×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.4°C
Bernhards, Boriss, Rojs
Pirmdiena, 20. augusts, 2018
13. marts, 2018
Drukāt

Vanags uz diskusiju baznīcā ieteicis raudzīties “labvēlīgā vientiesībā” (19)

Lutera draudzes namā 12/ martā pulcējušos uzrunāja mācītājs Kaspars Simanovičs. Foto - Karīna MiezājaLutera draudzes namā 12/ martā pulcējušos uzrunāja mācītājs Kaspars Simanovičs. Foto - Karīna Miezāja

“Mācītāja Jura Rubeņa aiziešana no amata, mūsuprāt, ir zīme kādiem potenciāli destruktīviem procesiem mūsu Baznīcā. Kas ir šie procesi? Kas tos izraisa? Vai un kā mēs spējam tos ietekmēt un veidot turpmāk?” Ar šāda temata pieteikumu publiskā vēstulē trīs Rīgas Torņakalna baznīcas mācītāji un vēl 12 viņu domubiedri aicināja kristīgo sabiedrību uz sarunu pirmdien Rīgas Lutera draudzes namā.

Dienu iepriekš Latvijas Evaņģēliski luteriskajā baznīcas (LELB) arhibīskaps Jānis Vanags saviem mācītājiem bija nosūtījis vēstuli, kurā izteica pārdomas, ka Lutera draudzes namā paredzētā saruna, kas organizēta ārpus parastajām norisēm, neiesaistot LELB vadības amatpersonas, veicina fragmentēšanos. Tiem, kas būs lēmuši piedalīties sarunā, J. Vanags ieteica raudzīties uz šo iniciatīvu labvēlīgā vientiesībā. Arhibīskaps ierosināja sanākt mācītājiem kopā jau pēc Lieldienām 18. aprīlī. Vēl viņš pauda, ka pēdējo astoņu gadu laikā savstarpējās diskusijas baznīcā kļuvušas rimtākas un konstruktīvākas – “mēs esam auguši iecietībā un pacietībā”.

Konservatīvisms vai sektantisms

No pirmdien sanākušajiem lielais vairākums zālē bija Lutera draudzes locekļi. “Ņemot vērā, ka gaisā virmo baumas, no šīs sarunas es sagaidu lielāku skaidrību par to, kas notiek mūsu draudzē, baznīcā,” man teica Sindija Lunte. “Jo jebkurā gadījumā, kad sāk runāt par viedokļu dalīšanos, nonāk līdz Rubeņa kungam un kaut kādā veidā atšķirīgo virzienu, kurā šī draudze ir gājusi,” piebilda Zita.

Diskusiju “LELB nākotne: riski un iespējas. Desmit gadus atlikta saruna”, sāka Torņakalna draudzes mācītājs Kaspars Simanovičs, akcentējot, ka baznīcā ir nopietnas problēmas un pēdējais laiks par to runāt. Jura Rubeņa aiziešana no mācītāja kalpošanas ir jāuzlūko kā laikmeta pārmaiņu zīme.

K. Simanovičs: “Zīmīgi, ka arhibīskaps Jānis Vanags atzina, ka uz šādu soli Juri Rubeni pamudināja mīlestības un pacietības trūkums sarunās. Mēs šādam vērtējumam piekrītam un uzskatām, ka nespēja mīlēt un panest savu amata brāli baznīcā ir nopietna problēma.” Uz diskusiju aicināt pamudinājis gan ar Juri Rubeni notikušais – kā un kādēļ tas notika, gan attieksme pret tiem cilvēkiem, kas šos procesus atklāj un izgaismo.

“Šīs ir ļoti personīgas bažas, ka mēs varētu būt nākamie rindā,” teica K. Simanovičs. “Mācītāju diskusijas par to liecina. Mēs pat neesam pauduši teoloģiski atšķirīgus viedokļus, un tikai procesu izgaismošanas dēļ tiekam saukti par velna līdzstrādniekiem un sātana sinagogu.”

K. Simanovičs atklāja, kā vairāku gadu garumā pret J. Rubeni tikušas vērstas pretrunīgas apsūdzības un ka pret viņu valdošo gaisotni raksturo paša J. Rubeņa izvēlētie vārdi, kādus viņš lieto iesniegumā Rīgas mācītāju konventam. J. Rubenis paudis: “Mani nevar sodīt par tās teoloģiskās tradīcijas līnijas turpināšanu, piederību, kurai bija priekšnosacījums ordinācijai 1982. gadā. Ja vēlaties kādu pasludināt par maldu mācītāju vai nolādēt, tad sāciet ar LELB teoloģiju, LELB tradīciju, aptuveni 30 vadošiem teologiem. Tiem, kas grib nolādēt manas grāmatas un manus uzskatus, es gribu atgādināt, ka tādā gadījumā viņi paši ir kādas nolādētas tradīcijas daļa.”

J. Rubenis teicis, ka viņam nav jātaisnojas, un centies paskaidrot, ka teoloģisks konservatīvisms un tumsonīgs sektantisms ir divas principiāli atšķirīgas lietas. Un ka nebūtu labi, ja ļautu tautas baznīcu okupēt klusi lienošai sektantiskai teoloģijai.

K. Simanovičs uzsvēra, ka Juris Rubenis ir mēģinājis pateikt, kā viņš jūtas: ka mācītājam, kurš visu savu dzīvi ir veltījis baznīcai, ir bijis jātaisnojas, jājūtas par kaut ko vainīgam.

Atšķirīgs viedoklis un izolācija

Mācītājs Linards Rozentāls stāstīja, ka Lutera draudzes garīdznieki savu viedokli par norisēm LELB ilgstoši neiznesa ārpus tās sienām, līdz 2015. gadam neizrādot nekādu pašiniacitīvu attiecībā uz plašākas sabiedrības iesaistīšanu.

2007. gadā viņi iebilda kā pret togad pieņemto LELB satversmi, izsakot bažas par varas centralizāciju, tā arī pret tādu garīdznieku atalgojuma fonda projektu, kas paredzēja visām draudzēm šim projektam atdot 30 procentus no visiem saviem īpašumiem. Šā projekta dēļ baznīca tika apgrūtināta ar lielām parādsaistībām.

2015. gadā neformāla domubiedru grupa aicināja līdz Reformācijas 500 gadu jubilejai panākt LELB un Latvijas evanģēliski luteriskās baznīcas ārpus Latvijas (LELBĀL) vienotību. Taču LELBĀL ordinē sievietes, bet LELB – ne. Un pēc 2016. gadā notikušās Sinodes, kurā tika nolemts, ka mācītāja amats paredzēts tikai vīriešiem, nekāda tuvināšanās abu baznīcu starpā nenotiek.

Toreiz dažus mēnešus pirms Sinodes Lutera draudzes namā bija sarīkota konference “Luteriskās baznīcas loma Latvijas baznīcā”, kurā uzrunas teica arī LELBĀL pārstāvji. Lutera draudzes mācītāji iestājās pret sieviešu ordinācijas aizliegumu. “Pēc šīs konferences pirmo reizi piedzīvojām, ko nozīmē par atšķirīgu viedokli nonākt izolācijā. Ar mums pat beidza sveicināties, izturējās emocionāli un garīgi vardarbīgi,” sacīja L. Rozentāls.

Viņš pieminēja arī, ka 2016. gada maijā Rīgas iecirkņa prāvests Krists Kalniņš, apspriežot rezolūcijas projektu par laulību un ģimeni, rosinājis ierakstīt, ka “Zolitūdes traģēdija ir Dieva sods Latvijas tautai par dzīvošanu bez juridiski noslēgtām laulībām”. Paša Krista Kalniņa viedokli par to, vai viņš to tiešām teicis un kāpēc tāds ierosinājums radies, man gan otrdien neizdevās noskaidrot, jo viņš atrodoties Igaunijā un uz tālruņa zvanu neatbildēja.

Taču LELB pārstāvis Kaspars Upītis skaidroja, ka tas esot bijis tikai debatēs izteikts K. Kalniņa viedoklis. Šādas rezolūcijas ierosināšana nav bijis nekas vairāk kā pašdarbība, un tāda rezolūcija nekad nav tikusi pieņemta. K. Upītis arī izteica viedokli, ka no Lutera draudzes mācītāja puses neesot bijis korekti šo izteikumu izraut no konteksta un tagad publiskot.

Baznīca piedaloties antieiropeiskajā diskursā

Bet ko nozīmē 14 mācītāju un evaņģēlistes vēstulē paustais un pirmdien atkārtotais, ka cieņu, nozīmi, sapratni un atbalstu LELB “šobrīd bauda vairs tikai tie, kuri pārstāv noteiktus teoloģiskus un pat politiskus uzskatus”?

Lutera draudzes mācītājs Indulis Paičs uzskata, ka politiskais aspekts izpaužas divos veidos: “Pirmkārt, pirms kāda laika luteriskā baznīca, manuprāt, par daudz iesaistījās konkrētu politisko spēku atbalstīšanā. Tas balansēja uz robežas, baznīcai nevajag tik daudz sasaistīties ar politiku. Otrkārt, diemžēl Latvijā baznīca, manuprāt, nedara pareizi, ka ļoti piedalās antieiropeiskajā diskursā, kuram, protams, ir savs pamats, jo Eiropā ir daudzas problēmas un mēs visi saprotam, ka tās ir. Bet tajā pašā laikā, ja to pārspīlējam, ir jautājums – kas ir alternatīva un kur mēs redzam Latvijas nākotni, un kam gribam pieslieties?” I. Paičs akcentēja, ka jāzina, kam mēs kā kultūra, kā sabiedrība gribam piederēt. Jo esam uz Eiropas robežas un līdz ar to rodas jautājums, uz kuru pusi ejam.”

Tikai tvaika nolaišana?

Diskusijas laikā draudze pauda stingru atbalstu saviem mācītājiem. Ilze Jurkāne teicās baznīcā saskatām “Saljēri un Mocarta problēmu”, pilsoniski aktīvā juriste Ilze Brante sprieda, ka “nevar pamodināt to, kurš izliekas aizmidzis”.

Uz diskusiju bija ieradušies arī LELB Teoloģijas komisijas pārstāvji Valmieras iecirkņa prāvests Romāns Kurpnieks un Ķempju draudzes mācītājs Ainārs Rendors, kurš sarunu nodēvēja par “tvaika nolaišanu”. A. Rendors palika lepnā mazākumā, mēģinot pamatot savu nepatiku pret Rubeņa grāmatu “Viņš un viņa”, piemēram, par tajā publicēto mākslas darbu, kur redzama sieviete kailām krūtīm.

To, kādu stratēģiju LELB saredz pretišķību risināšanai, varbūt uzzināsim pēc 18. aprīļa – arhibīskapa Vanaga noliktās sapulces datuma.

Pievienot komentāru

Komentāri (19)

 1. “… mēģinot pamatot savu nepatiku pret Rubeņa grāmatu “Viņš un viņa”, piemēram, par tajā publicēto mākslas darbu, kur redzama sieviete kailām krūtīm.”
  —————-
  Nekonkrēti pateikts. Problēma ar to sievieti ir tāda, ka tā ir piezīmēta klāt Krustā sistajam Jēzum. Tas ir kristiešu reliģisko jūtu aizskārums. Var tikai brīnīties, ka mācītājs kaut ko tādu var ielikt savā grāmatā. Un var izteikt nožēlu par to, kā ir izskalotas smadzenes Torņakalna draudzes locekļiem, kam šis zaimojošais attēls ir OK.

 2. Pravietisnejaukais Atbildēt

  No seniem laikiem ir tā gudri un pareizi iekārtots, ka par kārtību uz kuģa atbild kapteinis. Ja uz kuģa ir nekārtība TAD VAINĪGS IR KAPTEINIS. Lai Dievs jūs bagātīgi svētī ar PATIESĪBAS atziņu!

 3. Pravietisnejaukais Atbildēt

  Miers ar jums! Nevaru noliegt, ka jaunāks būdams, arī mēdzu iekaist ilgās teoloģiskās diskusijās un zaudēt daudz laika un spēka… līdz sapratu, ka vienīgais racionālais teikums ar ko vērsties pret šiem strīdniekiem ir – LASIT BĪBELI PAŠI. Uzsvars uz “paši”. Tiem, kuri man rādīs savus diplomus un vicinās pa gaisu amata krustus, es tikai vēl un vēl vienu reizi atkārtošu – lasiet Bībeli paši! To es sacīšu gan tiem, kuri Svētajos Rakstos NEVAR ATRAST NEVIENU VĀRDU , KAS NOSODĪTU HOMOSEKSUĀLISMU, gan tiem, kuri NEVAR SASKATĪT SIEVIEŠU ORDINĀCIJAS NORAIDĪJUMU. Ja jau ķecerīgu viedokļu paudēji nebūtu problēma, vai gan būtu tapusi kaut viena apustuļu vēstule? …un Dieva miers … .

 4. Slaukt un apkāst vientiešus ir mūsu postkomūnistu kopts bizness. Tagad izrādās, ka arī Vanaga kantoris pretendē uz savu daļu šai lauciņā. Izpļāpājās gluži vai pēc Freida – izlīda īlens no maisa…

 5. Vai Misūri sinode arī ir pieskaitāma pie “anti-Eiropeiskā” diskursa? Vai katoļu baznīca – pārvaldīta no Vatikāna – arī ir antieiropeisks diskurss? Jebšu antieiropeisks diskurss ir nekritiskas atvērtības, relatīvisma un sinkrētisma sludināšana?

  • Pravietisnejaukais Atbildēt

   Hemnic, izpēti labi rūpīgi, ko nozīmē vārdiņš “jebšu”. Mierini gan sevi ar domu, ka neesi vienīgais šī vārda lietotājs vārdiņa “jeb” vietā.

 6. Paldies Dacei Kokarevičai par korekto LELB mācītāju un draudzes diskusijas atspoguļojumu! Paldies Lutera draudzes un pārējiem 11 LELB mācītājiem un evaņģēlistei par diskusijas rosināšanu, vēršot sabiedrības uzmanību uz būtiskām pretrunām LELB mācītāju vidū, kas augušas augumā kopš Vanags pārņēma Latvijas Evaņģēliski Luteriskās baznīcas vadību! Varbūt LELB pārstāvim Upītim būtu nevis jāizsaka viedoklis par korektumu vai nekorektumu diskusijas gaitā atklājot Krista Kalniņa ierosinājumu rezolūcijas projektam par laulību un ģimeni. Tas liek aizdomāties par to, ka luteriskā baznīca Latvijā pašlaik apvieno arī sektantiski tumsonīgi domājošus mācītājus. Ņemot vērā līdzšinējo LELB virzību nav grūti paredzēt, kas tālāk notiks ar šo baznīcu un tas patiesi ir nopietns iemesls trauksmes celšanai, informējot un iesaistot plašākus sabiedrības slāņus, prasot attieksmes maiņu gan sieviešu ordinācijas jautājumā, gan emocionālas, garīgas un fiziskas vardarbības nosodījumā un izskaušanā no LELB, gan citādības (atšķirīgu viedokļu, domāšanas, esamības) piem. homoseksuālu attiecību atzīšanā nevis izstumšanā un pazemošanā. Pēdējais laiks Latvijas un ārpus Latvijas luterisko baznīcu apvienošanai Jēzus Kristus draudzes mīlestībā un iecietībā!

  • Vai balstīšanās skaidrajā Dieva Vārdā, evanģēlijā un luteriskajās ticības apliecībās ir uzskatāma par tumsonīgu sektantismu? Visas jūsu uzskaitītās “nebūšanas” ir tās, ko baznīca vēsturiski nepazīst, un kas ir tikai neliela novirze pēdējo 50-100 gadu laiku pavisam nelielā kristietības atzarā, t.s. liberālajā protestantismā, kas nevis klausa Dieva Vārdu, bet gan to ķidā un apšauba par labu konkrētā laikmeta aktuālajām socpolitiskajām vēsmām.

  • Tas ir, par ko tiešām būtu vērts diskutēt – ne par Rubeņa kunga tapšanu par koučeri, bet par to, vai LELB būtu jāizmēģina sekošana Zeitgeist kā nākotnes stratēģija.

 7. vēl par šo "antieiropeisku diskursu" Atbildēt

  vai raksta autore ir prātu izkūkojusi, nekritiski rakstot? … kāds “antieiropeisks diskurss”? No kuras puses? … Jāpasmaida par šīs sievietes (raksta autores) izmisīgo bezjēgas muldēšanu, kura parāda zināšanu trūkumu. Vai raksta autore kaut ko ir dzirdējusi par analītisko filosofiju? Noteikti nē. Ja viņa būtu kaut ko zinājusi, tad nebūtu rakstījusi tik vienveidīgu aizstāvības rakstu šai anglo-amerikāniskai analītiskajai filosofijai, kura šodie tik uzstājīgi tiek uzspiesta Eiropai. Iemācieties atškirt analītiskās un kontinentālās filosofijas atšķirības, lai saprastu no kurienes aug kājas šodienas neoliberālismam (angloamerikāniskums), kura misionārs ir juris rubenis un kuram tiešām piederētu apzīmējums “antieiropeisks diskurss.”

  • Var saprast, ka māc.Paičs par to antieiropeisko diskursu ir runājis. Tā ka nevajag raksta autorei uzbrukt. Mācītājs Indulis ir gudrs cilvēks, interesanti būtu zināt, ko viņš gribēja teikt ar to LELB antieiropeismu.

 8. tikai viens jautājums! Atbildēt

  vai šis jurus rubenis ir sistīts ar masoniem?

 9. kas tas par "antieiropeisku diskursu" Atbildēt

  hei avīžnieki, vai jūs maz paši saprotat ko tur rakstāt? kas tas par “antieiropeisku diskursu”? Ko raksta autore ir domājusi ar šo izteicienu? beidziet muldēt ar bezformīgiem, neko neizsakošiem simboliem! Ko raksta autore gribāja pateikt? Vai šī dace kokareviča grib pateikt pastāv kaut kāda svētā ideoloģijas govs, kuru nedrīkst aiztikt? un gadījumā, ja kāds aiztiks, tad tiks nosaukts par “antieiropeisku diskursu” ? Vai tā? Kur ir skaidrojumi. beidziet tautu barot ar samazgām, nacionālpatriotiskā LA. … šeit ir jāpasmaida …

 10. par "Latvijas Avīzes" ideoloģiju Atbildēt

  “Latvijas Avīze,” vai Daces Kokarevičas raksts pārstāmv jūsu plašsaziņas politiku? Vai jūs “Latvijas Avīze” joprojām sevi sludināt kā nacionāli konservatīvu plašsaziņu? Ja jā, tad jūs esat meļi. Jūs melojat un laikam pat nesarkstat. Vai jūsu redakcijā ir kāds, kurš kaut ko saprot no filosofijas, reliģijas, politikas teorijām, hipotēzēm un doktrīnām? Kāpēc jūsu vietnē parādās neoliberālismu aizstāvoši, nekritiski raksti? … Bet varbūt jūsu mājās t.i. “Latvijas Avīzē” ir totāls bardaks un katrs dara ko grib? Proti, žurnālistiskā prostitūcija zeļ un zied!? Ko? Vai tā? Kur ir kritiski, bet nevis vienpusīgi , neko nepasakoši raksti? Kur? Šis Daces Kokarevičas raksts ir žurnālista neizglītotības un paviršības piemērs.

 11. Viss notiek Svētā gara vadībā..

 12. Es tā saprotu, ka šis ir mēģinājums pastāstīt par vakar Lutera draudzē notikušo pasākumu, nosauktu par diskusiju? Apbrīnojami nekonkrēts atstāsts. Ja tikpat nekonkrēts bija arī pasākums, tas nebija rīkošanas vērts.
  Ja tajā pasākumā bija kas vairāk, nekā viena bauma par māc. Kalniņu un kārtējie vaidi par nesaprasto bij. māc. Rubeni, tad atreferējums ir draņķīgs.

Draugiem Facebook Twitter Google+