×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.0°C
Hermīne, Estere
Pirmdiena, 16. jūlijs, 2018
8. februāris, 2017
Drukāt

Valsts nami tukši, bet valstij telpu trūkst (18)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Acīgāki rīdzinieki noteikti būs pamanījuši, ka jau ilgāku laiku Rīgā vairāki valstij piederoši daudzstāvu nami stāv tukši. Pašlaik tukšs, piemēram, ir nams Krišjāņa Barona un Elizabetes ielas stūrī, kur agrāk bija izvietota Latvijas Nacionālā bibliotēka, tāpat neizmantots stāv arī nams Kronvalda bulvārī 6, kur savulaik atradās jūrskola un kas pašlaik ir bēdīgā stāvoklī. Bet vairākām ministrijām un citām valsts pārvaldes iestādēm trūkst telpu, kuras būtu piemērotas ierēdņu darbam. Kāpēc tā?

 

Tukšie nav piemēroti

Tukšie nami nav piemēroti valsts pārvaldes vajadzībām – tā skaidro valsts akciju sabiedrības “Valsts nekustamie īpašumi” (“VNĪ”) valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Tols. Galvenokārt naudas trūkuma, arī namu agrāko lietotāju nolaidības dēļ tie netika laikus remontēti un pienācīgi uzturēti. Lai pašlaik šos tukšos namus atjaunotu un iznomātu kādai valsts pārvaldes iestādei vai privātuzņēmumam, jau ir vajadzīgi ļoti prāvi ieguldījumi. Bet to apmēri savukārt atkarīgi no tā, cik naudas ik gadu no valsts budžeta iespējams atvēlēt ēku remontiem un labiekārtošanai.

“Valstij piederošo nekustamo īpašumu portfelis ir raibs kā dzeņa vēders,” raksturo Mārtiņš Tols, “tajā ir dažādi izmantojamas ēkas, apbūves zemes gabali, tostarp ar dažādiem apgrūtinājumiem, arī noliktavas, inženierbūves, tilti. Mūsu galvenais uzdevums ir valstij piederošo biroju ēku uzturēšana. Starp tām ir nesen celtas vai kapitāli izremontētas ēkas ļoti labā stāvoklī. Piemēram, nesen uzceltā Valsts ieņēmumu dienesta ēka Talejas ielā, kas atbilst visaugstākajām mūsdienīgu biroju telpu prasībām, kapitāli izremontētā Rīgas biržas ēka Vecrīgā, Doma laukumā un citas. Bet ir ēkas bēdīgā stāvoklī, būtībā grausti, kuros, iespējams, skraida žurkas.”

 

Ja nomnieku nav, jāpārdod

“Ja ēku atjaunošanā pietrūkst naudas un ja nomnieku nav, varbūt var atrast pircējus, kuri gribētu ieguldīt savu naudu, pēc tam izmantojot to uzņēmējdarbības nodrošinājumam?” jautāju “”VNĪ”” vadītājam. Viņš apstiprina, ka ik gadu “”VNĪ”” piedāvā izsolēs vairākus simtus dažādu nekustamo īpašumu gan Rīgā, gan citās Latvijas pilsētās un novados.

Publiski pieejamās ziņas gan liecina, ka kādai daļai izsolēs piedāvāto īpašumu ne vienmēr atrodas arī pircēji. Piemēram, kopš 2015. gada rudens “VNĪ” mēģina pārdot izsolē pieminēto Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēku Krišjāņa Barona ielā 14 ar kopējo telpu platību 3968,9 kvadrātmetri. Pirmās izsoles sākumcena bija 3,872 miljoni eiro, 2016. gada februārī – 3,097 miljoni eiro, maijā – 2,904 miljoni eiro, septembrī – 2,71 miljons eiro, novembrī – 2,516 miljoni eiro. Bet arī uz šogad pēdējoreiz izsludināto, kam sākumcena jau bija nolaista līdz 2 323 200 eiro un kam bija jāpiesakās līdz 19. janvārim, nepieteicās neviens.

Pircēju trūkumu Krišjāņa Barona ielas namam pašā Rīgas centrā Mārtiņš Tols izskaidro ar to, ka pārdošanai izsolē piedāvātās telpas aizņem tikai daļu ēkas, pārējā ir 35 privatizēti dzīvokļi, kas pircējam, ja tāds atrastos, apgrūtinātu ēkas izmantošanu pēc saviem ieskatiem. Citos gadījumos izsolē piedāvātie īpašumi iespējamos pircējus nevilina tāpēc, ka tie ir ļoti sliktā stāvoklī, ir ierakstīti valsts aizsargājamās dabas vai kultūras un vēstures pieminekļu sarakstos, namos ir īrnieki vai ir noteikti vēl citi saimnieciskās darbības ierobežojumi.

Tiesa, esot arī izņēmumi. Piemēram, zemi un ap 30 pussagruvušas noliktavu ēkas Rencēnu ielā 36, kam, kā “VNĪ” pārstāvjiem pašiem šķitis, pircēja nekad nebūs, esot izdevies izdevīgi pārdot jau pirmajā izsolē. Tikpat veiksmīgi pirmajā izsolē pārdots nams Vecrīgā, Anglikāņu ielā 5, kurā agrāk bija izvietota Latvijas Nacionālā bibliotēka un kam tāpat bija vajadzīgs remonts. Taču krietni grūtāk pārdot zemi vai ēkas citās Latvijas pilsētās un novados.

Pievienot komentāru

Komentāri (18)

 1. 300 000 valstisku krēslos bezdētāju armijai trūkst kabinetu, kur novietot krēslus…?

 2. Skaista māja ! Pārdaugavas netīrā sniega čupa, kura nosaukta par nacionālo bibliotēku, nestāv tai blakām.

 3. Par graustiem tos padara Valsts Nekustamie īpašumi.Un tas liek domāt, ka tāpat kā Rīgas pārvaldnieki nolaidīs ēkas, labas ēkas, līdz tam, ka nevarēs vairs renovēt un pārdos pa lēto, lai uzbūvētu kaut ko VIDa veidīgu.Vai arī remontēs kā Rīgas pili. KAS ATBILD PAR RĪGAS PILS REMONTU?

 4. Ko var gribēt no VNĪ, ja tur strādā Blodonveidīgie?

 5. Šī raksta virsraksts jau pasaka, ka VNĪ kā zivij pūšana sākusies no galvas.

 6. Interesanti gan – jaunu bezvērtīgu stikla šķūņu būvei milzīgas naudas atrodas, bet vērtīgas arhitektūras atjaunošanai nav?

 7. izskatās, ka ši persona nemaz nedrīkst būt vadītājs.

 8. NESAPROTU JA NEPĒRK PAR MILJONIEM TAD PĀRDOD PAR TĀDU CENU KĀDU MAKSĀ.

 9. Pārāk mazas algas un maz darbinieku.

 10. Tādi te valda, kas Latviju skalda un Seimā sēž mēsli, ne visi, kam galvenais ir krēsli un paši dara tikai priekš sevis. Valsts pārvaldē sēž čekisti un nodevēju banda, kas Latviju joprojām skalda.

 11. Var redzet kad valsti nav kartiga saimnieka.
  Cel par miljoniem neglitas ekas,bet nesaved kartiba un neizmanto to kas jau ir.
  Tada sajuta ka dzivoju miljonaru valsti!

 12. Vajadzīga laba reklāma, kad un kur notiek izsoles!Par īpašumiem novados vispār nekur nav informācijas!

 13. Nekad neesmu sapratusi, kāpēc nevar valsts rīkoties saimnieciski – ja jau reiz mums ir iestāde “valsts nekustamie īpašumi”, tad ar tai ir jāapsaimnieko visi (!!!) valstij piederošie nami un jāgādā, lai tie saglabātos pienācīgā stāvoklī un laikus tiktu remontēti! Līdzīgi kā daudzdzīvokļu mājas apsaimnieko apsaimniekotājs, nevis katrs īrnieks pats.

 14. 100 zurkas esot manitas saimas nama uz atrako iznidet

 15. Iznāk, birokrātu skaits tirpina pieaugt?????

 16. un cik naudas aiziet īrējot telpas no privātpersonām valsts iestāžu vajadzībām? Par to naudu mierīgi varētu izremontēt savā īpašumā esošās ēkas, kuras lielākoties ir kapitāli būvētas labas arhitektūras ēkas

 17. Mums arii slikta pieredze ar VNI- nomas maksu, sākoties krīzei nesamazināja. Aizgājām uz citām telpām, bet mūsu vecās telpas (VNIA) ilgus gadus stāvēja tukšas… Varbūt vēl tagad stāv. Valsts naudas sliktas pārvaldības piemērs. Privātais bizness nekad neko tādu neatlautos.

Draugiem Facebook Twitter Google+