×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.3°C
Magda, Magone, Mērija, Magdalēna
Pirmdiena, 23. jūlijs, 2018
4. decembris, 2016
Drukāt

E-projektos neatbilstoši iztērētos 8 miljonus eiro jāsedz Latvijas nodokļu maksātājiem (20)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Dažādos ministriju pasūtītajos e-projektos par neatbilstoši iztērētiem atzīti 7,9 miljoni eiro, noskaidrojis LTV raidījums “de facto”. Tas nozīmē, ka struktūrfondu vietā šī nauda jāsedz Latvijas nodokļu maksātājiem.

No struktūrfondiem valsts informācijas sistēmu un elektronisko pakalpojumu attīstībā iepriekšējā Eiropas Savienības (ES) fondu plānošanas periodā ieguldīti 137 miljoni eiro. Īstenoti 63 projekti.

Neatbilstoši izlietota nauda fiksēta vairumā projektu. ES līdzekļi pamatā zaudēti iepirkumu vai konkurences normu pārkāpumu dēļ. Piemēram, pārāk sašaurinātas uzņēmumu iespējas piedalīties iepirkumos, norāda Centrālajā finanšu līgumu aģentūrā (CFLA).

Šo iemeslu dēļ 245 tūkstoši eiro zaudēti Ekonomikas ministrijas veidotajā Būvniecības informācijas sistēmas projektā, kas izmaksāja 3,2 miljonus eiro. Turklāt produkts lietotājus neapmierina.

“Sistēma ir vienkārši graujoša. Viņa ir tik nelabvēlīga lietotājam, ka paši sistēmas ražotāji to ir atzinuši,” saka Ķekavas novada būvvaldes vadītāja Inese Aizstrauta. Pašvaldība lietošanas līgumu piekrita parakstīt tikai tad, kad Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija draudēja izskatīt jautājumu par domes atlaišanu.

No neatbilstoši izlietotās naudas teju puse – 3,5 miljoni eiro – bijusi vienā projektā – skolas.lv. Izglītības un zinātnes ministrija atteicās no šī portāla, jo tirgū jau ir divi līdzīgi.

Tagad uzmanības centrā ir četri e-veselības projekti par 10 miljoniem eiro.

Abos šajos projektos starp izpildītājiem bija uzņēmums “Datorzinību centrs”. Tā īpašniece ir bijusī e-lietu ministre, tagad nozares asociācijas prezidente Signe Bāliņa. Viņa uzskata, ka abos gadījumos nebija skaidri definētas pasūtītāju vēlmes: “[Skolas.lv] pasūtīja ministrija un zināmā mērā nespēja pieņemt lēmumus, ko darīt, kā darīt. Vadītājs te bija, te nebija. Nebija no valsts puses skaidrs, ko ar to visu darīt. E-veselībā ir līdzīgi.”

Pēc Bāliņas domām, e-veselības projektā problēma bija projekta saskaldīšana vairākos mazākos. “Datorzinību centrs” kā viens no izpildītājiem prasīto esot izdarījis.

CFLA direktore Anita Krūmiņa skaidro, ka skolas.lv projektā trūkumi bija gan plānošanā, gan izpildē: “Skolas.lv bija novirzes no laika grafika, izstrāde arī netika veikta pietiekamā kvalitātē.”

Skolas.lv izstrādē tagad iedziļinās Valsts policija. Pēc pusotra gada izmeklēšanā redzama progresa nav. Nevienu aizdomās netur.

Uzņēmuma “Inbokss” valdes priekšsēdētājs Andris Griķis neuzskata, ka visi e-projekti bijuši neveiksmīgi, tomēr daudzos gadījumos “nešķiet, ka cilvēki, kas šos projektus veido, patiešām ir ieinteresēti radīt ērtu un pieejamu pakalpojumu Latvijas iedzīvotājiem vai veselības sistēmai. Man šķiet tur ir citas motivācijas. (..) Norakstīt pēc iespējas lielākus naudas līdzekļus un beigās kaut ko salikt kopā.

E-projektos CFLA vēl piecus gadus kontrolēs, vai projekti strādā. Ne visos gadījumos kā mērķis notikts lietotāju skaits, kas jāsasniedz, bet jānodrošina pakalpojuma pieejamība.

Pievienot komentāru

Komentāri (20)

 1. Atkārtošos – ne tā sauktās E veselības praktiski nav un arī naudas nav – vajadzēšot vel, lai spēlētos un viss tu tū… – tā tas muļķu zemei pienākas un arī atbildīgo it kā nav….

 2. “….Abos šajos projektos starp izpildītājiem bija uzņēmums “Datorzinību centrs”. Tā īpašniece ir bijusī e-lietu ministre, tagad nozares asociācijas prezidente Signe Bāliņa…”
  Mācījos pie Signes Bāliņas LU. Forša pļāpa, tādēļ vairāk interesē pļāpāšana par ikdienišķām lietām (piemēram, lekcijā pārspriest kurā veikalā nopirkt labas kurpes), nekā IT problēmas, virzība un attīstība. Tādēļ nebrīnos, ka E-veselība ir tur, kur tā ir.

 3. netaisos maksat saimas vieta. tiekas tereja lai ari tagad maksa. stulbums ka tautai jasedz visi vinu stulbuma del pielautais

 4. lai maksā vainīgie, kuri šo naudu iztērēja. kaut kāds murgs- viss tikai uz nodokļu maksātāju pleciem.

 5. Krieviņš tik skandina par ierēdņu milzīgo atbildību. Te mēs redzam pilnīgu bezatbildību par sastrādātajām nejēdzībām. Bet valsts naudu ne mazumu kabatās ievākuši.

 6. kāpēc nodokļu maksātājiem???veikt izmeklēšanu un no vainīgiem piedzīt….nu jā .šeit jau Latvija un tie pideri var dzīvot nesodīti…nožēlojami

 7. tas tak sīkums-kādam,kādiem iekrita miljoni-lv bieza tauta apmaksās.
  un kāda var būt vēlme te maksāt nodokļus?100 gudros jābaro ar lielu apetīti un jāapmaksā nekam nevajadzīgi projekti,atvainojos varbūt vajadzīgi,bet-ai šoreiz nesanāca-samaksājiet,mēģināsim vel citur naudu grūst-Jums,tauta. taču to tāpat nav kur likt-mazāk būs labdarībai ko ziedot

 8. paši pūta , paši dega Atbildēt

  tā ir vienkārši fantastika -šī nesodāmība un visatļautība! Bet, nav jau nekāds brīnums, jo tādus likumus paši sev saraksta…

 9. Tā ir norma!

 10. Vai tiešām latviešiem galvā ir caurumi , visu laiku kaut ko esam sačakarējušI
  jau ŠĶELES LAIKĀ PAR DIGITĀLO TELEVĪZIJU, IT KĀ GLĀBJOT PAREKS BANKU ,METALURGU , IZNĪCINOT CUKURA RAŽOTNI , IZNĪCIŅOT ZEMNIEKU SAIMNIECĪBAS UN VĒL DAUDZ KO CITU ,PĀRDODOT LATVIJAS ZEMES , RĪGAS JŪRMALU, RŪPNĪCAS , MUMS TAČU KĀ LATVIJAI VAIRS NEPIEDER N E K A S – VAI TIEŠĀM ESAM TIK MUĻKI ??????????

 11. Lai maksaa tas kas teereeja… lai aiznjems un atmaksaa… vai atseed par izskjeerdeeto naudu…

  • Nu taču ne mūsu “tiesiskajā valstī” :):):):) ! Vispirms ir jāizmeklē 5 gadus, tad jātiesā kādus 7 gadus, tad iestājas noilgums un visi laimīgi: atbildīgie ierēdņi, tiesneši un tauta, kura vēl visai tiesību sitēmai algu maksā :):):)

 12. Optimists viduslaikos – naudas izplenderētājus iekalt dzezs būrī un būrus pakārt pie Saeimas nama līdz rodas tur skeleti un tā turpināt. Tā turpināt, kamēr visi nodokļu naudas šķērdētāji ar saviem nederīgajiem E projektiem ir pazuduši būros… To naudu atdabūt valsts kasei.
  Pesimists šodien – naudas izplenderētājus aicina uz prezidenta pili un piešķir vel Lāčplēšus par veiksmīgu tēriņu…Iegūto naudu uzdāvina un nodokļu maksātāji naivi visu samaksā…
  Jau sen zināmais murgs ar tā E skolas lietām un veselību – tās nestrādā un nestrādās, jo ir labas naudas slauktuves – pie noteikuma, ja padalās… Nevienu no tām neslēgs, jo tik liels atbirums, ka naktīs nevar gulēt…nauda pati birst virsū – tikai stāsti naivajiem , kur labi piespiež pogu un atkal birst…
  KAS NOTIKTU, JA NOPIETNI SAKĀRTOTU E LIETAS IM UN VESELĪBAS M – BŪTU JĀPASTRĀDĀ UN NAUDIŅA VAIRS NEBIRTU? ATKĀRTOJU – NEBIRTU – TIKAI KO PADALĪTU UZ AUGŠU?

 13. Kāda vela pēc tad Atbildēt

  Spolītim bija jāatmaksā izplenderēto naudu un šiem varońiem nē? Mūsu birokrātiem ir imunitāte pret atbildību? Nekompetence un nemākulība paiet nesodītas?

 14. Un šādu nederīgu e-veselību,par 10 miljoniem eiro,neuzklausot pašus mediķus,piespiedu kārtā,triecientempā,kā padomju laikos,grib ieviest veselības ministre Čakša?!!

 15. «Nav tāda lēmuma, ka varētu meklēt, kurš ir vainīgs. Un kurš nav. Mums vienkārši ir visiem jāuzņemas atbildība par šo sabojāto budžeta pieņemšanas procedūru un no tā jāizdara secinājumi, lai… Ka tādā veidā budžetu nedrīkst apstiprināt. Acīmredzot sākumā bija jāvienojas par saprātīgiem rāmjiem un procedūru kā tas notika. Mēs to neizdarījām. (..) Valdība neatbalstīja nevienu no šiem priekšlikumiem. Protams bija sarunas, lai varētu tikt atpakaļ uz ceļa un tas bija noprognozējams. Ja Saeimā tiks daudz priekšlikumu atbalstīts, tad nav jāgaida aplausus par šo visu procesu. Bet savākt atpakaļ izlaistu džinu izrādījās neiespējami».

  • Jāmaksā tiem kas to brāķi taisa un pieņem lēmumus par kuriem pašiem nav ne jausmas labas, lielas algas saņem var atmaksāt visi 100.

 16. Gribētos jau šomēness lasīt garu atlaisto ierēdņu sarakstu. Kropļi, cita vārda nav….

 17. Kāpēc????
  Kāpēc tā jāsedz nodokļu maksātājiem? Vai nodokļu maksātāji notērēja to naudu bezjēgā? Pie tiesas tos, kas pasūtīja nejēgām, un no tiem, kuri par naudu radīja brāķi, atgūt naudu atpakaļ valsts budžetā.

  • Kamēr valsts pārvaldē netiks noteikta individuāla materiāla atbildība par pieņemtajiem lēmumiem, nekas šeit nemainīsies!!!!

Draugiem Facebook Twitter Google+