×
Mobilā versija
+11.0°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
11. maijs, 2016
Drukāt

Valsts noslēpuma aizsardzība vārda brīvības ēnā. Solvita Āboltiņa, īpaši “LA” (22)

Foto-LETAFoto-LETA

Saeimas deputāte Solvita Āboltiņa.

Šodien, 11. maijā, stāsies spēkā grozījumi Krimināllikumā. Pirms Krimināllikuma grozījumu apstiprināšanas galīgajā lasījumā no tā tika izņemts strīdīgais pants par Valsts noslēpuma iegūšanu, ja tas nav saistīts ar spiegošanu. Žurnālistu organizācijas pauda bažas, ka šo normu varētu izmantot pret preses pārstāvjiem vai viņu informācijas avotiem. Tomēr politiķi nav atteikušies no šīs ieceres. Pēc konsultācijām ar žurnālistu organizācijām, juristiem un drošībniekiem Saeimas Juridiskā komisija jau drīzumā varētu atgriezties pie šīs normas iekļaušanas Krimināllikumā, iespējams, nedaudz pamainītā redakcijā. Lūk, kā skanēja šis 95.1 pants: “Par valsts noslēpuma nelikumīgu iegūšanu, ja šim nodarījumam nav spiegošanas pazīmju, soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu.” Publicējam Saeimas Nacionālās drošības komisijas vadītājas Solvitas Āboltiņas viedokli par to, kāpēc, viņasprāt, šī norma ir svarīga.

Saeimas pieņemto Krimināllikuma grozījumu mērķis ir ievērojami mazināt hibrīdkara apdraudējumus. Diemžēl Saeimas Juridiskā komisija lēma no likuma grozījumiem pagaidām izslēgt normu, kas paredzēja kriminalizēt valsts noslēpuma nelikumīgu iegūšanu, taču uzskatu, ka tieši šobrīd, kad Krievija plaši un visaptveroši Latvijā īsteno savus ārpolitiskos mērķus, lietojot kompleksus ietekmes pasākumus, un teju ikviens Latvijas iedzīvotājs var izjust t. s. hibrīdapdraudējuma izpausmes, likumdevēja pienākums ir stiprināt valsts noslēpuma saglabāšanu un aizsardzību, kura izpaušanai pastāv ievērojama iespējamība nodarīt kaitējumu valsts un tās iedzīvotāju drošībai.

Vēlos īpaši uzsvērt – tiesības uz informāciju ir neatņemama vārda brīvības sastāvdaļa, kas ir viens no demokrātiskas sabiedrības pamatiem. To paredz arī Latvijas Republikas Satversme, nosakot, ka ikvienam ir tiesības uz vārda brīvību, kas ietver tiesības brīvi iegūt, paturēt un izplatīt informāciju un paust savus uzskatus. Tomēr vienlaikus Satversme pieļauj šo tiesību ierobežošanu, gadījumos, kad jāaizsargā citu cilvēku tiesības, demokrātiskā valsts iekārta, sabiedrības drošība un labklājība. Vārda brīvība nav visatļautība, turklāt vārda brīvība ietver sevī arī lielu atbildību un noteiktus pienākumus. Nevienam nav ļauts izmantot tam garantētās cilvēktiesības, lai vājinātu vai grautu demokrātiskas sabiedrības ideālus un vērtības.

Norma par nelikumīgu valsts noslēpuma iegūšanu izpelnījās šķietami negatīvu pieskaņu saistībā ar atsevišķu žurnālistu bažām par tās iespējamo izmantošanu pret tiem mediju pārstāvjiem, kas savā darbā atmasko iespējamas nelikumības, korupciju un citus pārkāpumus valsts pārvaldē. Taču jāuzsver, ka šie grozījumi nekādā ziņā arī turpmāk neierobežos brīvu žurnālistiku. Grozījumi skars tās personas, jebkuras profesijas un amata pārstāvjus, kas veiktu apzinātu, tiešu, nelikumīgu darbību valsts noslēpuma iegūšanai.

Šo normu nevarēs piemērot gadījumos, kad valsts noslēpums būs kļuvis zināms vai citādi pieejams personai nejauši (piemēram, tās atradušas kādas citas personas nozaudētu valsts noslēpumu saturošu objektu) vai kādas citas personas rīcības dēļ (piemēram, nelikumīgas valsts noslēpuma izpaušanas dēļ).

Turklāt likums strikti nosaka, ka ikvienai personai, kurai atteikts izsniegt informāciju, kas satur valsts noslēpumu, vai kurai radušās pamatotas šaubas, ka noteikta informācija ir nepamatoti vai nelikumīgi klasificēta, pastāv iespēja pārsūdzēt šo atteikumu vai valsts noslēpuma statusa piešķiršanas pamatotību. Un tādēļ vien, ka kādas personas ieskatā noteiktai informācijai būtu jābūt publiski pieejamai, tai nav tiesību pārkāpt likumu un izvērst valsts noslēpumu saturošas informācijas apzināšanu, uzkrāšanu un apkopošanu. Jau šobrīd saskaņā ar likumu “Par valsts noslēpumu” šādas darbības ir aizliegtas, un pieeja valsts noslēpumam ir atļauta tikai tām personām, kuras saskaņā ar šo likumu ir saņēmušas speciālu atļauju amata pienākumu veikšanai.

Atsaukšanās uz vārda brīvības sniegto tiesību izmantošanu nav attaisnojums likuma pārkāpšanai, jo tādā gadījumā runa ir par tiesību ļaunprātīgu izmantošanu, dažkārt pat pašai personai neapzinoties ar savu rīcību nodarītā kaitējuma apjomu.

Nav šaubu, ka likumdevējam ir iespējami savlaicīgi jāpieņem arī šī, manuprāt, nepamatoti atliktā valsts noslēpuma nelikumīgas iegūšanas kriminalizējošā norma, par kuras nepieciešamību mani personīgi vēl vairāk pārliecināja atsevišķu mediju (jo īpaši tādu, kuros tiek regulāri atspoguļoti mūsu kaimiņvalsts propagandas vēstījumi) un arī dažu politiķu centieni “ielasīt” tajā absurdas un dažkārt arī apzināti maldinošas interpretācijas. Kaut patiesībā visiem ir labi saprotama šīs normas būtība un mērķis.

Es patiesi ticu, ka ikviens žurnālists, kurš kā godprātīgs profesionālis strādā sabiedrības interešu un drošības vārdā, šajā normā saskatīs nevis apdraudējumu, bet gan svarīgu un nepieciešamu valsts noslēpuma aizsardzības sistēmu stiprinošu instrumentu.

Pievienot komentāru

Komentāri (22)

 1. Vienotība totalitārisma un genderisma sludinātāju sekta Atbildēt

  Ūuuuuu migranti nāciet, Junkeram 40000 un rižā blondīne seimā iekšā un ar Vienotības korumpantu grupējumu cenšas būvēt totalitārismu un aizliegt vārda brīvību un piesmiet demokrātiju un 100. pantu.

 2. Šis un tas par to “aizsardzības noslēpumu” nav īsti skaidrs.
  Amīšiem ir tādi satelīti, kas pat nokritušu adatiņu saredz,
  bet ar “bāleliņiem” diez kāpēc nedalās informācijā.
  Laikam baidās, ka piegādātā informācija pēc 5 minūtēm
  būs kremlī uz galda ???

 3. VAI TAS KĀDAM IR NOSLĒPUMS, KA ŽDANOKA UN TAGAD ARĪ MAMIKINS NESTRĀDĀ LATVIJAI?????????????????? ŽDANOKA TAČU VISUS GADUS, KOPŠ IR ES DEPUTĀTE, TO NAV DARĪJUSI!!!! VIŅAS ACURAUGS IR KRIEVIJA!!? NESAPROTU, KĀPĒC LATVIJA VIŅAI MAKSĀ DEPUTĀTA ALGU?????????????????

 4. Vienotības politiķi tāpat neko neslēpj no saviem kuratoriem un saimniekiem: Meļņika, Savicka, Korena, Rāvja, Esterkina, Suharenkas, Fiļa un Berņa.

 5. Salīdziniet VVF un Mellupei.Ir sabojāta LPSR atraugas. Un bīstami strādā augstākajā
  resorā un viens solis nokļūt bezdibenī. It kā redzētā vīzija. Drausmas par Latviju.

 6. Pants par valsts noslēpumu iekļaujams tikai komplektā ar pantu, kas paredz proporcionālu sodu par valsts noslēpuma statusa nepamatotu pielietošanu. Sagribēja Āboltiņa noslēpt no vēlētājiem informāciju par sava darba džipa izmaksām aiz valsts noslēpuma širmīša, iesniegums, prokuratūras izvērtējums par to ka nav valsts noslēpuma sastāva un sēž Āboltiņa līdz trijiem gadiem. Tikai tā, godīga spēle.

 7. Tai .. jau sen bija jāmūk no Latvijas ar visu sazagto, tikai tādi pasaulē nekur nav vajadzīgi, izņemot Briseli, kur tagad paslēpušies Latvijas dižlopi.

 8. Kāpēc Āboltiņa Kremļa TV apgānīja filmu Ģenerālplāns? Vai tā nebija vistiešākā veidā pretvalstiska rīcība, pašai personai neapzinoties ar savu rīcību nodarītā kaitējuma apjomu?

 9. Nemelo, jo melu mums peitiek, bet labā pastāsti par saviem labajiem darbiem tautas un valsts labā?

  • Viņa jau nevar mums nemelot, jo pati ir no tās valsts izlaupītāju un noslēpumu tirgotāju bandas, ko pierāda mahinātora Zaķa aizstāvniecība u. c.

 10. Āboltiņas kundzei Atbildēt

  Vai tiešām jūs domājat, ka Latvijā ir kaut viens ārvalstīs nezināms Latvijas valsts noslēpums? Pamostieties, kundze, jums pēdējais laiks vismaz vidusskolas līmenī apgūt fiziku un kaut nedaudz izprast kaut vai tos principus, uz kādiem strādā mobīlais telefons.
  Tikai nesakiet, ka jums nekas nav zināms, ka ASV savā laikā iztērēja miljardus lai iegūtu tehnoloģijas, kas spēj aizsargāt no noklausīšanās, pat telpām, kurās jūs spriežat ir jābūt faktiski bunkurveidīgām. Diez vai tāda telpa ir pat ASV vēstniecībai Latvijā.

 11. Kā tu nesaproti, ka tevi tauta tik ļoti ienīst, ka lai ko tu atbalstītu viss tiks uztverts negatīvi.

 12. Pa visām sporām lien laukā tas, kā Āboltiņa ienīst visu presi Latvijā un vārda brīvību.

 13. Nekavējoties arestējiet Ždanoku un Mamikinu, jo viņi regulāri katru mēnesi brauc ua Maskavu , “”Ķrievija regulāri nepieņems kaut kādus eiroparlamentāriešaus. Maskavai nepieciešamas aizkulišu ZIŅAS! Akli esat? Stulbi esat?””

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. TV tematiskās pakas

Nacionālā apvienība šonedēļ koalīcijas padomē aicināja valdību veidojošās partijas “spert izlēmīgus soļus valsts informatīvās telpas aizsardzībā”, jo “absurda situācija, ka valstij piederošais uzņēmums “Lattelecom” ar plašu Kremļa televīzijas kanālu piedāvājumu savās paketēs faktiski darbojas pretēji Latvijas drošības interesēm.”

“Lattelecom” padomes priekšsēdētājs Gatis Kokins, televīzijā diskutējot par iespējām ierobežot Krievijas propagandas TV kanālus, sacīja: “Lielākā daļa mūsu klientu – apmēram trīs ceturtdaļas klientu – izsakās ļoti negatīvi par varbūtību, ka viņu TV pamatpakā varētu nebūt šo Krievijas kanālu. Līdz ar to tīri komerciāli tas būtu absolūti nepieļaujams lēmums.” Tiem klientiem, kas vaicā, kāpēc netiek dota iespēja izvēlēties tādas paketes, kurās nav Krievijas kanālu, “Lattelecom” parasti atbild, ka lētāk no biznesa viedokļa ir iekļaut Krievijas kanālus, bet, ja veidotu kanālu paketi bez tiem, tā patērētājiem izmaksātu ļoti dārgi.

Vai ir pareizi Likteņdārza zemi nodot valsts īpašumā?
Draugiem Facebook Twitter Google+