×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.6°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
21. jūnijs, 2013
Drukāt

Valsts prezidents un uzņēmēji atskatās uz vizītēs paveikto

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Vakar Rīgā Melngalvju namā Valsts prezidents Andris Bērziņš tikās ar šogad viņa vadībā rīkoto Azerbaidžānas, Turkmenistānas un Kazahstānas apmeklējumu dalībniekiem, tostarp uzņēmējiem, Latvijas augstskolu vadītājiem, ministriju amatpersonām un šo valstu diplomātiem, lai kopīgi novērtētu šo pasākumu ieguvumus. 


Kā izrādās, daudzi Latvijas uzņēmumi jau sekmīgi strādā šajās valstīs. Piemēram, Rīgas piena kombināts ir lielākais piena produktu eksportētājs uz Azerbaidžānu. Turkmenistānā uzņēmums “BMGS” piedalās Turkmenbaši ostas rekonstrukcijā un autoceļu būvē. Jau piekto gadu Kazahstānā uzņēmums “Lamerc Grain” 32 000 hektāru audzē kviešus, auzas, zirņus, rapsi un citas kultūras.

Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras direktors Andris Ozols atzīst, ka Latvijas uzņēmējiem vairojas interese par Austrumu tirgiem. Azerbaidžānu apmeklēja 61, Kazahstānu – 54, bet Turkmenistānu – 36 mūsu uzņēmumu pārstāvji, kuri pārstāvēja gandrīz visas Latvijas tautsaimniecības nozares.

“Pēdējos gados mūsu tirdzniecības apjomi ar “vecajām” Eiropas Savienības dalībvalstīm samazinās, toties pieaug ar “jaunajām” ES dalībvalstīm, NVS, ASV, Āzijas un Āfrikas valstīm,” viņš saka.

Arī šo vizīšu laikā mūsu uzņēmēji noslēdza vairākus jaunus sadarbības līgumus ar Austrumu partneriem gan pārtikas un dažādu tautsaimniecības preču eksporta, gan pakalpojumu jomās.

Satiksmes ministrijas valsts sekretāra vietnieks tranzīta politikas lietās Uldis Reimanis spriež, ka austrumzemju uzņēmējus visvairāk interesē mūsu neaizsalstošās ostas, dzelzceļš un gaisa satiksme, ņemot vērā Latvijas izdevīgo ģeogrāfisko novietojumu un ES dalībvalsts statusu.

Valsts akciju sabiedrības “Latvijas dzelzceļš” prezidents Uģis Magonis apstiprina, ka dzelzceļa kravu pārvadājumi rietumu un austrumu virzienā kopumā norit sekmīgi. Par to liecina, piemēram, konteinerkravu pārvadājumi ar vilcienu “Baltika – Tranzīts”, kas šogad svinēja 10 darbības gadus, tāpat “Baltika – Tranzīts 2”, “ZUBR” un citiem. Izmantojot dzelzceļu un mūsu ostas, rietumu un austrumu virzienā “Baltika – Tranzīts” pārvadājis 127 445 konteinerus ar dažādām kravām.

Viņaprāt, kravu pārvadājumi no Azerbaidžānas un Turkmenistānas kontinentālā “tranzīta tilta” uzturēšanā gan vēl esot tālu no vēlamā apjoma, tāpēc pēc šo valstu apmeklējumiem ir lielas izredzes paplašināt transporta pakalpojumus.

Uzņēmuma “Baltijas lāses piens” valdes pārstāvis Ivars Strautiņš saka, ka savulaik politiķi uzskatījuši, ka ar saimnieciskām lietām viņiem nav jākrāmējas – lai ar to nodarbojas uzņēmēji, kā paši māk. “Pēc Valsts prezidenta ierosmes rīkotās vizītes liecina, ka valsts pārvaldes amatpersonām un uzņēmējiem sekmīgi sadarbojoties, varam sasniegt labus rezultātus.” Viņaprāt, nesenie triju Austrumu valstu apmeklējumi gludina ceļu mūsu uzņēmējiem uz pastāvīgu, Latvijas ekonomikai izdevīgu sadarbību ar šo Austrumu zemju partneriem.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+