×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.4°C
Vilis, Vilhelms
Svētdiena, 27. maijs, 2018
14. februāris, 2017
Drukāt

Valsts svinēšana – lieka greznība vai vitāla nepieciešamība? (5)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

ULDIS LIPSKIS*

Kultūras ministrijas cilvēki vairāku gadu garumā ir neatlaidīgi un talantīgi veidojuši mūsu valsts Simtgades svētku programmu, iesaistot interesentus un partnerus visā Latvijā un tālu aiz tās robežām. Rezultātā veidojas blīvs un spēcīgs vēstījums pašiem sev un visai cilvēcei par mums kā augstas kultūras zemi, tautu ar saknēm un nākotni. Un, vēl jo vairāk, Kultūras ministrijas cilvēki ir spējuši iedvesmot arī Finanšu ministrijas un Saeimas visai pragmatiskās komandas, ka investīcijas LV100 programmā ir investīcijas mūsu valsts drošībā, izaugsmē un nākotnē.

Šajā situācijā uzbrukumi medijos, apšaubot telpā un laikā iespaidīgās LV100 programmas nepieciešamību un pamatotību, šķiet vairāk kādu apietu biznesa interešu un tuvojošos pašvaldību vēlēšanu motivēti. Kā savādāk var nemanīt dziļās iespējas, ko mūsu tautas sevis apzināšanā, definēšanā un priekšā stādīšanā citām pasaules tautām dos mērķtiecīgas investīcijas Dziesmu un Deju svētkos, latviešu kino industrijā un visās kultūras nozarēs, kuru sen lolotās ieceres varēs īstenoties, tieši pateicoties LV100 programmai?

Apšaubīts ir arī Liepājas Simfoniskā orķestra pienesums Valsts svinēšanai – Simtgades koncertu turneja Indijā. Jau vairākus gadus, sadarbojoties koncertu turnejas rīkošanā ar Latvijas vēstnieku Indijā, Indijas vēstnieci Zviedrijā un Baltijas valstīs, un ievērojamo indiešu komponistu un vijolnieku Lakšminarjanu Subramaniamu, orķestris būvē tiltu starp mūsu zemi un Indiju – baltu tautu pirmdzimteni, kas ieņem aizvien ievērojamāku vietu uz pasaules ekonomiskās un politiskās skatuves.

Šādas kultūras misijas tradicionāli tiek izmantotas kā ledlauži, kuru ķīļūdenī tad tiek veidota politiska un ekonomiska sadarbība starp valstīm. Tādēļ ir jāapzinās, ka Latvijas mākslinieku uzstāšanās citās valstīs un jo sevišķi LV100 kontekstā ir kā aisberga redzamā daļiņa, ar kuras palīdzību mūsu diplomāti, politiķi un uzņēmēji var veikt apjomīgu darbu mūsu valsts diplomātiskā un ekonomiskā stiprināšanā. Iespējams, būtu grūti precīzi aprēķināt naudā tos ieguvumus, ko laika gaitā mūsu sabiedrībai nesīs LV100 programmas īstenošana, bet ir pilnīgi skaidrs, ka šie ieguvumi ilgākā laika termiņā būs nesalīdzināmi lielāki, nekā, ja visu LV100 budžetu novirzītu maizes klaipiņu iegādei, lai tos sadalītu iedzīvotājiem “uz galviņām”.

Kultūra ir visā pasaulē atzīta vērtība, kas pievērš uzmanību un atver durvis. Latvija mērķtiecīgi strādā uz Indijas tirgu – Ņūdeli ir atvērta Latvijas vēstniecība, šogad kopā ar uzņēmējiem uz šo valsti vizītē dosies arī Latvijas Ministru prezidents. Mēs jūtamies īpaši pagodināti par iespēju ar savu darbu palīdzēt nostiprināt Latvijas autoritāti Āzijas reģionā.
Ņemot vērā, cik bieži un efektīvi ar mediju palīdzību tiek pavairoti mūsu valstiskuma apziņai neveselīgi viedokļi, mūsu visu kopīga apcere par Latviju vairāku gadu garumā, visos novados un tālu pasaulē ir uztverama par svētīgas terapijas un atjaunošanās kursu, kādu mēs sev, mūsu valstij un arī tās kādreizējiem būvētājiem jau sen esam parādā.

* Autors ir VSIA “Liepājas simfoniskais orķestris” valdes loceklis

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. piegriezies tas bezizmēra optimisms, kad pamattauta
    vecumā badojas un tiek izlikta uz ielas !

  2. n-tās Latvijas “iztīrīšanas” n-tie “svētki” ?
    Bet “varas kungiem” jau labāk redzams.

  3. Protams,ka simtgade ir jaaatziimee.Muusu kultuura ir bagaata,taa buutu iistaa reize to paraadiit arii citaam valstiim.Sie sveetki ir mums nepieciesami,tos kaveet grib tikai muusu ienaidnieki.Nepielausim to,svineesim sveetkus,kaa to maakam tikai mees.

Draugiem Facebook Twitter Google+