×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
27. jūnijs, 2015
Drukāt

Valsts prezidents izsludina grozījumus pensiju likumā (3)

Foto-LETAFoto-LETA

Valsts prezidents Andris Bērziņš.

Valsts prezidents Andris Bērziņš sestdien, 27.jūnijā, izsludinājis grozījumus pensiju likumā, kas novērš negatīva kapitāla indeksa ietekmi uz pensiju aprēķināšanu nākotnē un ietver arī solījumu sākt krīzes laika pensiju pārrēķinu no 2016.gada.

Saeima galīgajā lasījumā pensiju likuma grozījumus atbalstīja 18.jūnijā. Par likumprojektu nobalsoja 88 deputāti.

Budžeta gatavošanas laikā tiks lemts, vai pensiju pārrēķināšana notiks pa gadiem vai sāks ar mazo pensiju pārrēķinu.

Likumprojekts paredz pensijas pārrēķināt personām, kurām tās aprēķinātas laikā no 2010.gada 1.janvāra līdz 2015.gada 31.decembrim. Pensijas tiks pārskatītas, negatīvos 2009., 2010. un 2011.gadu apdrošināšanas iemaksu algas indeksus aizstājot ar indeksu “1”.

Likumprojekts paredz arī izslēgt situāciju pensijas aprēķinā piemērot negatīvu kapitāla indeksu nākotnē. Ja pensijas kapitāla aktualizācijai aprēķinātais ikgadējais apdrošināšanas iemaksu algas indekss ir mazāks par skaitli “1”, pensijas kapitāla aktualizācijai piemēro indeksu “1”, paredz ceturtdien atbalstītie grozījumi.

Likumprojekts nosaka apdrošināšanas iemaksu algas indeksa apmēra ierobežojumu, nosakot, ka, to aprēķinot, tiek ņemti vērā ne vairāk kā 15% apdrošināšanas iemaksu algas reālā pieauguma.

Likumprojekts arī precizē I un II grupas invaliditātes pensijas pārrēķināšanas kārtību, mainoties invaliditātes grupai, kā arī pārrēķina formulā nosaka lielākus un atšķirīgus koeficientus atkarībā no personai noteiktās invaliditātes grupas. Šādas izmaiņas jāveic pēc Satversmes tiesas sprieduma, kam jāstājas spēkā 1.jūlijā.

Lai novērstu gadījumus, kad personas vienlaikus saņem pensiju un bezdarbnieka pabalstu, likumā paredzēts noteikt, ka vecuma pensijas izmaksa tiek pārtraukta uz laiku, kamēr persona saņem bezdarbnieka pabalstu.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Velti priecājāmies, nekāda prrēķina nebūs, jo budžetā naudas nav..vēl Grieķijai jādod…mirstiet ar domu par GAIŠO LATVIJU..
    Budžeta gatavošanas laikā tiks lemts, vai pensiju pārrēķināšana notiks pa gadiem vai sāks ar mazo pensiju pārrēķinu.

  2. Taisnīgi būtu sākt ar 2010. gadā pensionētajām personām, jo viņi visilgāk jau tikuši apkrāpti ar šī pazeminātā indeksa piemērošanu. Bet tie, kuriem mazas pensijas – paši vainīgi, ja nemaksāja nodokļus.Atpakaļ no valsts saņemam proporcionāli iemaksātajam, Pretējā gadījumā tas būtu slikts signāls – nemaksāšu nodokļus, bet pačīkstēšu un gan jau piemetīs. Tā ir slaistu un krāpnieku audzināšana nākotnei.

    • Ziniet, Erna, es nodokļus maksāju, diemžēl nebija nekādas iespējas strādāt par algu, kas būtu krietni lielāka par minimālo. Varu lepoties, ka darīju darbu, kas man ļoti patika, bet nebija ļoti labi apmaksāts. Un nebija iespēju atrast darbu ar krietni lielāku algu. Varbūt vajadzēja stāties kādā partijā. Tagad pamazām pensionēsies ierēdņi, kuru algas krietni pārsniedz savulaik manējo, tas gan būs slogs strādājošiem… 🙂

Draugiem Facebook Twitter Google+