×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.6°C
Hermīne, Estere
Pirmdiena, 16. jūlijs, 2018
8. februāris, 2017
Drukāt

Valts Ernštreits seko Ziedoņa pēdās pa Kurzemi (2)

Foto: LETAFoto: LETA

Ceturtdien, 16. februārī, plkst. 21:45 LTV1 ēterā būs skatāma dzejnieka Valta Ernštreita, režisores Maijas Smildziņas un žurnālistes Ilzes Strengas veidotās videofilmas “Ziedoņa Kurzemīte: “Kā tur dzīvo!” 2. daļas pirmizrāde, vēsta LTV.

“Kā tur dzīvo!” – ik reizi izsaucies dzejnieka Imanta Ziedoņa vecaistēvs, atgriezies no kāda sava brīvā gara izprovocētā pāris dienu ceļojuma pa apkārtni. Viņam traki patikušas tikšanās ar cilvēkiem. Šī spārnotā teiciena iedvesmots, dzejnieks un lībiešu valodas pētnieks Valts Ernštreits nolēma doties uz Ziedoņa aprakstīto Kurzemīti, savu ceļu dokumentējot videofilmā.

Valtu Ernštreitu no Imanta Ziedoņa ceļojuma pa Kurzemīti šķir nepilni piecdesmit gadi. Toreiz Ziedonis aizbēga no Rakstnieku savienības vadītāja pienākumiem un devās pie cilvēkiem, cenšoties “ieraudzīt dzīvo cilvēku īstenību, jo mirdzēja cilvēki”. Videofilmā dzejnieks Kurzemītē satiks arī savus cilvēkus, lai parunātos, lai redzētu “kā tur dzīvo!”.

Savā ceļojumā Valts Ernštreits satika Ziedoņa “Kurzemītes” noslēpumaino Unigundi, kā arī stipro un ar latvisko pašapziņu apveltīto kolhoza “Jaunais komunārs” priekšsēdētāju Jāni Blūmu, kurš muguru nav liecis nevienai varai un stalti savu gara stāju tur vēl šodien. Dzejnieka Imanta Ziedoņa māsa Anita Bumbure filmas veidotājus aizveda uz Enguri – “Kurzemītē” aprakstīto dzejnieka pamatskolas gadu vietu un baznīcu, kur Ziedonis iesvētīts. Tur dzejnieks iestādīja Pētera Upīša selekcionēto ceriņu “Imants Ziedonis”. Ar selekcionāru Upīti dzejniekam Ziedonim bija smalka saprašanās – stāsti par šīm divām lielajām personībām būs arī videofilmā.

Videofilmas veidotāju ceļš vedīs arī uz Ziedoņa ķiršu dārzu Tukumā un cilvēkiem, kuri uztur Ziedoņa radošo garu arī šodien, uz līvu krastu, pa kuru kājām gāja arī dzejnieks. Cilvēku stāstos ienāks piedzīvojuma gars, kas tik ļoti patika arī Ziedonim.

Videofilmu veidojuši dzejnieks un lībiešu valodas pētnieks Valts Ernštreits, režisore Maija Smildziņa, žurnāliste Ilze Strenga, operatori Aivars Cāns, Ņikita Korņevs, Oto Ailts, Jānis Rēdlihs, montāžas režisors Jānis Rēdlihs.

Videofilmas “Ziedoņa Kurzemīte: “Kā tur dzīvo!”, 2. daļas notikumiem līdzi sekot varēs 16. februārī plkst. 21:45 LTV1

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Paldies Valtam Ernštreitam par uzņēmību!!! PALDIES!!!

  2. Valts Ernštreits par Kurzemīti uzrakstīs labāk par Imantu Ziedoni! NETICU!!! I.ZIEDOŅA DARBU LASĪJU AR ĻOTI LIELU INTERESI UN PIETĀTI, JO TUR ATRADU DAUDZ SEV ZINĀMU UN SASTAPTU CILVĒKU ATZIŅAS UN ATBILDES UZ DZEJNIEKA JAUTĀJUMIEM! MAN būtu LŪGUMS Valtam Ernštreitam, proti: drīzāk uzrakstiet mācību vielu par iespēju apgūt LĪVU VALODU, ko pati ĻOTI VĒLĒTOS! Vārdnīca būtu ĻOTI VAJADZĪGA! SKAISTAS IR LĪVU DZIESMAS, kuras dziedu oriģinālā, bet pilnīgi šo skaisto valodu līdz skaidrībai neprotu! Dziesma bez saprotama teksta ir TIKAI vāvuļojums! Poļu un igauņu valodu ar vārdnīcas palīdzību varu saprast un tas mazumiņš jau mani fascinē!

Draugiem Facebook Twitter Google+