×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.8°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
5. februāris, 2015
Drukāt

Van den Boss Liepājā iestudē krāšņu pasaku

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Liepājas teātrī top laicīga pasaka pieaugušajiem “Zelta pods”, ko pēc vācu romantisma pasaku meistara Ernsta Teodora Amadeja Hofmaņa darba motīviem iestudē Latvijas skatītājiem labi pazīstamais britu viesrežisors Jans Villems van den Boss. Top krāšņs fantāzijas iestudējums, kurā realitāte mīsies ar fikciju, skanot komponista Andra Vilcāna mūzikai. Pirmizrāde – 13. februārī.

“Zelta pods”, ko mēdz uzskatīt par Hofmaņa labāko darbu, ir stāsts par studentu Anselmu, kurš, zaļo čūskiņu dziesmu savaldzināts, iemīlas daiļajā Serpentīnā, pat nenojaušot, kādas brīnumu un smieklu pilnas pasaules durvis pavērs šīs jūtas. Izrāde top kā savdabīgs dramatiskās izrādes un mūzikla maisījums – daļa no stāsta tiks izstāstīta, daļa izdziedāta. Tāpat kā visā rakstnieka daiļradē, arī šajā darbā līdzās pastāv divas pasaules – reālā un mītiskā, nojaucot jebkādas robežas starp realitāti un fantāziju.

Galvenajā, studenta Anselma lomā iejūtas Liepājas teātra jaunais aktieris Rolands Beķeris. Aktieris, kurš pašlaik spēlē vairākās Liepājas teātra izrādēs (“Indulis un Ārija”, “Atsaldētais”, “Bezgalīgo stāstu stāsts” u. c.), līdz šim sevi lieliski pierādījis izrādēs bērniem, spēlējot gan Nezinīti, gan pašlaik Sprīdīti. Savukārt Liepājas Goda teātrī tapusī izrāde jauniešiem “Tikai nesaki nevienam”, kurā spēlē Rolands, pērn nominēta “Spēlmaņu nakts” balvai.

“Mans varonis ir students – perspektīvs, jauns cilvēks. Viņš ir vienpatis, aizrautīgs, māksliniecisks brīvdomātājs un liels sapņotājs. Tik liels, ka viņa sapņi kļūst par realitāti. Jā, var teikt, viņš ir no cita laikmeta. Reizē viņš ir ļoti talantīgs un, protams, ar savām vājībām,” par savu lomu stāsta Rolands. “Arī es esmu bijis students, dzīvojis dažādos apstākļos, izvēloties aktiera profesiju, ļoti labi saprotu situācijas, kad citi tevi nesaprot. Tādā ziņā šī loma, protams, ir personiska,” piebilst aktieris.

Šī ir pirmā reize, kad Rolands spēlē galveno lomu izrādē pieaugušajiem. “Atbildība ir liela,” atzīst aktieris. “Jans Villems van den Boss ir viens no sirsnīgākajiem režisoriem, kādu man gadījies sastapt. Tomēr viņš ir arī ļoti prasīgs. Daudzi režisori tev vairāk vai mazāk dod vaļu pašam, bet viņš prasa no tevis soli pa solim virzīties uz rezultātu. Iznākums varēs patikt vai nepatikt, taču tēls mērķtiecīgi ir veidots tieši tāds. Izrādei ir ārkārtīgi spilgta forma. Te mijas dažādi spēles stili, aktieri, izņemot mani, spēlē vairākas lomas katrs. Dažādas teātra formas saliktas kopā tā, kā tas līdz šim Latvijas teātros nav pieredzēts. Turklāt mūzika skan tik bieži, ka brīžiem šķiet, ka šis ir arī mūzikls. Skatītājam katrā ziņā būs interesanti, jo nav definēti spēles noteikumi. Iespējams, mans varonis, sapņotājs, nav no šā laikmeta, tomēr mūsdienu dzīves ritmā mēs jau sen vairs nesapņojam par daudzām lietām, cerības un ilgas paliek nepiepildītas un paši nozogam sev daudz ko jauku.”

“Zelta pods” ir pirmais režisora J. V. van den Bosa iestudējums Liepājas teātrī. Līdz šim režisors sadarbojies ar Dailes teātri (“Vējiem līdzi”, “Amadejs”, “Slazdā”).

“Darbs mani fascinē daudzos veidos – stāstā iekodētais maģiskums un fantāzijas elementi to atšķir no vienkārši ikdienišķa stāsta. Es mīlu pasakas, it īpaši tās, kurām es – pieaugušais – esmu mērķauditorija, savukārt kā dramaturgam man patīk konflikti, it īpaši, kad tos veido materiālās un garīgās pasaules sadure; kā režisoram man patīk jaukt stilus, veidot teatrālas kolāžas un galu galā – gan kā režisoram, gan kā bērnam, kas joprojām mīt manī, man laiku pa laikam patīk aizbēgt no realitātes un kļūt par daļu no fikcijas,” par izrādi teic tās režisors.

Varbūt noder

Režisors Jans Villems van den Boss

Komponists Andris Vilcāns

Dziesmu tekstu autors Andris Akmentiņš

Scenogrāfs Māris Kalve

Kostīmu māksliniece Ilze Vītoliņa

Horeogrāfe Inga Raudinga

Video mākslinieks Andris Vētra

Lomās: Rolands Beķeris, Inese Kučinska, Egons Dombrovskis, Anete Berķe, Kaspars Kārkliņš, Ģirts Lukevics, Everita Pjata, Mārtiņš Kalita, Pēteris Lapiņš, Sigita Jevgļevska, Ilze Jura, Agnese Jēkabsone, Anda Albuže, Armands Kaušelis.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+