×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
4. augusts, 2016
Drukāt

Valsts meža dienests: mājlopiem ganībās arvien biežāk uzbrūk vilki (4)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Pēdējās nedēļās arvien biežāk mājlopiem ganībās uzbrūk vilki, tādēļ Valsts meža dienests (VMD) aicina lauksaimniekus pievērst pastiprinātu uzmanību ganāmpulku drošībai, kā arī nekavējoties ziņot par jauniem uzbrukumiem.

VMD pārstāvji aģentūru LETA informēja, ka patlaban mazie vilcēni ir paaugušies un savā ēdienkartē pilnībā pārgājuši uz gaļu, līdz ar to notiek biežāki uzbrukumi mājdzīvniekiem – galvenokārt aitām un govīm. Lielākoties tie tiek nogalināti vai savainoti laikā, kad atrodas ganībās. Jaunie vilcēni pagaidām gan ēdot tikai vecāku sagādāto maltīti, paši medībās vēl nepiedaloties.

Līdz ar to saimnieki aicināti pievērst lielāku uzmanību savu ganāmpulku drošībai, biežāk tos apsekot, pavērot apkārtni, vai nav bojāti žogi, un vai tuvējā apkārtnē manāmas vilku pēdas. Ganību periodā mājlopiem ir lielāks apdraudējums tikt savainotiem vai nogalinātiem vilku uzbrukumos. Tāpat arī naktis ir kļuvušas garākas un tumšākas, līdz ar to tas ir lielisks aizsegs vilkiem, pārvietojoties tālākos barības meklējumos.

VMD apkopo informāciju par ziņotajiem gadījumiem, kad no vilkiem ir cietuši mājdzīvnieki, apsekojot katru saimniecību, kur noticis uzbrukums, un sastādot par to attiecīgo aktu. Tāpat VMD aicina iedzīvotājus, kas manījuši vilkus, kuru uzvedība tiem šķitusi neadekvāta, ziņot par to dienestam.

Kā ziņots, šajā vilku medību sezonā, kas sākās 15.jūlijā, VMD ir atļāvis nomedīt 250 vilkus. Šis ir sākotnēji noteiktais pieļaujamais nomedījamo vilku skaits. Tomēr, ja turpmāk tiks reģistrēti daudzi vilku uzbrukumi mājlopiem, VMD ir tiesības limitu palielināt.

Līdz šim nomedīti seši vilki Ziemeļkurzemes, Ziemeļvidzemes un Zemgales virsmežniecību uzraudzībā esošajās medību platībās.

Vilku medību sezona ilgst līdz noteiktā nomedīšanas apjoma izmantošanai, bet ne ilgāk kā līdz nākamā gada 31.martam. Iepriekšējā medību sezonā tika nomedīti 275 vilki no atļautajiem 275, savukārt 2014.-2015.gada sezonā nomedīja 267 vilkus no atļautajiem 300.

Kā norāda VMD – lai aizstātu 200-250 gadā nomedītus vilkus, pilnīgi pietiek ar 40-50 pieaugušo vilku pāriem, kas sekmīgi vairojas un turpina populāciju, pateicoties brīvām pārvietošanās iespējām, piemērotām midzeņu vietām un barībai.

Latvijā vilku blīvums ir lielāks valsts rietumu, ziemeļu un austrumu daļās, bet mazāk tie sastopami valsts centrālajā daļā. Vilks, kurš ir vesels un nav inficējies ar kādu no slimībām, izvairīsies no cilvēka un necentīsies tam tuvoties.

Eiropas valstu mērogā vilks ir apdraudēts un tādēļ iekļauts aizsargājamo sugu sarakstos. Šo sugu aizsardzību nosaka Latvijā ratificētas starptautiskās konvencijas un Eiropas Savienības valstu likumdošana. Taču minētie starptautiskie dokumenti pieļauj ar vietējiem apstākļiem saistītas atkāpes no vispārējām prasībām, ja vien vietējo specifiku pamato ar regulāri ievāktiem datiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. Tātad tādēļ, ka Rietumeiropieši savai drošībai vilkus ir izšāvuši un tagad dzīvo mierīgi, mums tagad jācenšas glābt “vilku populāciju Eiropas mērogā”, upurējot savu zemnieku peļņu? Ko, man varbūt iet gulēt kopā ar saviem ganāmpulkiem pa naktīm? Katram ģimenes loceklim pa plintei rokās un aiziet katrs savu lopu grupu sargāt! Jo nedo’ die’s nenovaktēsi – katrs lops ir vidējās mēnešalgas vērti zaudējumi. Lai pilsētnieki saprastu – iedomājieties, ka jums Eiropa palūgs mēnesi pastrādāt bez algas. Tā pat vien, jo viņiem baigais štuks bīdāms. Vilkus jāglābj. Un gulēt ejot var zīlēt – par nākamo mēnesi algu saņemsi, vai tomēr atkal paliksi bešā.

  2. Ja lopi izlikti kā uz paplātes, tad būtu savādi, ja vilki šādu iespēju neizmantotu un neķertos pie vieglākā medījuma. Vai tad naktī lopus grūti ievest kūtī, kur vilki netiek klāt? Un pa dienu, protams, ganu pielikt, arī neviens negrib, jo lētāk ir pirkt bises un lodes, tad pie viena var palepoties ar vilku ādām. Kurus gan interesē tas, ka Latvijas mežos dzīvo vilki?

    • Tu vispār saproti ko pati raksti/runā? tāda sajūta ka fiziski esi mūsdienās, bet domāšanā Kārļa Ulmaņa laikos! Kādi gani, kādas dzīšanas naktī kūtī – HALLO! ir lopu šķirnes, kas VISU gadu pavada laukā! Tak atej nost no datora un izej ārā paskaties, kas notiek!

  3. Tie nav vilki, bet no Kanādas ievestie kara suņi.

Draugiem Facebook Twitter Google+