Latvijā
Viedokļi

Valsts prezidenta uzruna konferences “Pirmais pasaules karš un tā sekas Baltijā” dalībniekiem 3

Foto-LETA

Sveicu jūs Latvijas galvaspilsētā Rīgā mūsu valstij nozīmīgā un vienlaikus zīmīgā laikā, kas aizsākās ar kritušo varoņu piemiņu 11.novembrī un noslēgsies ar valstiskās neatkarības proklamēšanas dienas svinībām 18.novembrī.

Nav nejaušība, ka konference “Pirmais pasaules karš un tā sekas Baltijā”, kurā šodien piedalās daudzi ar dziļām zināšanām un praktisko dzīves pieredzi apveltīti akadēmiski prāti, risinās tieši šajā laikā – Latvijas Republikas nacionālo svētku nedēļā. Mūsu valsts vēsture ir pavērsieniem bagāta, mūsu salīdzinoši nelielā zeme pie Baltijas jūras visos laikos ir atradusies vēstures notikumu krustpunktā. Apbrīnojamā kārtā mūsu tauta vienmēr ir saglabājusi ticību un pārliecību par brīvu un neatkarīgu Latviju. Arī pēc piecdesmit okupācijas gadiem mēs to spējām, jo neviens mūsos nevar iznīdēt gribu celt pašiem savu valsti – Latviju, lepoties ar to un vienmēr būt gataviem aizstāvēt to!

11. novembrī, kad mēs pieminam savus varoņus, kas par brīvu un neatkarīgu Latviju krituši dažādos laikos un karos, Eiropā un citur pasaulē ar klusuma brīdi piemin Pamiera dienu. 1918. gada 11. novembrī Kompjenā tika parakstīts pamiers starp Antantes sabiedrotajiem un Vāciju, noslēdzot vienu no asiņainākajiem kariem cilvēces vēsture – Pirmo pasaules karu.

Šogad visā pasaulē tiek pieminēti simt gadi kopš kara sākuma, kurš plosījās arī Latvijā. Latvijas vēsturē esam vairākkārt piedzīvojuši brīžus, kas atstājuši dziļas un neizdzēšamas brūces ne tikai katrā Latvijas ģimenē, viensētā un pilsētā, bet visā Latvijas tautā.

Pirmais pasaules karš patiešām ienāca visās Latvijas mājās, ietekmējot daudzu ģimeņu likteņus – simtiem tūkstoši cilvēku zaudēja savas dzimtās mājas un iedzīvi, tika šķirtas ģimenes, tuvinieki pazuda, devās svešumā, un liela daļa pēc kara tā arī neatgriezās dzimtenē. Tā bija milzu traģēdija pasaules un arī Latvijas vēsturē, kas smagi skāra gan mūsu valsts teritoriju, gan tās iedzīvotājus, viņu dzīvi un arī pasaules uzskatus.

Pirmais pasaules karš un tam sekojošie notikumi bija nozīmīgs pavērsiens 20.gadsimta vēsturē, kad sākās grandiozas pārmaiņas pasaules valstu savstarpējās attiecībās. Sabrūkot impērijām, daudzām tautām pavērās valstiskuma atjaunošanas un pašnoteikšanās iespējas. Tā bija labvēlīga situācija, lai Latvijas tauta realizētu brīvības alkas un nodibinātu neatkarīgu Latvijas valsti.

Godātie konferences dalībnieki!

Pasaule šajos simt gados ir atkal nonākusi tādā situācijā, ka mēs varam gaidīt lielas izmaiņas. Tas diemžēl ir jāatzīst. Cik tās ļoti ietekmēs mūsu dzīvi? Man ir visciešākā pārliecība, ka mēs esam sasnieguši tādu savas valsts stiprumu, ka mēs varam un spējam ietekmēt notikumus, būt aktīvi dalībnieki šajās izmaiņās, saglabājot savu vietu, saglabājot valsti un attīstību.

Ceru, ka jūsu darbs konferences gaitā un gūtās atziņas dos stingru pamatu Latvijas Republikas dibināšanas 100 gadu jubileju sagaidīt ar daudz plašākām zināšanām par tā laika vēsturiskajiem notikumiem. Mūsu vēsture ir mūsu spēks un pamats, jo, tikai balstoties uz to, mēs šodien esam neatkarīga valsts Eiropā!

Lai jums veiksmīga un saistoša konference!

LA.lv
LE
LETA
Latvijā
ZZS atklāj, kā rīkosies, ja Truksnis amatu nepametīs brīvprātīgi
9 stundas
LE
LETA
Latvijā
Bordāns nosauc jaunās valdības prioritātes
11 stundas
LA
LA.lv
Latvijā
Uz ielas guļam atrod sievieti ar mazu bērnu: puisēns atklāj, kā pavadījis dienu ar mammu
11 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

Raivis Šveicars
Ekonomika
Tiešām ir tik slikti? LA pārbauda jauno televīziju piedāvājumu
9 stundas
LE
LETA
Sports
KHL atsākas aizraujoši: Daugaviņam 1+2, divi “hat trick”, SKA ieiet vēsturē
7 stundas
LE
LETA
Latvijā
Bordāns nosauc jaunās valdības prioritātes
11 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Latvijā
Vai Dziesmu un deju svētku biļetes būtu jāsadala izlozē?
6 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Ceļā pēc dzimšanas dienas kūkas traģiski iet bojā pāris. Meita nespēj noticēt policistu sacītajam
7 stundas