Uncategorized

Piešķir naudu un precizē Āfrikas cūku mēra riska zonas 0


Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto – Evija Trifanova/LETA

Saistībā ar nepieciešamību nekavējoši veikt pasākumus Āfrikas cūku mēra (ĀCM) ierobežošanai Krimuldas un Salaspils novados, valdība otrdien nolēma pārskaitīt naudu papildu pasākumiem.

Rīkojums par finanšu līdzekļu piešķiršanu no valsts budžeta programmas “Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem” paredz nodrošināt faktisko izdevumu segšanu, kas saistīti ar dzīvnieku nogalināšanu un blakusproduktu iznīcināšanu.

Iestādēm un uzņēmumiem, kuri tika iesaistīti Krimuldas pagasta novietnē “Rukas” esošo cūku nogalināšanā un sadedzināšanā, tiks kopsummā samaksāti 127 903 eiro.

No šīs naudas uzņēmums “Grow Energy” saņems 100 098 eiro par dzīvnieku blakusproduktu likvidēšanu, Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) saņems 5827 eiro par dzīvnieku blakusproduktu likvidēšanu PVD Dienvidlatgales pārvaldes dzīvnieku izcelsmes blakusproduktu sadedzināšanas iekārtā “Hurican PRO 1000”, un vēl PVD saņems 21 977 eiro izdevumu segšanai par dzīvnieku nogalināšanu Krimuldas novada Krimuldas pagasta novietnē “Rukas”.

Savukārt rīkojums par papildu pasākumiem ĀCM ierobežošanai saistīts ar cūku likvidēšanu Salaspils pagasta novietnē “Bunči” un noteic ne vairāk par 222 581 eiro lielu finansējumu ar cūku nogalināšanu un likvidēšanu saistīto izdevumu segšanai.

No šīs naudas ne vairāk kā 172 581 eiro plānots izmaksāt SIA “Grow Energy” par dzīvnieku blakusproduktu likvidēšanu. Līdz 50 000 eiro plānots izmaksāt PVD par dzīvnieku nogalināšanu. Tai skaitā līdz 6000 eiro paredzēti SIA “Alviri” par dezinfekcijas pakalpojumu veikšanu, savukārt par transporta pakalpojumu nodrošināšanu SIA “Paugurīši A.J.” paredzēti līdz 8000 eiro.

Iepriekš izskanējis, ka uzņēmējs varētu saņemt kompensāciju 695 304 eiro apmērā, ko papildinās kompensācijas par iznīcināto lopbarību, fermas inventāru un dezinfekcijas līdzekļiem. Taču šīs summas apjoms vēl tiek aprēķināts un par to šodien vēl netika lemts.

Precizētas Āfrikas cūku mēra riska zonas Latvijā

Valdība arī atbalstīja Zemkopības ministrijas (ZM) sagatavotos grozījumus noteikumos, kas nosaka Āfrikas cūku mēra (ĀCM) likvidēšanas un draudu novēršanas kārtību. Grozījumi noteikumos sagatavoti, lai precizētu ĀCM riska zonas Latvijā.

Izmaiņas noteikumos nosaka, ka ĀCM II riska zonas teritorijā, papildus jau noteiktajiem novadiem un pagastiem, ietilpst Krimuldas novada Krimuldas pagasta daļa, kas atrodas uz ziemeļaustrumiem no ceļa Nr. V89 un ceļa Nr. V81, Lēdurgas pagasta daļa, kas atrodas uz ziemeļaustrumiem no ceļa Nr. V81 un ceļa Nr. V128, Limbažu novada Skultes, Limbažu, Umurgas, Katvaru, Pāles un Viļķenes pagasts, kā arī Siguldas novada Mores pagasts un Allažu pagasta daļa, kas atrodas uz dienvidiem no ceļa Nr. P3.

Savukārt ĀCM III riska zonas teritorijā, papildus jau noteiktajiem novadiem un pagastiem, ietilpst Krimuldas novada Krimuldas pagasta daļa, kas atrodas uz dienvidrietumiem no ceļa Nr. V89 un ceļa Nr. V81, Lēdurgas pagasta daļa, kas atrodas uz dienvidrietumiem no ceļa Nr. V81 un ceļa Nr. V128, kā arī Limbažu novada Vidrižu pagasts un Siguldas novada Siguldas pagasts un Allažu pagasta daļa, kas atrodas uz ziemeļiem no ceļa Nr. P3.

Āfrikas cūku mēra riska zonas precizētas, novērtējot iespējamo risku cūku sugas dzīvniekiem saslimt ar ĀCM un pašreizējo epidemioloģisko situāciju mājas un savvaļas cūku populācijā Eiropas Savienībā un Latvijā, kā arī lai novērstu ĀCM tālāku izplatīšanos, vienlaikus novēršot jebkādus nevajadzīgus traucējumus tirdzniecībai Eiropas Savienībā un nepamatotus šķēršļus tirdzniecībai ar trešajām valstīm.

LA.lv