Uncategorized

Valsts mežus šogad papildinās 21,6 miljoni jaunu kociņu 1

Foto – LETA

Līdz ar siltāku laiku pieaug arī meža kopšanas darbu apjomi un tiek atsākta meža atjaunošana. Kā portāls www.la.lv uzzināja AS ” Latvijas Valsts meži” (LVM), šogad uzņēmums plāno valsts mežos iestādīt 21,6 miljonus augstvērtīgu,jaunu koku 8000 hektāru lielā platībā.

Kopumā LVM šogad atjaunot mežus 14 370 hektāru platībā, veiks agrotehnisko kopšanu 27 430 hektāru platībā un jaunaudžu kopšanu 27 400 hektāru platībā.

Tāpat LVM plāno veikt jaunaudžu kopšanas darbus 27400 hektāru platībā. Jaunaudžu kopšana ir pasākums, kas veido mežaudzes sastāvu un uzlabo paliekošo koku augšanas apstākļus. “Rūpējoties par savlaicīgu jaunaudžu kopšanu, tiek nodrošināts konkrētai vietai piemērotās koku sugas kociņu skaits, atbilstoši to augstumam. Līdz ar to tiek samazināta koku konkurence par barības vielām un saules gaismu. Labi koptu mežu var pazīt pēc koku vainagiem un labi attīstītiem un veidotiem koku stumbriem,” skaidroja LVM Meža atjaunošanas un kopšanas vadītāja Dace Ozola.

Šogad mākslīgi atjaunotajos izcirtumos agrotehniskās kopšanas darbi tiks veikti 27430 hektāru platībā, tādējādi novēršot lakstaugu, puskrūmu un krūmu atvašu konkurenci ar jaunajiem kociņiem. Nereti kopšanas darbi veģetācijas sezonā jāveic divas reizes, lai nodrošinātu vairāk saules gaismas un barības rezerves, kas veido labvēlīgāku vidi jauno koku augšanai.

Saimnieciskajos mežos putnu ligzdošanas laikā no 1. aprīļa līdz 30. jūnijam jaunaudžu kopšana netiek veikta līdz 10 gadus vecās priežu un lapu koku audzēs un līdz 30 gadu vecās egļu audzēs, izņemot vietās, kur skuju koku augstums nepārsniedz 0,7 metrus, bet lapu koku augstums – vienu metru. Pavasara un vasaras periodā jaunaudžu kopšanas darbi netiek veikti arī putnu aizsardzībai izveidotajos mikroliegumos un to buferzonās, īpaši aizsargājamās dabas teritorijās, ūdeņu un purvu aizsargjoslās.

Pērn valsts mežos 9000 hektāru platībā tika iestādīti vairāk nekā 23 miljoni augstvērtīgu koku stādu un tika izkopti 31300 hektāri jaunaudžu.

LA.lv