×
Mobilā versija
Brīdinājums +24°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
9. marts, 2017
Drukāt

Māris Zanders. Valsts valoda – ar sodiem nepietiks (36)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Māris Zanders

Atkal uzvirmojušā diskusijā par to, cik pilnvērtīgi tiek nodrošināts latviešu kā valsts valodas statuss, manuprāt, noderētu a) plašāks vēsturisks konteksts, b) vairāk paškritikas.
Lai cik tas dīvaini skan (ja patur prātā atšķirīgu demogrāfisko un ģeopolitisko situāciju), arī starpkaru Latvijā nemaz tik izcili ar nacionālo minoritāšu latviešu valodas zināšanām nebija. Pirms trim gadiem iznākušajā akadēmiskajā daudzsējumu izdevumā “Latvieši un Latvija” atrodama šāda statistika: 1922. gadā latviešu valodu prata 74,11% Latvijā dzīvojošo vāciešu un 14,23% vietējo krievu, 1930. gadā šie rādītāji bija attiecīgi 81,95 un 18,85 procenti.

Varu kļūdīties, tomēr nedomāju, ka skaidrojums ir vietējās krievu kopienas kaut kādā īpaši noraidošā attieksmē pret Latvijas valsti (tad jau vāciešiem iemeslu pretenzijām varēja būt vairāk…). Līdz ar to ticamāk, ka samērā nelielais latviešu valodas pratēju skaits starp Latvijas krieviem bija skaidrojams ar to, ka šai etniskajai kopienai bija salīdzinoši mazāk kontaktu ar Latvijas valsti un tā varēja vieglāk iztikt bez latviešu valodas zināšanām. No šī viedokļa šodienas pārmetumi virknei Latvijas amatpersonu (Ušakovs, Lembergs u. c.) par to, ka konsekventa latviešu valodas nelietošana var mazināt vēlmi cittautiešos šo valodu apgūt un lietot, šķiet pamatoti.

Turklāt, iespējams, lielāka piekāpība nesasniedz mērķi, ja tāds ir labākas attiecības starp etniskajām grupām. Latvijas Universitātes 2014. gadā izdotajā krājumā “Daudzveidīgās un mainīgās Latvijas identitātes” minēts (42. – 44. lpp.): lai gan Latvijā latvieši un krievu valodu kā dzimto lietojošie cittautieši pārslēdzas uz otru valodu vieglāk, nekā tas notiek starp pamatnāciju un cittautiešiem Igaunijā un Lietuvā, savstarpējā neuzticēšanās ir lielāka Latvijā. Starp citu, tas neizbrīna. Par cittautiešiem man grūtāk spriest, savukārt starp latviešiem itin bieži sastopama kombinācija “vāja saikne ar dzimto valodu – neslēpts ksenofobisms”.

Tajā pašā laikā jāapzinās, ka latviešu valodas pozīcijas ir atkarīgas ne tikai no regulējuma stingras ievērošanas, bet arī no tā, kā paši latvieši pret dzimto valodu izturas. Un te diemžēl nekas labs nav sakāms. Man nav verificējamu datu, tikai novērojumi, bet dažs labs ierēdnis, kuram latviešu valoda nav dzimtā, latviešu valodā runā pareizāk nekā, piemēram, etniskie latvieši – politiķi. Ir mazliet dīvaini prasīt no citiem cieņu pret valodu, ko paši kropļojam. Iecienīta nodarbošanās ir mūsu amatpersonu svešvalodu prasmju ironiska apspriešana, savukārt prātā nenāk tikpat vētraina reakcija uz izteikšanos briesmīgā latviešu valodā.

Manuprāt, nepietiekama interese pašiem pret savu valodu izpaužas arī citās formās. Gan kā izlokšņu un dialektu noniecināšana (piemēram, vīpsnāšana par izlokšņu ieskanēšanos kādas personas runā), lai gan tie valodu bagātina. Gan kā maza izpratne par to, ka valodas lokanību, krāšņumu veicina pilnvērtīga oriģinālā daiļliteratūra un labi tulkojumi no citām valodām. Ja valsts (un sabiedrība) nenovērtē to, kāda nozīme ir iespējai rakstīt zinātniskus pētījumus par visdažādākajām tēmām latviešu valodā, tad ir liela iespēja, ka valodas lietošanas nervs ārpus ikdienas saziņai nepieciešamā atmirst. Un tad parādās varianti apgalvojumam “latviešu valodā to nemaz nevar tā īsti pateikt”. Ir dzirdēta tēze: ja kāda tēma interesē, svešvalodā informācijas iegūšanas iespēja objektīvi ir plašāka. Tā tiešām ir, tomēr tas nenozīmē, ka brāķējama vēlme par tēmu rakstīt un lasīt arī latviešu valodā. Pretējā gadījumā mēs paši sašaurinām savas valodas lietošanu un mazinām tās pievilcīgumu, arī cittautiešiem. Īsi sakot, kultūras un zinātnes jēdzīga finansēšana ir būtiska arī latviešu valodas pastāvēšanai. Ar t. s. administratīvajām metodēm ir par maz, jo tad valoda (šajā gadījumā latviešu) tiek uztverta kā politikas atvasinājums, politisks instruments, bet ne kā vērtība vispār.

Pievienot komentāru

Komentāri (36)

 1. Zander, vacies!!!

 2. Ar sodiem nepietiks.Un tadel :
  vagoni…..vagoni…..vagoni…..daudz vagonu……vagonu ir daudz……loti daudz…..lopu vagoni……
  uz austrumiem brauc……uz austrumiem……atpakal nebrauks…..nebrauks nekad….nekad……
  Okupacijas seku likvidesana,ieskaitot kompensacijas piedzisanu par nodaritajiem zaudejumiem.
  Noziegumiem pret cilveci nav noilguma.

  • Слышь, докторишка херов! Устал повторять тебе, нет у вас вагонов таких больше, да ещё в таком количестве! А РЖД тебе не даст, даже не проси. Вот проконсультируйся в ЛДЗ сначала. Ты, говорят, в Германии обретаешься, ну вот и сиди там, не рыпайся. Попал в тёплое место – сиди, не чирикай!

 3. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  ;)))))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C.E.N.Z.Ū.R.A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.” 😉

  =======

  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas KALPOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  =====

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [cenzēts]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans@inbox. lv .

 4. CENZŪRA ir APZINĀTI PRETLIKUMĪGS NOZIEGUMS Atbildēt

  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze

 5. Kaapeec raksta ar tiem hieroglifiem.aizliegt vatenieku rakstiibu

  • Neņem pierē.Viņam par to Kremlis maksā koka rubeļus.Tiem nav vērtības tapēc jāraksta tam morālam kroplim pēc iespējas vairāk.Jātracina vairāk lai sovjietam nervi netur.To var just pēc tā,ka čomaks sāk mātes vārdus kaisīt.Lai tik raujas.Psih.slimnicā viena vieta vēl ir.

 6. nu ko vecit bardainais saksi saut dodies uz miera ostu kamer dzivs a to visu iautu iznicinasit jau ta puse aizbraukusi ko gribat nemacies ja negribi tas sunu valodas aptrakusi ar valodam lasi ja maki neesi pargudrs ….valodnieks cik izmirusu tautu ja izmirs neviens nespejigs glabt ka nau un nebus kadreiz pasaule tapec nesabruks pastaves kas izdzivos….amen…vecit….

 7. Atkal kārtejais murgojums.Lieciet mierā to nabaga latviešu valodu!Ja būs tāda attieksme pret valsts val.kā to pasniedza kārtejais balagāns G.Bojāra “Tiešā runā”,tad drīz vien šīs valodas NEBŪS.Velns parāvis man ir okupantam jālūdzas ,kā viņš to pieprasīs!,lietot valsts val.,jo redz NEDRĪKST taču piespiest,bet viņš / okupants!/ piespiež mani pēc 50+26 g./ vēl arvien mocīties un MĪLĒT ?! viņa valodu.ABSURDS !Kurš te ir iebraucējs un kurš mīt savā Tēvzemē?Tiek apsūkāta TIKAI okupantu vēlme,ne mana un manas tautas.kurai ATKAL jābrauc trimdā,nezinot okupantu val.50 okupācijas gadus neviens nespieda mācīties latv.val.KAPĒC to nedarīja.Mana kaimiņiene: “Jūs to neprasījāt!”Tagad prasām,jo ir cita valsts un rezultāts? Fašisti esam?OKUPĀCIJA nav beigusies ,es un ne tikai,to tā jūtu.Šie negrib runāt latviski.KAPĒC man ir jāgrib runāt okupantu val.pēc tam ,kad izlasīju M.Vanagas “Veļupes krastos.”?Kad tā politprostitūcija beigsies?KAD es jutīšos Latvijā kā SAVĀS mājās?Neviena diaspora neprotestē ,izņemot krievus?KAPĒC viņiem tādas privilēģijas?Viņu uzvedība ,nekaunība vieš lielāku naidu pret šo “minoritāti”.Pat redz Lukjanovs te jūtas kā mājās,jaunokupanti tāpat ,jo Rīga,Jūrmala pilna ar krieviem.KĀ vaR BŪT OKUPANTU VAL.LĪDZVĒRTĪGA valsts VAL.?cIK VALODĀS informācija ir Krievijā?Pilna Maskava čečenu.
  Tautieši ,beidziet pazemoties!Drīz jau būs par vēlu.Nebalsojiet par grašiem par Ušaku.Kalpaks,Astra utt,kapā nerod mieru!

  • Это ж сколько тебе лет, жаба ядовитая?! 50+26 получается 76! Так тебе скоро на покой уже, а ты всё ядом плюёшся. Отдохни, тебе уже пора.

   • Noteikti otdohnu.Drusku pagaidi.Sabruks Raseja tava drīz,tad braukšu uz Maldiviem vai Kanārijiem.Otrs variants ,kad tu no maniem komentiem dabūsi infarktu vai insultu,ne agrāk. Terpi kazak,atamanom budzeš !

    • Ну, ну. Мечтай, мечтай, жаба ядовитая. Ты от своего же яда скорее подохнешь! Тебе то атаманом точно не быть!

     • nu anusanīms

      Slāvu padomiskais stulbenis bezmozglajs.

     • Ну у тебя то мозгов точно не больше! Придурок!

     • to anoņimsčikam

      ES jau esmu atamans un ne tikai,pat kaut kas vairāk,slāvu bieds.Tu taču pēc sevis redzi,ka jūc no dusmām prātā,ja tev tāds vēl ir. S privetom ot zemļakov!

 8. Lasiet Jāņa Plauža romānā” Ložmetēju rota” kā ulmaņlaika armijā tika galā ar latviski nerunājošiem!

 9. Vakar LTV1 pārraidē izskanēja doma, ka krievi jūtoties traumēti, ja viņiem lūdz runāt latviski. Kā jūtos es, latviete, kad man atbild krieviski:” es suņu valodu nesaprotu!” Kā es jūtos, ja nevaru nopirkt avīzi latviešu valodā, jo tādu nav pat pastā? Kā man justies, ja nevaru sazināties latviski veikalā, tirgū? Labi, es saprotu krieviski, lasu un runāju, bet kāpēc es to nevaru darīt savā valodā un Latvijā? Kāpēc man pasta kastē katru nedēļu iemet avīzi, kur puse teksta krieviski ar pašvaldību slavinošiem rakstiem?

 10. Kāpēc gan cittautiešiem būtu jāmācās mazas un lepnas(cik lepnas-tik tumsonīgas) tautiņas valoda, kura pati dara visu iespējamo,lai zaudētu savu valstiskumu un identitāti kā tādu?! Ja jums, godātie komentētāji, tiešām rūp mūsu – latviešu valodas(tostarp-arī tautas kā tādas) dzīvotspēja, vispirms pacentieties piestrādāt pie savas personīgās apziņas attīstības. Nezinot vai ignorējot mūsu tautas patieso vēsturi, nevajadzētu tik kategoriski spriest par citām, it īpaši – slāvu tautām. Patīk tas jums vai ne, bet latviešiem un krieviem ir daudz vairāk kopīgā , nekā atšķīiīgā. Īpaši skaidri tas redzams papētot tuvāk gan valodu , gan tautisko rakstu zīmes. Jūsu, godātie pseidopatrioti, nicīgā un uzpūtīgā attieksme cittautiešos spēj izraisīt labākajā gadījumā ignorēšanu un norobežošanos. Ar varu mīlēts nekļūsi, bet svešā varā nonākot, noteikti tiksi ‘izmīlēts”, kas ar mums visiem patlaban arī notiek.

  • Latvijas pilsonis krievs Atbildēt

   Krievija ir neizdevusies valsts! Kāpēc latviešiem būtu jāmācās neizdevušās valsts valodu? Kāpēc latviešiem jāmācās tās valsts valodu, kura okupēja Latviju, Lietuvu, Igauniju, daļu Somijas, daļu Japānas, daļu Ukrainas un daudzu citu tautu zemes un valstis?
   Latviešiem, pirmkārt karavīriem un zemessargiem, jāzina krievu valodu, jo Krievija ir potenciāls kara pretinieks. Latviešiem būs jāmāk nopratināt saņemtos krievu armijas gūstekņus. Latviešiem krievu valoda palīdzēs iegūt taktisko informāciju par krievu armijas pozīcijām, lielumu, morāli, apgādi un nodrošinājumu.

   • Серёженька, и ты ведь такой же самый! Ублюдок без роду и племени. Мастурбировать в синагоге можешь сам сколько угодно, если считаешь это нормальным. Только вряд ли правоверные евреи с тобой согласятся и стерпят такое. А я сам хоть и атеист, и по церквям не хожу, но все религии уважаю.

  • Tādu pastaljāņu, – kārkluvāciešu un -krievu pilna Latvija, kuriem trūkst savas Tēvzemes un tautas mīlestības un pašcieņas, lepnuma un goda. Tas ir Padomijas un tā sauktās Brīvlatvijas ( 50+26 ) kopražojums. Ksenofīli jeb svešmīļi, kas savā pasaules izjūtā ir tik tālu no savas tautas un tās ciešanām kā saule un mēness attiecībā pret zemi, bet tādi ir bijuši visos laikos un ir pazuduši laiku lokos bez pēdām tautas gara dzīvē. Toties ir arī pretēja rakstura cilvēki – cittautieši – ne tikai vēsturē, bet ikdienā sastopami, kas apzināti izvēlējušies būt par mazas, politiski, šķietami, nenozīmīgas tautas kultūras un valodas nesējiem un kopējiem un popularizētājiem plašākam sabiedrības lokam, kā piemēram, Gothards Frīdrihs Stenders, kas 1778. gadā izdeva latviešu-vācu un vācu-latviešu vārdnīcu un, mirstot, uz sava kapakmens aiz sava vārda lika iegravēt vārdu “Latvis”, tāpat citi vācbalti kā Augusts Vilhelms Hupelis, Johans Georgs Aizens (Eisen) cīnījās par dzimtbūšanas atcelšanu Baltijā. Garlība Merķeļa un Johana Gotfrīda Herdera vārdi ir zināmi plašākai sabiedrībai par nozīmīgiem ieguldījumiem grūtās, apspiestās latviešu tautas, dzīves apstākļu aprakstīšanā un sapratnes veidošanā, cīnoties par latviešu tiesībām un nemateriālā mantojuma saglabāšanu un vērtības apzināšanos vācbaltu muižnieku aprindās, Krievijas impērijas cara pārvaldē un pašu latviešu prātos.

 11. Ja jebkurā ļaužu saietā ir kāds latvietis,tad valsts vai pašvaldības ieredņa uzstāšanas ne valsts valodā ir noziegums pret valsti un prasās pēc kriminālatbildības,lai lembergveidīgie nevarētu svešu zemju tv raidījumos tēlot cietējus deskridejot mūsu valsti.

 12. Rīgas satiksmes mikriņos visi uteinie okupanti nevienu vārdu neprot Latviski, kas par to atbild vēl viens uztainais okupants ušaks

  • Nepieciešama deokupācija, dekolonizācija un deboļševizācija! Atbildēt

   Latvieši paši vainīgi, ka neiestājas par deokupācijas, dekolonizācijas un deboļševizācijas veikšanu! Mēģinājumi saintegrēt vienā veselumā okupantus un latviešus ir noziegums!

 13. Zamder, vācies!!!

 14. Gopal.lv Sludinājumi Atbildēt

  iegāju 1 slimnīcā un tur nodaļā ar mani visu laiku runāja krievu valodā, kad pavaicāju kāpēc viņa atbildēja ka viņa ir tiesības runāt savā valodā, nekaunīgi un rupji atcirta šo māsiņa.

 15. Abrene ir latviešu zeme! Atbildēt

  Dzirdēju, ka par godu valsts 100gadei latgaliešu valodai tiks piešķirts reģionālās valodas statuss Latgalē. Pozitīva ziņa. Latgaliešu valoda kā oficiāla reģionālā valoda Latgalē uz mūžīgiem laikiem aizvērs iespēju tam, ka krievu valoda varētu kļūt par reģionālo valodu Latgalē. Jo – ja krievi, pārkrievotie ukraiņi un baltkrievi gribēs krievu valodu kā reģionālo valodu Latgalē, tad krieviem būs jāzina arī latgaliešu un latviešu valodas. Bet no 100 slāviem varbūt tikai 1 slāvs ir spējīgs iemācīties gan latviešu, gan latgaliešu valodu – un tas notiek nevis 1922.gadā, kā raksta Zanders par tā laika statistikas datiem, bet 2017.gadā, kad redzu daudzu slāvu prāta mazspēju apgūstot baltu valodas.

 16. Latvieši paši sevi neciena, kas neciena sevi, to neciena citi; bezcers

 17. LATVIESHI IR IDIOTI,SAVA STARPA RUNA OKUPANTU VALODA UN PAR TO IR LJOTI PRIECIGI.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Būs karsti!

Paredzams, ka šī būs karstākā nedēļa Latvijā kopš 2015. vai 2014. gada, prognozē meteorologi. Karstums būšot ilgstošs, ar siltām naktīm un palielinātu gaisa mitrumu. Katru dienu gaisa temperatūra valsts lielākajā daļā paaugstināsies virs +25 grādiem, nepārsniedzot +32 grādus.

Trešdien, 18. jūlijā, Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) sāks pieņemt deputātu kandidātu sarakstus 13. Saeimas vēlēšanām. Pēdējā diena, kad politiskās partijas un apvienības varēs pieteikt savus kandidātus vēlēšanām, būs 7. augusts.

Kā vislabāk pārdzīvot karstuma vilni?
Draugiem Facebook Twitter Google+