Mobilā versija
+15.8°C
Milija, Maiga
Svētdiena, 25. jūnijs, 2017
30. aprīlis, 2014
Drukāt

Vampīri – asins un enerģijas sūcēji. Bet kas ir dampīri?

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Kamēr nav pierādīts pretējais, vampīri ir mitoloģiskas būtnes, kas pārtiek no cilvēku un dzīvnieku asinīm. Un šīs būtnes ir ļoti bieži sastopams objekts mūsdienu literatūrā un kino, toties mazāk zināms ir vampīra un cilvēka atvases apzīmējums – dampīrs.

Tiesa, mākslas darbu vampīri krietni vien atšķiras no mitoloģiskajiem. Tautu folklorā, galvenokārt austrumeiropiešu leģendās, šo apzīmējumu parasti izmanto saistībā ar asinis sūcošām būtnēm, taču bieži vien par vampīriem dēvē arī tiem līdzīgus radījumus no citām zemēm un kultūrām. Un vampīru raksturīgās īpašības dažādos mītos ievērojami atšķiras, piemēram, par tādiem dēvē arī sikspārņus, suņus un zirnekļus. Savukārt vampīra un cilvēka pēctečus dēvē par dampīriem (Balkānu folklorā – “dhampir”).

Zooloģijā un botānikā terminu “vampīrisms” izmanto saistībā ar dēlēm, āmuļiem, asinssūcējiem sikspārņiem un citiem organismiem, kuri barojas ar citu dzīvo būtņu ķermeņa šķidrumu.

Vēl šo terminu lieto arī saistībā ar kriptozooloģiju un mistiskajām asinis dzerošām būtnēm, piemēram, čupakabru.

Terminu “vampīrs” var izmantot, lai apzīmētu jebkuru mitoloģiski maģisku būtni, kas ir spēku, enerģiju vai dzīvību no sava upura izsūcošs plēsīgs parazīts.

Sagatavots pēc žurnāla “Planētas Noslēpumi”

 

Pievienot komentāru

Jauns Mēness 24.jūnijā. Diena, kad Visums izpildīs visas tavas vēlēšanāsVisiem zināms, ka Mēness ar savām fāzēm rada būtisku ietekmi uz Zemi un viss, kas uz tās atrodas. Tieši tāpēc pastāv naudas rituāli, kas tiek veikti tieši Jaunā Mēnesī, kad šis debesu spīdeklis uzņem spēku un izplata savu maģisko enerģiju.
Draugiem Facebook Twitter Google+