Kultūra
Kultūrpolitika

Valsts svētku sarīkojumu kalendārs visā Latvijā 16

Foto: LETA

RĪGĀ
18. novembrī plkst. 9 Rīgas Domā sāksies ekumeniskais dievkalpojums, plkst. 10.30 notiks ziedu nolikšanas ceremonija pie Brīvības pieminekļa. Plkst. 13.30 11. novembra krastmalā notiks Nacionālo bruņoto spēku un Iekšlietu ministrijas vienību militārā parāde. Plkst. 19.30 Laukumā pie Brīvības pieminekļa notiks Latvijas Republikas proklamēšanas 99. gadadienai veltīts svinīgais pasākums, kurā piedalīsies aktieri Maija Doveika, Ieva Puķe, Agnese Cīrule, Juris Lisners, Uldis Anže, Gundars Grasbergs, Raimonds Celms, komponists Mārtiņš Brauns, Rīgas kamerkoris “Ave Sol”, diriģents Andris Veismanis. Plkst. 20 – Latvijas Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa svētku uzruna, bet plkst. 21 11. novembra krastmalā notiks svinīgā Latvijas valsts himnas “Dievs, svētī Latviju!” kopādziedāšana un svētku uguņošana.

18. novembrī Rīgā, Jēkaba laukumā, atklās vienu no Latvijas valsts simtgadei veltītiem vides mākslas objektiem “Laika ādere”, kas sāks simbolisku laika atskaiti līdz valsts simtgadei. “Laika āderes” autori ir arhitekte Kristīne Bērza, mākslinieki Oskars Bērzs un Atis Izands un to izgatavojis uzņēmums SIA “Kob Art”. Objekts ir iekļauts arī gaismas festivāla “Staro Rīga 2017” ekspozīcijā kā viens no tiem, kas akcentē valstiskās vērtības un patriotisko noskaņu.

Latvijas Kara muzejā 18. novembrī plkst.17 notiks Latvijas Republikas proklamēšanas gadadienas koncerts, kurā uzstāsies kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” folkloras un seno cīņu kopa “Vilkači”, kurā skanēs latviešu tautas dziesmas, strēlnieku un leģionāru dziesmas.  Jaunajā Latvijas Kara muzeja Aktivitāšu centrā 18. novembrī no plkst. 11 līdz 13 darbosies bezmaksas smilšu aplikācijas darbnīca, kurā bērni ar izzinošām spēlēm varēs izzināt Latvijas vēsturi. Aplikāciju veidošanai tiek izmantoti sertificēti, droši un dabīgi materiāli.

Jāņa Akuratera muzejā 17. novembrī plkst.18 notiks dzejas lasījumu pasākums “Latvijas balādes”, kurā savu dzeju lasīs Dakša, Ādams Lapiņš, Solvita Zariņa, Raimonda Arāja un žurnālists Kārlis Arājs. Dzejas vakaram dots nosaukums pēc Akuratera dzejoļu krājuma, kas tika izdots “Jāņa Rozes” apgādībā 1922. gadā. Tajā dzejnieks bija ievietojis liriskos un liroepiskos darbus, kas sarakstīti laika posmā no 1917. līdz 1922. gadam jeb Latvijas valsts tapšanas laikā.

Muzikālā apvienība “Raxtu Raxti” 18. novembrī Ķīpsalas hallē sniegs divus vērienīgus Latvijas svētku lielkoncertus, līdztekus atzīmējot arī jaunā skaņu ierakstu albuma “Man bij’ dziesmu vācelīte” klajā laišanu un kolektīva piecu gadu jubileju. Latvijas svētku lielkoncertos “Raxtu Raxti” muzicēs kopā ar dūdu un bungu grupu “Auļi”, repertuārā atskaņojot gan dziesmas no jaunā albuma, kas dienasgaismu ieraudzīs tieši koncerta dienā, gan pazīstamus un populārus skaņdarbus no iepriekšējiem ierakstiem, Imanta Kalniņa kompozīcijas tautas mūzikai pietuvinātos aranžējumos, kā arī tautasdziesmas. Koncerta noslēgumā sagaidāma vērienīga sadziedāšanās ar publiku, šoreiz, apzinoties Latvijas simtgades tuvošanos, dziesmās tiks krāšņi izdziedāti dažādi Latvijas novadi.

Pirmdien, 20.novembrī, plkst. 16 iedzīvotāji laipni gaidīti Latvijas mazākumtautību kolektīvu koncertā “Ar Latviju sirdī”, kas notiks Kultūras pilī “Ziemeļblāzma”.  “Latvijas valsts 99. gadadienai veltītā koncerta moto var izteikt ar Evas Mārtužas dzejas rindām – “Dārzā uzzied puķu simti, katram ziedam skaistums savs,” gaidāmo koncertu raksturo tā veidotāji. Rīgas mazākumtautību mākslinieciskie kolektīvi un solisti savu koncerta programmu ir īpaši veidojuši no latviešu tautas mūzikas un Latvijas autoru skaņdarbiem. Koncertā skanēs Emīla Dārziņa, Ādolfa Skultes, Raimonda Paula, Imanta Kalniņa un citu Latvijas komponistu zināmākie un tautā iemīļoti skaņdarbi.

KURZEME
Atzīmējot Latvijas Neatkarības proklamēšanas 99. gadadienu, 18. novembrī plkst. 17 Liepājā pie koncertzāles “Lielais dzintars” sāksies valsts svētku koncerts, kurā piedalīsies mūziķis Igo un post-etno grupa “Vējturi” Jāņa Strazda vadībā, Liepājas teātra aktrise Everita Pjata un Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra jauktais koris “Laiks”. Svētku koncerts noslēgsies ar krāšņu uguņošanu pēc plkst. 17.45 Liepājas promenādē, savukārt pēc tam interesenti aicināti doties uz folkloras centru “Namīns” un Jauniešu māju, kur norisināsies vakarēšana ar kultūras programmu un radošajām darbnīcām. Pasākuma ietvaros Jūrmalas parkā vienlaicīgi ar koncerta pirmajām dziesmām tiks svinīgi aizdedzināta mākslinieka Agra Dzilnas veidotā uguns skulptūra “Liepa”. Līdz ar skulptūras iedegšanu aizsāksies uguns ceļš, kurā no uguns skulptūras aizdegta lāpa pa Kūrmājas prospektu veiks ceļu līdz koncerta norises vietai. Lāpas gājiens sadalīts 20 posmos, kurus katru veiks kāds atpazīstams liepājnieks. Ugunij nonākot pie koncertzāles “Lielais dzintars” noslēgsies uguns ceļš un svinīgi tiks aizdegta lāpa “Trīs zvaigznes”. Uguns skulptūras “Liepa” iedegšana Jūrmalas parkā un uguns ceļš tiks translēts uz ekrāniem koncerta laikā, ļaujot apmeklētājiem klātienē to vērot tiešraidē un vizuāli papildinot svētku programmu.

Kuldīgas kultūras centrā 18. novembrī plkst. 15 notiks ikgadējā Kuldīgas novada Goda balvas svinīgā pasniegšana, pēc kuras koncertu sniegs trio “Tresensus” (Līga Griķe – kokle, Aigars Raumanis – saksofons, Uģis Upenieks – perkusijas). Plkst. 17 Sv. Katrīnas baznīcā balvu saņēmējus, pārējos kuldīdzniekus un viesus priecēs E. Vīgnera Kuldīgas mūzikas skolas audzēkņu koncerts. Pēc koncerta no plkst. 17.30 ikviens varēs apmeklēt Kuldīgas novada Bērnu un jauniešu centra veidoto Gaismas ceļu “Iedegsim gaismiņas Latvijai!” Liepājas ielā. Šogad Gaismas ceļu veidos lieli sveču lukturi. Savukārt Rātslaukumā ikviens jau no 11. novembra aicināts valsts kontūrā nolikt svecīti, tādējādi sasildot Latviju. 18. novembra vakarā plkst. 18 Kuldīgas novada Domes priekšsēdētāja Inga Bērziņa teiks svētku uzrunu, bet pēc tam Suitu vīru ansamblis un Bērnu un jauniešu centra muzikālie kolektīvi – muzikāli radošā studija “Mona”, popgrupa “Putas” – aicinās uz Latvijas skaistāko dziesmu kopīgu dziedāšanu. Rātslaukumā Bērnu un jauniešu centrs, sadarbojoties ar Zemessardzes 45. nodrošinājuma bataljonu un Kuldīgas 58. skautu vienību, aicinās piedalīties maizes cepšanā, kā arī cienās ar siltu tēju, bet Kuldīgas vecajā rātsnamā no plkst. 16 līdz 20.30 būs apskatāma izstāde “Ēvalds Valters. Dzīvi mīlot”.

Svētku koncerti notiks arī Kuldīgas novada pagastos. Ēdolē jau piektdien, 17. novembrī, plkst. 19 kultūras namā – Valsts svētku koncerts, skolēnu un iedzīvotāju sveikšana. 21 – svētku balle ar grupu “Saulvējā”. Īvandes muižas zālē 17. novembrī plkst. 16 – Latvijas simtgades cikla jaunā filma “Ievainotais jātnieks”. Pēc seansa svētku tēja un svecīšu aizdegšana laukā. Cilvēki aicināti sveces ņemt līdzi. Gudeniekos 17. novembrī plkst. 19 kultūras namā – LR proklamēšanas gadadienai veltīts pasākums, kurā godinās Gudenieku pagasta ļaudis. Pēc svinīgā pasākuma atpūtas vakars kopā ar grupu “Nenāk miegs”. Kabilē 18. novembrī plkst. 19 saieta namā “Sencis” – LR proklamēšanas gadadienai veltīts klasiskās mūzikas koncerts ar stīgu trio “Leggiero” (Līva Tomiņa (vijole), Baiba Bergmane (alts), Sarma Gabrēna (čells)). Ieeja – bez maksas. Kurmālē 17. novembrī plkst. 19 pagasta pasākumu zālē – Latvijas dzimšanas dienai veltīts pašdarbnieku koncerts, iedzīvotāju godināšana. Laidu pamatskolas sporta zālē 17. novembrī plkst. 19 – Latvijas jubilejai veltīts koncerts “Mana Latvija”, kurā uzstāsies pagasta vokālais ansamblis “Vēja zvani”, Laidu pamatskolas skolēni, kā arī citi pagasta iedzīvotāji un viesi. Padurē, Deksnes pasākumu zālē, 17. novembrī plkst. 19 LR proklamēšanas gadadienai veltīts pasākums, kurā godinās Padures pagasta ļaudis, kKoncertu sniegs LMA “Impresija” un Padures sieviešu vokālais ansamblis. Plkst. 21 – atpūtas vakars ar groziņiem, par mūziku rūpēsies grupa “Ēna”. Rendā 17. novembrī plkst. 19.30 kultūras namā – LR proklamēšanas dienas pasākums “Saules mūžu Latvijai” un kamerkora “Rāte” svētku koncerts. Pēc pasākuma balle kopā ar Ingu un Normundu. Snēpeles kultūras namā 17. novembrī plkst. 19 koncertu sniegs dziedātāja Ineta Rudzīte un pianists Jānis Irbe, tāpat pasākumā teiks paldies Snēpeles Sirds cilvēkiem. 18. novembrī no 19 pie Snēpeles skolas – “Gaismas sveiciens Latvijai” . Turlavā 18. novembrī plkst. 17 kultūras namā LR proklamēšanas dienai veltīts pasākumā skanēs Inetas Rudzītes koncertprogramma.

Saldus Mūzikas un Mākslas skolā 18. novembrī plkst. 12 dienā sāksies Valsts svētku Valsts svētku pasākums “Latvija – tava un mana” , kurā uzstāsies koris “Varavīksne”, tiks pasniegti Saldus novada domes Atzinības un Goda raksti un laikraksta “Saldus Zeme” balvas, kā arī skanēs vokālās grupas “Latvian Voices” koncerts.

Ezeres kultūras namā Valsts svētkiem veltīts koncerts “Apmīļo, saulīte, savu zemīti” skanēs 17.11. plkst. 19, Jaunauces tautas namā 17.11. plkst. 19 Latvijas Republikas proklamēšanas gadadienai veltītu koncertu sniegs Agneses Čīčes puišu, meiteņu un jauktie vokālie ansambļi “Karameles”, “Trifeles” un “Triumfs”, bet plkst. 21 – balle kopā ar grupu “Līdzsvars” no Tukuma. Jaunlutriņu tautas namā 18.11. plkst. 18 skanēs Valsts svētku koncerts, bet plkst. 22 sāksies balle kopā ar grupu “Stabu ielas muzikanti”. Kursīšu pagastā 17.11. plkst. 17 skanēs Valsts svētku koncerts, betplkst. 16 Rudzutaka ielā sāksies Gaismas ceļš. Lutriņu pagastā 17.11. plkst. 19 sāksies pasākums “Latvijai 99” – koncerts ar dziesminieka Kārļa Kazāka un Lutriņu amatiermākslas kolektīvu piedalīšanos, plkst. 22 – Svētku balle Lutriņu klubā. Nīgrandes pagasta Kalnu kultūras namā 18.11. plkst. 17.30 skanēs Valsts svētku koncerts ar “Sinfonietta Rīga” un diriģenta Kaspara Ādamsona koncertprogrammu. P18.11. plkst. 21 – svētku balle Kalnu kultūras namā. Pampāļu kultūras namā 17.11. plkst. 18 notiks Valsts gadadienai veltīts pasākums “Katrs ir svarīgs! Man ir jābūt Latvijā!”. Rubas tautas namā 17.11. plkst. 20 Valsts svētku svinīgs pasākums, plkst. 21 balli spēlēs grupa “Brekšu Pekši”. Saldus pagasta Druvas kultūras namā 16.11. plkst. 19 skanēs koncerts “Es mīlu Tevi, Latvija”, kurā piedalās PII “Graudiņš”, Druvas vidusskolas un Druvas kultūras nama mākslinieki. Zaņas skolas aktu zālē 17.11. plkst. 20 koncerts “Manai Latvijai – 99” , plkst. 23 – balle ar grupu “Nakts Ziņas”. Zirņu pagasta Valsts svētku koncertā 17.11. plkst. 18 viesosies ansamblis “Cik dažādi”, plkst. 20 – balle kopā ar Andri Akermani un Raimondu Patmalnieku.

Talsu novadā un Talsu pilsētā Latvijas Republikas proklamēšanas 99. gadadienai veltītos pasākumus “Manas saknes manā zemē” 18. novembrī atklās ar ekumēnisku svētku dievkalpojumu. Svinīgā pasākumā tiks pasniegti apbalvojumi Talsu pilsētas un Talsu novada iedzīvotājiem. Pasākumu vadīs aktieris Ivars Auziņš, muzicēs Alise Kante un ģitārists Āris Ozols. Vakarā Talsu pilsētas laukumā – Latvijas dzimšanas dienai veltīts brīvdabas koncerts un svētku noslēgumā – uguņošana Talsu pilskalnā. No plkst. 17.30 Radošajā sētā tam īpaši paredzētās vietās varēs novietot svecītes, dāvājot savas gaišās domas cits citam un Latvijai. Plkst. 18 Pilsētas laukumā pie Talsu tautas nama Talsu novada Domes priekšsēdētāja Edgara Zeldera svētku uzruna. Svētku programmas turpinājumā pie Talsu tautas nama būs skatāma multimediāla projekcija “Mīlestības mozaīka” (atkārtoti to varēs noskatīties plkst. 20.15). Brīvdabas koncertā šogad uzstāsies Normunds Rutulis, Jānis Stībelis un Alise Kante ar pavadošo grupu.

Latvijas Republikas 99. proklamēšanas gadadienā Ventspilī notiks vairāki svinīgi pasākumi. Plkst. 17 teātra namā “Jūras vārti” izskanēs Valsts svētku koncerts, kurā muzicēs Elza Rozentāle ar grupu “Bur mani” un Ventspils bigbendu. Plkst. 19 ikviens aicināts uz Tilta dārzu, kur, ieskandinot gaidāmo Latvijas simtgadi un atzīmējot Latvijas 99. gadskārtu, sāksies Valsts svētku koncerts “Mūsu dziesmas Latvijai”. Tajā piedalīsies Rēzija Kalniņa, Olga Dreģe, Lilita Ozoliņa, Ieva Akuratere, Aija Andrejeva, Alex un Atis Ieviņš un pavadošā grupa Jāņa Miltiņa vadībā. Pēc koncerta, plkst. 20 – svētku salūts.

ZEMGALE
Bauskas novadā 17. novembrī valsts svētku koncerti skanēs Vecsaules saietu namā, kur muzicēs dziesminieks Egons Pičners un kāds no viņa draugiem Valdis Atāls vai Dinārs Gulbis, plkst. 19 Codes pamatskolākoncertēs dziedošais aktieris Kristaps Rasims, plkst. 19 Ceraukstes Tautas namā svētku koncerts ar mūziķa Aināra Bumbiera un amatieru mākslas kolektīvu piedalīšanos. Plkst. 19 DFC “Strēlnieki” sāksies Valsts svētku koncerts kopā ar Ēriku Loku un iedzīvotāju godināšana svinīgajā sarīkojumā “No sirds Latvijai un savam pagastam – 2017”, bet plkst. 19 Latvijas Republikas proklamēšanas 99. gadadienas svinīgais koncerts sāksies Bauskas Kultūras centrā.

Dobelē Latvijas proklamēšanas 99. gadadienu 18. novembrī jau plkst. 12 notiks svinīgs brīdis un ziedu nolikšana pie Dobeles Atbrīvošanas pieminekļa. Ar dzejas lasījumiem par Dobeli un Latviju uzstāsies Dobeles Valsts ģimnāzijas jaunieši. Plkst. 17.30 sāksies svētku koncerts, kurā piedalās Latvijas Radio bigbends un vokālisti Līva Dumpe un Daumants Kalniņš, bet pasākumu atklās Latvijas Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa svētku uzrunas translācija, pēc tās Dobeles novada pašvaldība apbalvos savus izcilākos cilvēkus, kuri godam nes Dobeles vārdu savā novadā, Latvijā un visā plašajā pasaulē. Pasākumu vadīs Dailes teātra aktieris Dainis Grūbe. Pēc koncerta (ap plkst. 19.30) svētku uguņošana no Dobeles pilsdrupām.

Jēkabpilī Valsts svētku priekšvakarā, 17. novembrī plkst. 19, Krustpils kultūras namā notiks svētku koncerts “Dod, Dieviņi”, kurtniski stilizētā koncertuzvedumā satiksies mākslinieki Antra Stafecka, Dainis Skutelis, Anmary, Uģis Roze, Kristīne Kārkle-Kalniņa, Kaspars Krievkalns, Edgars Kārklis, Ilze Grunte, Armands Treilihs, Gundars Lintiņš un laikmetīgās dejas dejotāji. Biļešu cenas no 12 līdz 20 eiro. Savukārt svētku dienā, 18. novembrī, plkst. 13 Krustpils Vissvētās Trīsvienības Romas katoļu baznīcā notiks Latvijas svētkiem veltīts ekumēnisks dievkalpojums. Plkst. 14.30 pie pieminekļa “Kritušiem par Tēviju” norisināsies atceres brīdis, bet Krustpils kultūras namā plkst. 15 sāksies Latvijas Republikas proklamēšanas dienas svinīgs sarīkojums. Plkst. 17 Jēkabpils Tautas namā tiks demonstrēta programmas “Latvijas filmas Latvijas simtgadei” trešā filma – režisora A. Saulīša “Astoņas zvaigznes”. No plkst. 17 jēkabpilieši varēs piedalīties gaismas akcijā “Brīvības liesmiņas” – iedegt un novietot svecītes pilsētas laukumos, parkos un skvēros. Plkst. 19 Vecpilsētas laukumā ikviens aicināts uz “Brāļu Auzānu un Slavenā Jersikas Orķestra” svētku koncertu un kopīgu sadziedāšanos. Plkst. 20 notiks svētku uguņošana. Vakara noslēgumā Jēkabpils Tautas namā plkst. 21 sāksies svētku balle kopā ar grupu “Pēc pusnakts” (biļešu cena 3 eiro).

Jelgavā 18. novembrī plkst. 15 sāksies ekumēniskais dievkalpojums Sv. Annas baznīcā. Plkst. 16 – 17 – ugunszīmju kompozīciju veidošana un iedegšana Hercoga Jēkaba laukumā, plkst. 16.30 – ziedu nolikšana pie Latvijas pirmā prezidenta Jāņa Čakstes pieminekļa. Plkst. 17 – 21 uz Sv. Trīsvienības Torņa varēs vērot 3D multimediālu projekciju “Mītavas leģenda”, savukārt Hercoga Jēkaba laukumā sāksies svētku koncerts, kurā piedalās Jelgavas mūziķi: Vilnis Dumpis un grupa, Dārta Damlica un grupa “Summer band”, Jānis Grūtups un grupa “Cryin White”, grupa “Pilnmēness”, Miks Galvanovskis un grupa. ugunskuru iedegšana. Plkst. 17 Kultūras nama Lielajā zālē notiks mūzikla koncertuzvedums “Pūt, vējiņi!” pēc Raiņa lugas un latviešu tautasdziesmu motīviem. Ieejas maksa – 3 eiro. Plkst. 20 svētku uguņošana (no Pasta salas).

No plkst. 16 līdz 1 Jelgavas Sv. Trīsvienības baznīcas tornī notiks izzinoša un izglītojoša spēle “Latvijai 99”, kur, izpildot deviņus interaktīvus uzdevumus, būs iespēja fotografēties Latvijas svētku noskaņas momentfoto un vērot pilsētu svecīšu gaismās no devītā stāva skatu laukuma. Spēles laikā dalībniekiem būs jānosūta e-kartiņa ar retro foto sveicienu valsts svētkos, jāsaliek Zemgales rakstu puzle, jāizkrāso gabaliņš no mozaīkas un jārod pareizās atbildes uz jautājumiem par Latvijas, Jelgavas un Jelgavas Sv.Trīsvienības baznīcas vēsturi, kā arī citi aizraujoši uzdevumi.

Par godu Latvijas valsts svētkiem 18. novembrī plkst.16.30 Jūrmalas iedzīvotāji, uzņēmēji un pilsētas viesi tiek aicināti piedalīties akcijā “Sveču ceļš Jomas ielā” un izveidot garāko gājēju sveču ceļu Jūrmalā. Lai piedalītos sveču ceļa izveidošanā, 18.n ovembrī plkst.16.30 jāatnes uz Jomas ielu sveci vai sveces vai jāpalīdz aizdedzināt jau esošās. Sveces vēlams likt atzīmētajās tukšajās vietās vai papildināt jau esošo sveču ceļu. Pagājušajā gadā tika izvietotas 7000 sveces 20 kilometru garumā.

Rundāles novada pašvaldības rīkotais Latvijas Republikas proklamēšanas dienas pasākums “Mūsu darbi Latvijai” notiks 17. novembrī plkst.19 Rundāles pils Baltajā zālē. Svētki tiks pavadīti kopā ar “Kristīnas Trezunes džeza kvartetu” un Rundāles novada sieviešu kori “Runda” Tradicionāli valsts svētku priekšvakarā Rundāles novada dome pateicas tiem novadniekiem, kuri snieguši būtisku ieguldījumu novada un valsts attīstībā, un šogad Rundāles novada domes deputāti lēma piešķirt augstāko pašvaldības apbalvojumu Goda zīmi “Zelta Lauva” par pašaizliedzīgo darbu Rundāles pils atjaunošanā un kultūras mantojuma saglabāšanā Rundāles novadā Rundāles pils Mākslas pētniecības nodaļas galvenajai speciālistei – izstāžu kuratorei Laumai Lancmanei.

Tukumā 18 novembrī plkst. 18 sāksies sarīkojums “Ieejam Latvijas simtgadē”. Plkst. 18 Brīvības laukumā svecīšu iedegšana, plkst. 19 kultūras namā Tukuma novada Domes balvas “Atzinības raksts” pasniegšanas ceremonija un svētku koncerts. Plkst. 21 Katrīnas laukumā Latvijas valsts himna un salūts “Ugunspuķes Latvijai”

VIDZEME
Aizkraukles pilsētas kultūras namā 18. novembrī plkst. 14 Tautas mākslas kolektīvu koncerts “Savā zemē, savā tautā”, plkst. 15 rādīs Askolda Saulīša jauno filmu “Astoņas zvaigznes”. Plkst. 17 pilsētas centrālajā laukumā sāksies kapelas “Karikste” koncerts un svētku salūts.

Cēsīs Latvijas Republikas proklamēšanas 99. gadadienā, 18. novembrī, svētki sāksies ar sadancošanos Cēsu apkaimēs no plkst.11 līdz plkst.14. Sadancošanās notiks Viestura, Saules, Valmieras, Bērzaines, E.Dārziņa, L.Paegles ielā. Svētdien, 19. novembrī, Vidzemes koncertzālē “Cēsis” notiks koncerts “Mūsu Latvijai”, kurā piedalīsies senioru koris “Ābele”, senioru vīru koris “Baltie bērzi” no Valmieras un Alfrēda Kalniņa mūzikas vidusskolas audzēkņi. Pirmdiena, 20. novembris, Vidzemes koncertzālē “Cēsis” ir latviešu kino diena. No plkst.12.30 visas dienas garumā skaties Latvijas filmas Latvijas simtgadei.

Koknesē Latvijas dzimšanas dienā – 18. novembrī – Likteņdārzā no plkst. 15 būs tradicionālā saulrieta sagaidīšanas pasākums un šogad tā laikā plkst. 16 tiks iedegti 18 ugunskuri, Latvijas simtgadi ieskandinot. Līdz 18. novembrim notiek arī atbalsta akcija Likteņdārza draugu alejai “Sasildi Latviju”. Tās laikā iespējams reģistrēt un dāvināt bruģakmeņus, atbalstot Likteņdārza kā dāvanas Latvijai tapšanu. Šogad Likteņdārza draugu alejai ir pievienoti bruģakmeņi ar visu Latvijas prezidentu un viņu dzīvesbiedru vārdiem. 18.novembrī Latvijas dzimšanas diena Likteņdārza amfiteātrī skaistajā vietā pie Daugavas tradicionāli tiks svinēta, visiem kopīgi dziedot Latvijas himnu, klausoties “Kokneses fonds” padomes priekšsēdētāja Viļa Vītola uzrunu, skatoties Jūrmalas tautas deju kolektīvu “Zālīte” un “Vēlreiz” koncertu, baudot Kokneses dzejnieces Ārijas Āres radīto dzejoļu skaistumu, liekot svecītes Latvijas kontūras formā, sagaidot saulrietu ar simbolisko astoņpadsmit ugunskuru iedegšanu. Īpašs notikums būs Likteņdārza amfiteātra labās puses gājēju tiltiņa atklāšanas pasākums.

Siguldā Latvijas Republikas Proklamēšanas 99. gadadienu sāks atzīmēt jau 16.novembrī plkst.17 ar koncertu “Sveiciens Latvijai!” koncertzālē “Baltais Flīģelis”. 18. novembrī plkst.18 koncertzālē “Baltais Flīģelis” notiks Siguldas novada Goda diena “Simboli un stihijas”, kura laikā tiks godināti nomināciju “Siguldas novada Gada cilvēks” un “Siguldas novada Goda novadnieks” ieguvēji. Pasākumā uzstāsies Agnese Rakovska un stīgu kvartets “ReDo” Raimonda Paula dziesmu programmā “Vienaldzības”. Jūdažu Sabiedriskajā centrā 18. novembrī plkst.14 skanēs valsts svētku koncerts “Ar dzimteni dvēselē” kopā ar Gunāru Meijeru. Savukārt svētku vakarā Siguldas pagasta Kultūras namā notiks balle kopā ar grupu “Zvaigžņu lietus”.

Madonā Valsts svētku sarīkojumi sāksies 17. novembrī plkst. 12 ar Madonas novada politiski represēto tikšanos Madonas pilsētas kultūras namā. 18. novembrī plkst. 15 Madonas pilsētas kultūras namā ar koncertprogrammu “Esmu latvietis” viesosies vīru ansamblis “Dobeles Zemessargi” (biļešu cena 3, 5 un 7 eiro).

Madonas novada Aronas pagastā 17.novembrī plkst. 19 Lauteres kultūras namā notiks Latvijas Republikas 99. dzimšanas dienai veltīts svinīgs sarīkojums. 17. novembrī plkst. 17 Barkavas kultūras namā notiks etnogrupas “Tautumeitas” koncerts. Sauleskalna tautas namā 17.novembrī plkst. 19 skanēs Latvijas Republikas proklamēšanas 99. gadadienai veltīts koncerts ar vietējo amatiermākslas kolektīvu piedalīšanos. 18.novembrī plkst. 15 Dzelzavas kultūras namā notiks solistu apvienības “Jubilāri” koncerts, pirms tam – Dzelzavas pagasta pārvaldes vadītāja svētku uzruna un pārvaldes apbalvojumu pasniegšana. 17. novembrī plkst. 19 Kalsnavas pagasta pārvaldes administratīvajā ēkā notiks Latvijas Republikas proklamēšanas 99. gadadienai veltīts pasākums “Mūsu saknes ir Latvijā”, kurā tiks pasniegti Kalsnavas pagasta atzinības raksti un godināti titula “Kalsnavas lepnums” saņēmēji. Plkst. 22 turpat notiks svētku balle, kuru spēlēs “Janušeks”. 18. novembrī plkst. 16 A.Eglīša Ļaudonas vidusskolas muzeja zālē skanēs dzejkoncerts “Latviju mīlot”. Koncerta programmā skan Knuta Skujenieka, Vizmas Belševicas, VeltasTomas, Jāņa Petera, Māras Zālītes un Māra Čaklā dzeja, kā arī Mārtiņa Brauna, Jāņa Lūsēna, Raimonda Paula un Imanta Kalniņa dziesmas. Piedalās Liepājas teātra aktrise Sigita Jevgļevska un Māris Kupčs (ģitāra). Mārcienas kultūras namā 18.novembrī plkst. 16 skanēs svētku koncerts veltīts Latvijas dzimšanas dienai “Latvijas takas, ceļi un lielceļi…”, plkst. 22 Mārcienas kultūras namā balli spēlēs grupa “Vidroks”. Ošupes pagastā 17. novembrī plkst. 20 Degumnieku tautas namā notiks Latvijas Republikas proklamēšanas gadadienai veltīts sarīkojums “Ozolu un liepu zemē – Latvijā”, pēc koncerta svētku balle kopā ar grupu “Ceļojums”. 17. novembrī plkst. 19 Praulienas pamatskolas zālē notiks Latvijas Republikas proklamēšanas dienas svētku koncerts “Skaista mana tēvu zeme!” kopā ar Praulienas pagasta pašdarbības kolektīviem, Madonas koklētāju ansambli “Rasa”, pirmsskolas izglītības iestādi “Pasaciņa”, Adriju Apini un Samantu Ceruku. Pasākuma apmeklētājus aicina ņemt līdzi svecītes, lai izgaismotu ceļu pie Praulienas skolas. Sarkaņu pagasta tautas namā “Kalnagravas” 18.novembrī plkst. 19 notiks Sarkaņu amatierteātra “Piņģerots” veltījums Latvijai simtgadē, izrāde “Vai vērdiņš vēl dzīvs”. 18.novembrī plkst. 18 Vestienas tautas namā godinās Vestienas pagasta kuplākās, stiprākās un radošākās ģimenes. Plkst. 22 Vestienas tautas namā svētku balli spēlēs D. Lazdiņš.

Ogrē 18. novembrī plkst.10 notiks svētkiem veltīts ekumēniskais dievkalpojums Ogres evaņģēliski luteriskajā baznīcā. Piedalīsies Ogres Mūzikas skolas meiteņu ansamblis. Plkst.18 Ogres Kultūras centra Izstāžu zālē Ogres foto kluba vecbiedra Mārtiņa Vilipsona fotoizstādes “Ar dabu uz tu” atklāšana. Plkst.19 Ogres novada Kultūras centra Lielajā zālē apbalvojuma “Gada ogrēnietis 2017” svinīgā pasniegšana. Svētku koncertuzvedumā “Tavs vārds – Latvija!” piedalās Ogres novada Kultūras centra kori “Ogre”, “Impulss”, “Rasa”, “Grīva”, “Altera”, Ogres skolotāju kamerkoris, tautas deju ansamblis “Ogre”, vidējās paaudzes deju kolektīvs “Raksti” un senioru deju kolektīvs “Ogrēnietis”, Latvijas Nacionālās operas solists Juris Jope, grupa “Mākoņi”. Plkst.21 laukumā pie Ogres novada centrālās administrācijas svētku uguņošana, bet Ogres novada Kultūras centra Deju zālē plkst. 21 sāksies Latvijas valsts dzimšanas dienas balle (biļetes cena 10 eiro).

Madlienā 17. novembrī plkst.13 notiks piemiņas brīdis kapu kalniņā, plkst. 18.30 Madlienas Kultūras nama Lielajā zālē Madlienas pagasta ilggadējo darbinieku godināšanas pasākums un plkst.20 Madlienas Kultūras nama Kultūras un jaunrades centra “O divi” zālē skanēs svētku koncerts “Vidzemes kamerorķestris” ar koncerta ciklu “Vērtības nezūd…”, diriģents Andris Veismanis. Plkst.22 Madlienas Kultūras nama Lielajā zāle svētku balle kopā ar Edgaru Lindi. Ieeja bez maksas. 17. novembrī plkst.14 Meņģeles Tautas namā svētku pasākumā “Veltījums Tev, Latvija” piedalīsies Meņģeles skolas skolēni un bērnudārza audzēkņi, kā arī dziesminieks Haralds Sīmanis. 17. novembrī plkst.19 Ogresgala Tautas namā – vakarēšana un sadziedāšanās pasākumā “Mana zeme”. 17. novembrī plkst.19 Krapes Tautas namā valsts svētkiem veltīts pasākums. 17. novembrī plkst.19 Suntažu Kultūras namā teātra izrāde “Silvija”. Ieeja bez maksas. 17. novembrī plkst.19 Ķeipenes Tautas namā koncerts “No sirds Latvijai”. Pēc koncerta balle. Spēlēs grupa “Brāļa dēli”. 17. novembrī plkst.19 Mazozolu Kultūras namā valsts svētkiem veltīts koncerts “Saules mūžu Latvijai”. Koncerta laikā tiks pasniegts apbalvojums “Goda mazozolietis”. Plkst. 21 sāksies deju vakars ar groziņiem, spēlēs Juris Babris. 17. novembrī plkst.21 Ciemupes Tautas namā atpūtas vakars “Svētku noskaņās”. Par dejām rūpēsies Ivars Auzāns. (ieejas maksa 5 eiro, pasākuma dienā – 7 eiro.) 18. novembrī plkst.12 Taurupes Tautas namā svētku koncerts. 18. novembrī plkst.16 Madlienas kultūras un jaunrades centrs “O divi”notiks dokumentālās filmas “Astoņas zvaigznes” pirmizrāde. 19. novembrī plkst.15 svētku koncerts Lauberes Kultūras namā. Koncertā piedalīsies dziedošā Tihovsku ģimene.

Valkas pilsētas kultūras namā 18. novembrī plkst.15.30 uz svinīgu tostu aicina novada vadītāji. Plkst.16 – pasākuma svinīgā daļa: Valkas novada Atzinības rakstu pasniegšana, uzrunas, Jāzepa Mediņa Rīgas 1.mūzikas skolas zēnu kora koncerts. Koncertā piedalīsies arī solisti Ance Krauze, Zigfrīds Muktupāvels, Andris Ērglis, kā arī īpašie viesi Uģis Tirzītis un popgrupa ”Nando”. Koncertu vadīs Nauris Prikšāns. Plkst.18.30 pie kultūras nama notiks Svētku salūts, bet plkst. 19 kultūras namā sāksies Svinīgā pasākuma balle, kuru spēlēs Elizabete Zagorska & Acoustic Lounge Band.

LATGALE
Latvijas Valsts neatkarības proklamēšanas dienas svinības Daugavpilī sāksies 17. novembrī Daugavpils teātrī ar svinīgo pasākumu par godu svētkiem. Šī pasākuma laikā tiek pasniegts Daugavpils Domes apbalvojums “Gada balva” sešās nominācijās. 18. novembrī plkst. 10 Daugavpils Sv. Pētera ķēdēs baznīcā Svētku dievkalpojums. Plkst. 18.30 Daugavpils teātrī koncerts “Mēs esam Latvija”. Plkst. 20.30 Vienības laukumā skanēs koncerts, būs Daugavpils Domes priekšsēdētāja uzruna, LTV 1 tiešraide no Rīgas, Valsts himnas dziedāšana, svētkus vainagos uguņošana.

Līvānos sestdien, 18. novembrī, plkst. 17.30 notiks Latvijas Republikas 99. proklamēšanas gadadienas sarīkojums – LR prezidenta kancelejas dāvātā koncertprogramma ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri. Koncertu norises vietās tiešraidē notiks Valsts prezidenta uzrunas pārraidīšana. Līvāniem LR prezidenta kanceleja dāvā koncertprogrammu ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri.

Rēzeknē Latvijas 99. dzimšanas dienu tradicionāli ieskandinās 17.novembrī Latgales Kultūrvēstures muzejā, atklājot Latgales mākslinieku rudens izstādi. 18.novembra rītā plkst. 10 Svētā Mise Latvijai Rēzeknes Jēzus Sirds katedrālē. Tāpat no plkst. 10 Rēzeknes kultūras namā un Festivāla parkā varēs iesaistīties radošajās darbnīcās un sportiskās aktivitātēs, lai iesildītos skrējienam.18. novembrī septīto gadu pēc kārtas notiks tautas skrējiens “Ieelpo Rēzekni!”. Vakarā plkst. 16.15 svētku viesi aicināti pulcēties pie šogad atklātā pieminekļa “Latgales kongresam 100” un kopā ar jaunsargiem, zemessargiem, robežsargiem, pašvaldības un garīgajiem vadītājiem, izglītības iestāžu audzēkņiem, nacionālo biedrību pārstāvjiem, dejotājiem un dziedātājiem notiks lāpu gājienā līdz Latgales atbrīvošanas piemineklim “Vienoti Latvijai”, kur tiks veidots gaismas aplis. Plkst. 16.35 pie pieminekļa “Vienoti Latvijai’’ sāksies svētku saiets “Lec, saulīte, spīdi spoži. Vieno visu latvju tautu”. Plkst. 17 Svētku salūts, bet plkst. 18 Valsts svētku koncerts “Mana dzimtene manā dziesmā” un Rēzeknes Goda pilsoņa sumināšana Latgales vēstniecībā “Gors”. Koncertā populārās un iemīļotās latviešu komponistu Raimonda Paula, Mārtiņa Brauna, Jāņa Lūsēna un Borisa Rezņika dziesmas veltītas dzimtenei un Latgalei izdziedās Dainis Skutelis, Anmary, Mārtiņš Ruskis, Kristīna Zaharova un muzikālā grupa Jura Kristona vadībā. Pasākuma vadītājs – Valters Krauze.

LA.lv