×
Mobilā versija
+5°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
16. maijs, 2012
Drukāt

Vanags vistās. Kā novērst uzbrukumus? (3)

vanagi

Ik gadu mūsu saimniecībā vanags saplosa pa kādai vistai. Vai vanagus var ķert ar slazdiem, pievilinot, piemēram, ar dzīvu balodi? Jēgere Mārupes novadā

 

– Ķert, šaut vai kā citādi atbrīvoties no šāda uzbrucēja parasti nav jēgas, jo drīz vietā būs nākamais, – saka Zemkopības ministrijas Meža resursu un medību nodaļas vadītājs Mārtiņš Līdums.

To sugu dzīvniekus, kuru medības atļautas, var un audzinošos nolūkos pat ir vēlams šaut tieši postījumu vietā. Turpretī, ja plēsējs pieder pie sugas, ko medīt nav ļauts, ir tikai divas savstarpēji kombinējamas metodes: sargāt mājdzīvniekus un kompensēt zaudējumus.

Medību likuma 10. pantā rakstīts: “Medījamos dzīvniekus drīkst medīt vai ķert zinātniskajai pētniecībai, eksponēšanai muzejos, audzēšanai citā vietā vai turēšanai nebrīvē, kā arī turēt nebrīvē, ja saņemta Valsts meža dienesta ikreizēja atļauja”. Tālāk 11. pantā teikts, ka nemedījamos savvaļas dzīvniekus drīkst iegūt, medīt vai turēt nebrīvē, ja saņemta Dabas aizsardzības pārvaldes ikreizēja atļauja.

Vanagus nedrīkst medīt, ne arī kā citādi nogalināt. Sagūstīt drīkst vienīgi tad, ja saņemta Dabas aizsardzības pārvaldes atļauja. Mājas baloža vai lauku baloža turēšanai nebrīvē nepieciešama ikreizēja Valsts meža dienesta atļauja, bet uz meža balodi attiecas tas pats, kas uz vanagiem.

– Vanagam kā jebkuram dzīvniekam, no barības iegūstamā enerģija ir jāsabalansē ar tās zudumiem medīšanas procesā. Līdzīgi kā pasakās: “Ņem tik daudz zelta, cik vari panest!”. No vistas vanags gan būtu labāk paēdis, bet balodis tam ir saprātīgāks medījums, jo vieglāk nobeidzams un aiznesams. Lielākajai daļai vanagu vistas ir par lielām, tāpēc tās nav pārāk apdraudētas, – spriež Latvijas Ornitoloģijas biedrības valdes priekšsēdētājs Viesturs Ķerus. Un piebilst, ka vanagus ķert gan nebūtu prāta darbs – tas ir vides aizsardzības tiesisko normu pārkāpums.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Tad nevar pastāstīt kā njovērst uzbrukumus vai kādu ieteikumu!!?? Kamdēļ tad tāts virsraksts???

  2. Sena latgales metode, mana latgales tante 70 gados vanaga aizbaidīšanai pagalmā novilka diegus virs savas galvas , lai tie būtu rūtis 2-4 m attālumā. Viņai bija 2 klašu izglītība vēl cara skolā, kad mācīja tikai krieviski, bet izdoma liela. Laba metode arī vārnām ,domāju arī žagatām

    • Paldies par padomu, bet grribas mazliet skaidrojumu sikaku, jo patreiz manam vistam uzbruk vanags 2x diena, zel, negribas visas likvidet, paldies!!

Draugiem Facebook Twitter Google+