Juridiskās palīdzības administrācijā, Rīgā, Pils laukumā 4 vai piezvanot pa bezmaksas tālruni 8 001 801.

LA.lv