×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.1°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
21. novembris, 2017
Drukāt

Valters ekskluzīvā sarunā “Latvijas Avīzei”: Psiholoģiski es turos (49)

Daiņa Bušmaņa fotoDaiņa Bušmaņa foto

Izmaiņas mūziķa un viena no raidījuma “Gudrs, vēl gudrāks” vadītāja Valtera Frīdenberga izskatā nav tikai tēla pārvērtības, bet gan viņa slimības redzamā daļa: viņam ir ļaundabīgs audzējs. Lai to uzveiktu, dziedātājam nepieciešams līdzcilvēku finansiālais atbalsts.

Vairākus mēnešus viņš ir izvairīgi atbildējis uz žurnālistu jautājumiem, vai patiešām būtu nopietni sasirdzis un tāpēc ārstējies pie onkologiem, taču nu ir gatavs atklātai sarunai.

“Visu mūžu ar savām problēmām esmu centies tikt galā pats, pēc iespējas neiesaistot citus cilvēkus. Šajā brīdī problēmjautājums, kuru cerēju atrisināt paša spēkiem, ir attīstījies tiktāl, ka tīri fiziski pats tikt galā vairs nespēju, tādēļ man ir jālūdz līdzcilvēku palīdzība,” vīrietis paskaidro, kas viņu pamudinājis atvērties. “Man nepieciešama finansiāla palīdzība, jo slimība, ar kuru cīnos nu jau gandrīz gadu, ir tādā stadijā, kad nekas no tā, kas pieejams Latvijā, vairs nepalīdz, un ir jādodas ārstēties citā valstī.”

Pats sataustīja

Valters atklāj, ka viņam ir vēzis. Pirms aptuveni gada viņš pats sataustījis savā ķermenī aizdomīgu veidojumu, kas nav mazinājies, un devies pie ārsta uz analīzēm. Konstatēts ļaundabīgs audzējs otrajā stadijā. “Nebija tā, ka visa nodzīvotā dzīve kā paātrinājumā paskrēja acu priekšā, jo ticēju un joprojām ticu, ka tikšu – un šajā gadījumā jau daudzskaitlī – tiksim – galā.” Viņam veikta operācija un ķīmijterapija. Arī iznākums sākumā vairojis cerības, tomēr pēc kāda laika slimība atgriezusies: Valteram konstatētais audzējs ir diezgan agresīvas formas, to ir grūti ierobežot. Pašlaik dziedātājam ir metastāzes limfvados – par spīti tam, ka ķīmijterapija viņam veikta nu jau astoņas reizes. “Tas ir iemesls, kāpēc esmu palicis bez matiem un bez uzacīm,” viņš pasmaida.

Pēc ķīmijterapijas seansiem bijušas gan labās, gan sliktās dienas. Vienās viņš varējis ārā pastaigāties, paelpot svaigu gaisu un juties tīri ciešami, bet sliktajās tikai gulējis – vajadzējis pat krietni saņemties, lai pieceltos un aizietu uz labierīcībām, tik ļoti trūcis spēka. “Vienmēr kāds bija gatavs man palīdzēt. Ja pat kādu brīdi neviena nebija tieši līdzās, tad zināju: ja vajadzēs, atliks tikai piezvanīt, un kāds jau pa galvu, pa kaklu steigsies pie manis. Par to visiem neizsakāms paldies,” saka Valters, piebilstot – reizēm šķietot, ka līdzcilvēkiem ir pat grūtāk nekā viņam pašam, jo moka apziņa, ka neko īsti nevar viņa labā izdarīt.

Jādzer pretsāpju zāles

Atbildot uz jautājumu, kā viņš pašlaik jūtas, Valters saka – ir fiziskā un psiholoģiskā sadaļa. “Psiholoģiski es turos. Protams, ir grūtāk nekā vasaras vidū, kad ārsti vēl tepat Latvijā man deva cerības, ka viss būs kārtībā, un rezultāti pēc ārstēšanas pavasarī bija diezgan labi. Tagad ir sarežģītāk, uzzinot jaunu informāciju no vietējiem un no Vācijas ārstiem par turpmāko ārstēšanas gaitu, bet plinti neesmu metis krūmos vai domājis kaut ko pārtraukt. Tieši otrādi – man gribas darboties, gribas turpināt strādāt, uzstāties koncertos un vadīt raidījumu, jo man gluži vienkārši patīk tas, ko es daru, tas ir mans hobijs, mana dzīve.”

Fiziski neesot ne tuvu tik labi kā psiholoģiski: metastātiskie veidojumi spiež uz lielajiem asinsvadiem un nerviem, tāpēc vīrietis cieš pastāvīgas sāpes. Tās atkāpjas vien uz dažām stundām, tāpēc Valteram vairs neesot dienas un nakts cēliena – jāpaspēj izgulēties tad, kad nesāp. Diendienā jālieto pretsāpju zāles, un asins sastāva uzlabošanas nolūkā viņam veikta arī asinspārliešana. Vai viņš nav saņēmis ieteikumu doties pie tantiņām? Valters atbild, ka ar respektu un bez nolieguma izturas pret gadījumiem, kad kādam no slimības palīdz tikt vaļā stipri vārdi vai augstāki spēki, jo ticība ir neatņemama izārstēšanās sastāvdaļa. Viņš pats gan no tā jūtoties stipri tāls, jo ir racionāli domājošs un paļaujas uz moderno medicīnu. “Esmu to atstājis kā pašu pēdējo salmiņu brīdim, kad nelīdzēs nekas no tā, kam es ticu.”

Vācija dod cerības

Izdarījuši visu, kas viņu spēkos un ko iespējams panākt ar Latvijā vēža pacientiem pieejamajiem medikamentiem, vietējie ārsti Valteram ieteikuši meklēt medicīnisko palīdzību vienā no lielākajām un prestižākajām slimnīcām pasaulē – Berlīnes Universitātes Šaritē klīnikā, kurā strādā augstas klases onkologi. “Priekšā ir diezgan sarežģīta operācija. Viens no ārstiem, ar kuriem esmu konsultējies, to ir nosaucis par gandrīz nepaveicamu. Bet izdarāms tas ir! Man nav jāapzvana mani tuvākie draugi un radi, lai pavadītu kopā kādu jauku vakaru un atvadītos, nē! Cerības ir diezgan lielas,” Valters runā optimistiski. “Pašlaik esam tikuši līdz izmeklējumu sadaļai, kas veido man diezgan neaptveramu summu – 17 500 eiro. Kas tieši un kā noritēs un arī cik izmaksās vēlāk, būs skaidrs tikai pāris nedēļas pēc tam, kad būs zināmi analīžu rezultāti. Pagaidām zināms vien tas, ka noteikti sekos operācija un, iespējams, arī ķīmijterapija vai staru terapija. Droši vien par to būs jāmaksā tāda summa, kas mums, strādājošajiem cilvēkiem, parasti tā vienkārši nemētājas kontā.” Visa izmeklējumiem vajadzīga summa jāiemaksā avansā, tikai pēc tam Valters tiks uzņemts slimnīcā pacienta statusā.

“Ceru, ka ar sabiedrības atbalstu man izdosies izārstēties, lai varētu turpināt nodarboties ar to, ko esmu darījis visu savu mūžu,” saka mūziķis.

Valtera Frīdenberga ceļu pretī veselībai iespējams atbalstīt portālā ziedot.lv, kā arī, zvanot pa ziedojumu tālruni 90067003 (maksa par zvani 1,42 eiro). Informāciju par ziedošanas iespējām var atrast arī Valtera Frīdenberga profilā sociālajā vietnē “Facebook”. Sākotnējiem izmeklējumiem nepieciešamie līdzekļi saziedoti jau pirmajās minūtēs.

Pievienot komentāru

Komentāri (49)

 1. Es katru vakaru pirms eju gulēt lūdzu dievu tu Valter būtu vesels drīz būtu atpakaļ ceru lūgšanas uzklausīs

 2. Valters dzīvos to zinu cerība ir vienmēr vēlu to labāko mēs fani vēl redzēsim viņu uz skatuves Valter turies esi stiprs nekad nepadodies

 3. Esam Eiropas Savienībā kopā ar Vāciju. Vai ES dažādās Valstīs dažādi likumi, kas attiecās uz medicīnu? Vai ES likumi LV attiecināmi tikai uz nodokļiem, kvotām, aizsardzību u.t.t. Vai Vācijas pilsoņiem arī jāmaksā tik milzīgas summas med.pakalpojumiem? Salīdzinoši ar LV algām un pensijām tās izmaksas ir milzīgas!

 4. It kā viņš pašlaik gaida zvanu no slimnīcas Vācijā, un ja nepiezvana, kur nauda paliks, visdrīzāk pats to netērēs, tas jau būtu par daudz, nodos labdarībai.., kur ir garantija ka tā nauda tur nonāks, varbūt tā arī bija iecerēts?

 5. Turies,Valter!!!!! Noziedoju.

 6. Valter turies! Tev ir daudz atbalstītāju visā Latvijā!

 7. Tev, Valter, tīri labi tā plikā galva piestāv, un esi arī liels optimists, nevis čīkstulis. Turies draudziņ, izgulies , kad vari, lai ir spēks cīnīties! Lai Dieva žēlastība tevi stiprina un palīdz izveseļoties!

 8. Uzņems pacienta statusā tad kad iemaksās naudu. Šodien tas izklausās mežonīgi. Jo ja nebūtu finanses (neadekvāti lielas) tad pilnīgi vienalga viņiem par cilvēka likteni. Valter, veseļojies!

 9. Tomēr Valter, lai arī saki, ka tici medicīnai, tikai šoreiz ar to vien neiztikt. Lūdz Dievu, lūdz no visas sirds, kā Tu māki, saviem vārdiem un tici, ka esi vesels. Ticībai ir neaptverams spēks. Bet, pirms Tu lūdz, lūdz no sirds piedošanu par saviem grēkiem, nu mums katram tādi vienmēr atrodas, jo esam tikai cilvēki un neesam pilnības. Tad nu esi godīgs pats pret sevi cik vien Tu vari, nožēlo patiesi visu ko ne tā esi darījis, runājis un pat domājis, lūdz piedošanu un cik vien vari attīri sevi no liekā, esi pats, esi vienkāršs un uzticies Dievam! Un pasaki arī paldies par visu, kas Tev ir dots – un Tev ir dots daudz. Noskaiti arī Mūsu Tēvs debesīs… Svarīgi būt patiesam, izrunāties ar Dievu, ar sevi. Arī izraudies, raudi no visas sirds, Paskaties video ar līdzīgām cilvēku pieredzēm. Tici!!! Dievs var palīdzēt, ja Tu pie viņa vērsīsies un iedosi viņam roku, uzticēsies! Bet Tu veri tikai lūgt un visu atstāt viņa rokās, neko pats nenosakot, paļaujoties uz viņu. Ar Dieva palīdzību grūtībās var pārtapt par jaunu cilvēku. Un tā nav mistika, bet gan zinātne. Mēs neesam miesa, bet gan kas daudz vairāk! Valter, tici, ceri, mīli un lūdz! Tu to vari!!!! Ļoti daudzi cilvēki ir kopā ar Tevi.

 10. Lai tev izdodas,VALTER, izveseļoties!Ticu ka to tev novēl lielākā daļa LATVIJAS.Pārējam nav nozīmes!

 11. Lai Tev izdodas!
  Noziedoju.

 12. Lai Valteram izdodas!

  Reizēm gan šķiet, ka ārzemju klīnikas ir gatavas ņemt pretī jebkuru, solot uzlabojumus un izārstēšanu, lai tikai iegūtu pieredzi un pētījumus, ko apmaksā kāds no malas. Bat var jau būt, ka es kļūdos. Labprāt uzzinātu statistiku no ziedot.lv, cik šādām un līdzīgām ārstēšanām ir vākti līdzekļi un cik gadījumos cilvēks ticis izārstēts.

  • Nu, uzzināsim statistiku,un ko tālāk? Ja maz būs pēc ziedojumu saņemšanas izveseļojušos,tad vairs neziedosim? Sak, nav vērts izmest naudu. Vai var ar naudu izmērīt iespēju kaut uz nelielu laiku pagarināt slima cilvēka dzīvi,uzturēt viņa cerības ? Ja tik ļoti žēl tās savas artavas,tad taču var neziedot – neviens nevienu nespiež.

   • Ja kaut viens ir izveseļojies – ir vērts ziedot.

   • Pagarināt un uzturēt ir vērts vien tikmēr, kamēr varam runāt par daudz maz cilvēka cienīgu dzīvošanu/eksistenci. Tad, kad pienāk brīdis bez cerībām uz ko labāku, vienlaikus ar maz paciešamām sāpēm, kad organisma sistēmas sāk lēnām atteikt viena pēc otras, pats cilvēks jūtas fiziski un ne tikai slikti, man nav pārliecības, ka tajā brīdī ir jāmēģina kaut kas pagarināt un uzturēt mākslīgi.

    Aizej ciemos pie cilvēkiem paliatīvās aprūpes nodaļā…..

    • Sievietet ar garo komentāru Atbildēt

     Savas drūmās pārdomas varēji gan paturēt pie sevis! Ciniski un delikāti,bet bezcerīgi !Esi apmierināta?

  • Vakar Panorāmā R.Dimanta minēja šādu informāciju, kas Tevi interesē.

 13. Pasties, video par vezi(krievu val) Ivan Neumivakin. Ir cilveki ,kas ir izarstejusies ceturta stadija ,kad arsti deva laiku viens menesis atlicies.

 14. Noziedoju. Lai Dievs ir ar tevi!

 15. Dievin palidzi Valteram.Tu .Valter so cinu uzvaresi.?Tev ir jadzivo.Ludzu neej vel pie Freimja.?

 16. Valter, mīļo cilvēciņ! Cik vajadzēs, tik saziedosim Tev, lai Tev izdodas to slimību uzveikt un mums vēl ilgi priecāties par dzīvi kopā ar Tevi, tikai nepadodies, lūdzu nepadodies!

 17. (c)
  Limon 21. novembris, 2017 18:52
  Atbildēt

  Nesaprotu kāpēc slavenībām palīdz ziedot naudu utt. Bet parastiem cilvēkiem jāmokās un jāārstējas kā nu var. Nav taisnīgi!
  —————————-
  manas domas tādas pašas,arī man tuvi cilvēki,paziņas ar vēži ir aizgājuši,viss tika pārdots līdz pēdējām un neviens no malas nepalīdzēja….tā ir gadsimta slimība,katram 10.laikam šī kaite:(((

 18. vajag onlaina pameklet, kas ir Cancer Clinical Trials. Man pazinam metai, jaunai sievietei ari atklaja tadu auzdeju, kas ir netipisks un gruti ierobezot. Arsteja ar ierastam metodem, bet kluva tik sliktak, lidz poliklinika viena kundzite nepienaca ar broshurinu par jaunako zalu brivpratigu un bezmaksas izmeginashanas iespejam (tas nav Latvija). Viss pilnigi izmainijas un pec tam izradijas ,ka veiktaa kimijterapija bijatikai par velti bojata veseliba utt. Pieteicas meitene izmeginajumam un galigi vel netika vala , bez strauji apstajas augt. Protams papildu vel ari visu ko darija – operacijas utt. tagad jau kadi gadi 4 un stavoklis ir stabils. Jaaceras, ka vezi var izarstet pilniba, vai ari tas var palikt ka jebkura slimiba hroniska slimiba. Cilveki ar to var dzivot 10, 20 un vairk.

 19. VALTER! LAI PALIDZ VISI LABIE GARI!

 20. VALTER! LAI PALIDZ VISI LABIE GARI!

 21. Vēlu veselību, bet brīnos, tiešām Latvijā ir kāds, kas slimo ar vēzi? Mums darbavietā 1000 cilvēki, visi apkārt veseli kā rutki, vispār nekad ne ar ko neslimo, pat ne ar iesnām.

  • Man zināmi 4 pieaugušie vienā mazā ciematiņā kam vēzis. Un pat pazīstamai jaunietei kam tikai ap 25 gadi arī atklāja

  • Tie,kuri ir slimi, tie uz darbu neiet

   • Muļķības! Un kā vēl iet uz darbu! Muļas un ņaudētāji tikai sēž un gaužās, bet to viņi dara arī veseli būdami. Es eju gan uz darbu, gan par dzīvi priecājos. Priecājos arī, ka Valters turpina strādāt. Tas ir ļoti labi.

 22. Ir protams daudzi, kas neuzdrośinās lūgt palīdzību… , bet nu veselību Valteram!
  Protams neesmu pārliecināts, bet žēl, ka palīdz tikai cilvēki parastie…

 23. Ziedoju. Lai Tev izdodas , Valterīt! Vēl priecēsi mūs ar Freimja un savām dziesmām !Turies!

 24. Ziedoju. Lai Tev izdodas , Valterīt! Vēl priecēsi mūs ar Freimja un savām dziesmām !Turies!

 25. Nesaprotu kāpēc slavenībām palīdz ziedot naudu utt. Bet parastiem cilvēkiem jāmokās un jāārstējas kā nu var. Nav taisnīgi!

  • Vēzis nešķiro- jauns , vecs, bagāts vai nabags. Tas var piemeklēt katru no mums. Un te nu tiešām ir galīgi nevietā izteikums par to , kāpēc palīdz slavenībām. VISI MĒS ESAM CILVĒKI!

 26. Jā ir labi ka esi kau kāda slavenība .Un visi tev palīdz ar naudām ,bet kā būt tādai kā man -esmu jau pāri 70 gadiem ,bet mirt arī vēl negribās.Bet Latvijā neko daudz nevar palīdzēt ar šīm parastajām zālēm.Drīzāk būtu jātiek uz ārzemēm.Varbūt ka tur būtu labāka palīdzība.Bet lai tur brauktu ir vajadzīga liela nauda ,kuras mums pensionāriem nav.Jo esmu jau pārcietusi divas smagas operācijas un pašlaik saņemu 23 ķīmijterapijas reizi. Slimoju no 2013 gada ar olnīcu vēzi ceturtā stadija.Iesakiet kādu padomu -ko šādā gadījumā darīt ?

  • Marianna!
   Pasaki Paldies Dievam un dakteriem par dzīvildzi veselus 3 gadus! Olnīcu vēža gadījumā un vēl IV stadijā tas nav bieži. Ja ir jau 70, tad kur ir bērni,mazbērni? Bet šeit ir runa par jaunu cilvēku, kam būtu vēl visa dzīve priekšā. Apskaust slavenības nevajag – slimību priekšā visi vienādi,arī ar lielām naudām.

 27. Noziedoju.Lai Dievs stāv klat un sargā,Valter!

 28. Tiešo otrādi. Acīmredzami tie sofīti, utt. pašam ir kaitējoši, – tā kā tiksi galā – iegūsti citu profesiju!

 29. Noziedoju! Veseļojies! Cerība mirst pēdēja! Lai veicas!

 30. Vienkārša pāķenīte Atbildēt

  Valter, lai spēks, izturība un veiksme.
  Bez ārstu palīdzības un zināšanām jau neikādi, bet teikšu no pieredzes:
  Es arī izgāju ķīmiju un starus, bet vienlaikus sapratu, ka jāmaina visa attieksme pret dzīvi, jānoliek sava varēšana un lepnība, jānoliec galva Dieva priekšā.
  Pacel acis un dvēseli pretī Dievam, lūdzies, lūdzies..

  Lūgšu arī par Tevi.

 31. Tev viss izdosies!

 32. Vienkārša pāķenīte Atbildēt

  Valter, lai spēks, izturība un veiksme.
  Bez ārstu palīdzības un zināšanām jau neikādi, bet teikšu no pieredzes:
  Es arī izgāju ķīmiju un starus, bet vienlaikus sapratu, ka jāmaina visa attieksme pret dzīvi, jānoliek sava varēšana un lepnība, jānoliec galva Dieva priekšā.
  Pacel acis un dvēseli pretī Dievam, lūdzies, lūdzies..
  Lūdzu 10 gadus- saņēmu dubultā.
  Lūgšu arī par Tevi.

 33. Noziedoju !Lai Dievs palidz! Lugsimies par Tevi Valterin! Turies!

Draugiem Facebook Twitter Google+