×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
30. aprīlis, 2014
Drukāt

Vampīri – asins un enerģijas sūcēji. Bet kas ir dampīri?

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Kamēr nav pierādīts pretējais, vampīri ir mitoloģiskas būtnes, kas pārtiek no cilvēku un dzīvnieku asinīm. Un šīs būtnes ir ļoti bieži sastopams objekts mūsdienu literatūrā un kino, toties mazāk zināms ir vampīra un cilvēka atvases apzīmējums – dampīrs.

Tiesa, mākslas darbu vampīri krietni vien atšķiras no mitoloģiskajiem. Tautu folklorā, galvenokārt austrumeiropiešu leģendās, šo apzīmējumu parasti izmanto saistībā ar asinis sūcošām būtnēm, taču bieži vien par vampīriem dēvē arī tiem līdzīgus radījumus no citām zemēm un kultūrām. Un vampīru raksturīgās īpašības dažādos mītos ievērojami atšķiras, piemēram, par tādiem dēvē arī sikspārņus, suņus un zirnekļus. Savukārt vampīra un cilvēka pēctečus dēvē par dampīriem (Balkānu folklorā – “dhampir”).

Zooloģijā un botānikā terminu “vampīrisms” izmanto saistībā ar dēlēm, āmuļiem, asinssūcējiem sikspārņiem un citiem organismiem, kuri barojas ar citu dzīvo būtņu ķermeņa šķidrumu.

Vēl šo terminu lieto arī saistībā ar kriptozooloģiju un mistiskajām asinis dzerošām būtnēm, piemēram, čupakabru.

Terminu “vampīrs” var izmantot, lai apzīmētu jebkuru mitoloģiski maģisku būtni, kas ir spēku, enerģiju vai dzīvību no sava upura izsūcošs plēsīgs parazīts.

Sagatavots pēc žurnāla “Planētas Noslēpumi”

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+