Foto – LETA

Var pieteikties atlīdzībai par zemi
 0

Kompensācijas par 2013. gadu no valsts budžeta maksās tikai tiem, kuru īpašumi neatrodas Eiropas nozīmes aizsargājamās dabas teritorijās (“Natura 2000”). Ja īpašums atrodas “Natura 2000” teritorijā, tad zemes īpašniekam jāvēršas Lauku atbalsta dienestā, kas nodarbojas ar atlīdzību maksājumiem no Eiropas Savienības finanšu fondiem.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 33
Mājas
12 senlatviešu ticējumi par Jurģu dienu: kāda šī diena, tāda visa vasara? 25
10 apetīti nomācoši produkti, kas jāēd katru dienu 30
Lasīt citas ziņas

Piešķiramās kompensācijas apmērs ir atkarīgs no tā, kāds saimnieciskās darbības ierobežojums ir noteikts īpaši aizsargājamā dabas teritorijā vai mikroliegumā. Kompensācijas apmērs par lauksaimnieciski izmantojamu zemi ir 30,92 lati jeb 44 eiro par hektāru, par mežiem kompensācijas apmērs svārstās no 30,22 latiem jeb 43 eiro līdz 110,34 latiem jeb 157 eiro par hektāru. Kompensāciju nepiešķir par saimnieciskās darbības ierobežojumiem dabas pieminekļu – aizsargājamo koku un akmeņu – teritorijās, kā arī īpaši aizsargājamās dabas teritorijās, kuru platība ir mazāka par vienu hektāru.

Kompensācijām par 2014. gadu un turpmākajiem gadiem īpašnieki var pieteikties līdz 2014. gada 15. maijam. Pieteikumus var iesniegt Dabas aizsardzības pārvaldē personīgi vai nosūtot iesniegumu pa pastu. Nākamgad paredzēts, ka īpašnieki varēs tos nosūtīt pa e-pastu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Dabas aizsardzības pārvaldē par kompensāciju piešķiršanu vai atteikumu jāizlemj mēneša laikā, savukārt nauda īpašniekam būtu jāsaņem trīs mēnešu laikā pēc lēmuma pieņemšanas. Pagaidām gan nav skaidrs, vai visiem zemes īpašniekiem varētu pietikt naudas.

Dabas aizsardzības pārvaldes vecākā eksperte Linda Doriņa vēsta, ka kompensācijām par 2013. gadu valsts piešķīrusi 462 870 latus. Taču 462 870 lati jau samaksāti tiem īpašniekiem, kuri bija pieteikušies kompensācijām par 2009. gadu. Dabas aizsardzības pārvaldes pārstāve gan saka, ka uz kompensācijām par atlikušo summu – 115 960 latiem – pagaidām pieteikušos neesot daudz. Tiem zemes īpašniekiem, kuri ir pieteikušies atlīdzības saņemšanai pēc 2009. gada 31. decembra, bet atlīdzība vēl nav aprēķināta un maksāta, to aprēķinās un maksās, sākot no 2015. gada.

Vai zemes īpašums atrodas “Natura 2000” teritorijā, var uzzināt likuma “Par īpaši aizsargājamām dabas teritorijām” pielikumā – Eiropas nozīmes aizsargājamo dabas teritoriju sarakstā. Otra iespēja – internetā – Dabas datu pārvaldības sistēmā “Ozols”, ievadot sava īpašuma kadastra numuru.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.