×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
6. marts, 2018
Drukāt

Anda Līce par uzticību valstij un padomju domāšanas paaudzi (24)

Foto - Valdis IlzēnsFoto - Valdis Ilzēns

Anda Līce

Pēc katra valstī notikušā skandāla daudzi vispirms izsaucas: “Tas nevar būt!”, jo ticība labajam cilvēkā ir noturīga, neskatoties uz to, ka tik bieži ir apstiprinājies – tas var gan būt. Skandāliem ir līdzība ar sprādzienu – kaut ko skaidri var ieraudzīt, kad izklīst dūmi un putekļi un ūdeņi nomierinās. Diemžēl pa to laiku kādi cieš no smagiem ievainojumiem un pat aiziet bojā.

Kaut kas līdzīgs ir noticis skandālā ap bērnu psihoneiroloģisko slimnīcu “Ainaži”. Brēkā par it kā notiekošo vardarbību pret bērniem iesaistījās cilvēki, kuri varbūt pat īsti nezina, kur tāda slimnīca atrodas, un kuriem nav priekšstata, ko nozīmē strādāt ar smagu psihisko slimību skartiem bērniem. Tas liek palūkoties uz bērnu tiesību un veselības aizsardzības institūcijām no otras puses un pacelt balsis tiem, kuriem šķiet, ka ar skandāla palīdzību kādi aizkadrā esošie mēģina īstenot savas biznesa intereses. Ir daudz gadījumu, kad it kā cēlas idejas vārdā noārda esošo un tā vietā izveido kaut ko citu vai neko. Tā Jūrmalā notika ar Viljama Šulca izveidoto un vadīto palīdzības misiju bērniem “Pakāpieni”. Pirms gadiem desmit to no Jūrmalas izspieda. Tieši šī nejēdzīgā izrīkošanās rosināja jūrmalniekus izveidot Jūrmalas aizsardzības biedrību.

Kāpēc cilvēki netic taisnības uzvarai? Tāpēc, ka vairs nav uzticības valsts institūcijām un tās nebūs tik ilgi, kamēr veco, padomju domāšanas samaitāto paaudzi nenomainīs jauni, labi izglītoti cilvēki ar apņemšanos Latvijas valsti atjaunot, nevis tikai nevarīgi par to runāt. Riebjas klausīties, kad amatpersonas, sākot ar valsts visaugstākajām, nespēj pēc būtības atbildēt uz jautājumiem, maļ kaut ko par to, ka ir jādomā, jāuzlabo, jārada, jāpārveido, un ir skaidri redzams – viņi to nedarīs, jo trūkst politiskās gribas, izglītības un viņus cieši tur amatos ilgās atrašanās laikā ar noziedzīgo pasauli izveidojušās saites.

Par to, ka postpadomju telpā pavisam īsā laikā var notikt neticamas pārmaiņas, es pārliecinājos, klausoties daiļo Hatiju Dekanoidzi, kura, ieguvusi lielisku izglītību ārzemēs, kopā ar citiem savas paaudzes pārstāvjiem politikā ienāca Saakašvili prezidentūras laikā. Viņa 24 gadu vecumā kļuva par Gruzijas Valsts drošības ministrijas un vēlāk par Policijas akadēmijas vadītāju, un viņi līdz nepazīšanai pārveidoja līdz tam pilnīgi korumpēto valsti. Diemžēl ne bez Krievijas ietekmes pēc laika sākās slīdēšana atpakaļ. Tas liecina, cik dziļi vairākās paaudzēs cilvēkus ir samaitājusi padomju okupācija. Rāpjoties ārā no tādas bedres, atkritieni ir neizbēgami. Arī mums.

Pievienot komentāru

Komentāri (24)

 1. Kad atlidoju uz Latviju apciemot gimeni,tas ko es sajutu ir tiesi tas par ko raksta Anda Lice,ka latviesus vairakas paaudzes ir samaitajusi padomju okupacija.Par piemeru nemu savu masu kurai ir 58( kartigs padomju produkts) ar visu domasanu, un attieksmi pret dzivi.Rodas sajuta,ir jaizmirst vecajai paaudzei,lai kaut kas mainitos,izklausas sausmigi,bet fakts.

 2. Kad atlidoju uz Latviju apciemot gimeni,tas ko es sajutu ir tiesi tas par ko raksta Anda Lice,ka latviesus vairakas paaudzes ir samaitajusi padomju okupacija.Par piemeru nemu savu masu kurai ir 58( kartigs padomju produkts) ar visu domasanu un attieksmi pret dzivi.Rodas sajuta,ir jaizmirst vecajai paaudzei,lai kaut kas mainitos,izklausas sausmigi,bet fakts.

 3. žēl, ka tik ilgi nenodzīvosiet, lai saprastu, ka jūsu teorija par “padomju domāšanu” maigi sakot ir kļūdaina.
  Vietā būtu jautājums, kāda pareizā “domā”ir nākusi vietā.

 4. Man tā stipri šķiet,ka tā gaidītā jaunās domāšanas paaudze būs stipri iecentrēta uz biznesu,bet tas,kā zināms, mēdz arī kāpt pār līķiem,lai gūtu maksimālo peļņu. Un tad tādas kategorijas kā gods ,sirdsapziņa,altruisms (ned0d,Dievs!) vairs nekotējas. , Ka tik neiznāk kaut kas vēl sliktāks par postpadomju domāšanu.

 5. Tas nu reiz ir pareizi pateikts,ka tie,kas ir pie varas un ienesīgiem amatiem,neko neizmainīs.Nezinu ,kā ar politisko gribu un kas tā tāda,bet iemesls ir nekompetence un nedrosme.Neko nedarot, var ilgi noturēties.Te vietā atgādinājums no amerikāņu īso stāstu virtuoza O.Henrija:”Katrā ziņā labāk ir ciest pārpilnību nekā trūkumu.”

 6. PILNĪGI PIEKRĪTU kriesā pussarga domām!

 7. KGB arhivu slepsana ir viecinajusi korupciju . Santaza ,kompromati , kremla piekta kolona , netiras naudas mazgataji , anglu valodas nezinasana ir tikai dazas no latvijas nelaimem.

 8. Pastāv taču trešā vara – masu mediju vara. Diemžēl, pie mums viņas praktiski nav. Ja masu mediji censtos rakstīt objektīvu patiesību (cik nu tas vispār ir iespējams), bet ne skaistus melus, arī cilvēki ar “padomisko domāšanu” būtu spiesti mainīties. Un vislielākie meli šobrīd ir informācija par 80.tajiem gadiem. Un viskrāšņākie no tiem – 80.tajos gados čeka nodarbojās tikai ar ekonomisko noziegumu apkarošanu.
  Patiesībā – čeka ar psiholoģiskā terora metodēm neitralizēja visus cilvēkus, kuri būtu bīstami topošajai neatkarīgās Latvijas komunistiskajai valdībai.

 9. ,,Demokrātiskā,, valstī problēmām ātru risinājumu nav.Visas problēmas ir jāizdiskutē,ļoti ilgi un pamatīgi.Ja ilgo diskusiju rezultātā problēmu atrisināt neizdodas ,tā jāliek malā ,jāpagaida un pēc kāda laika jādiskutē no jauna.Tie kas apgalvo ka ir ātri problēmu risinājumi ,tie ir populisti.
  Saakašvili dienas laikā atlaida no darba visu autoinspekciju ,jo tie bija 100% korumpēti un izdeva pavēli nodibināt jaunu ,skaitā nelielu,labi atalgotu ,atbildīgu likuma priekšā.Tā un citu iemeslu dēļ bijušais Gruzijas prezidents tagad visūr tiek vajāts un apņirgts.Arī Lukašenko Baltkrievijā pieņem ātrus un efektīvus lēmumus un tas nav ,,demokrātiski,,tāpēc viņš tiek saukts par pēdējo Eiropas diktatoru.

 10. ” kamēr veco, padomju domāšanas samaitāto paaudzi nenomainīs jauni, labi izglītoti [un patriotiski] cilvēki”
  – – – – – – – – –
  To gadiem ilgi esmu teicis arī es. Vecos, padomiskos draņķus ir jāizmēž no valsts varas struktūrām.

 11. Čava Gogoberidze Atbildēt

  Mums, Anda, nav valsts; mums ir bļadskaja parodija par valsti. Jo likumus raksta silē iekāpušie. Vai bez tā mauku bara mēs nomātu piespiedu zemi vai maksātu OIK? Padomieši šeit pat tuvu nestāv …

 12. Pravietisnejaukais Atbildēt

  Anda Līce varētu zināt, ka cilvēka dabas samaitātība nesākās CCCP, bet nedaudz agrāk. “Riebjas klausīties”, kad mūsu smalkie inteliģenti maļ un maļ frāzes par “padomju mantojumu” ar tādu pat dedzību, kā poļitruki savā laikā ļurināja par “kapitālisma paliekām”. Anda, moš atpūties pāris gadiņus no vāvuļošanas?

 13. Jūs, Līces k-dze taču arī dzīvojāt un elpojāt tajā laikā.Kā tad ar Jūsu domāšanu? Visiem jau tā padomju domāšana neiesēdās smadzenēs. Katrs domā ar savu galvu. Pārāk paļauties uz jauno paaudzi arī nevar. Tagad jau daudzās institūcijās ir iebīdītas “jaunās paaudzes”, galvenokārt, vadītājas. Naivi ir cerēt, ka nu visi jaunie būs godprātīgi valsts patrioti, cīnītāji par taisnību mūsu zemē, jo auguši un skolojušies vidē, kur līdz šim valdījuši un valda “kampēji” un naudas vergi.

 14. …Viņasprāt, valstī viss lieliski, jaunā paaudze klausītos zaglīgos un melīgos politiķus ar paplēstu muti un eiforijā smaidītu, tik vecā paaudze traucē…Nebūtu veču, valstī būtu iestājusies pilnīga laimība…

 15. Vēl jau visa Latvijas zeme nav izpārdota, vēl padomju domāšana nav pārvarētas. Taču sasniegts ir daudz: Andrejs Lucāns: Latvju zeme vaļā stāv…
  Sekas: atjaunojusies 1905. gada zemes īpašumtiesiskā struktūra ar to pavadošo politisko, kapitāla un sociālo nevienlīdzību – pieaugošais revolucionārais spiediens tiek novadīts caur latvju zemes atvērtajām durvīm. No 1995. līdz 2014. gadam iedzīvotāju dabīgais samazinājums 262 577 cilvēki. Emigrējuši 236 000 darba spējīgo, lielākoties no laukiem. Par 137 814 samazinājies skolēnu skaits, slēgtas 313 skolas, galvenokārt laukos. No saimniekiem esam pārtapuši par algādžiem ne savā, bet svešās zemēs. Latvijas lauksaimniecība 2015. gadā ražo 70% no 1938. gadā ražotās lauksaimniecības produkcijas. No 27 ES dalībvalstīm Latvija ierindojas pēdējā četriniekā. Notiek latviešu nācijas un Latvijas valsts degradācija. Desmiti tūkstoši pamestu lauku sētu un krāsmatu gaida savus pasaulē kalpu gaitās aizklīdušos mantiniekus, bet visu līmeņu deputāti un valstsvīri neliekas to manām.

 16. kreisais pussargs Atbildēt

  Laimīgā kārtā es esmu dzimis, audzis un skolās gājis Padomju Savienībā, tādēļ neesmu cieti s ne no kādām “okupācijas šausmām”. Tikai 1991.gadā es uzzināju, ka turpat blakus kāds visu mūžu esot smacis un cietis okupācijā. Un arī izcili dārgo izglītību man nevajadzēja meklēt nekādās ārzemēs. Mans Celtniecības tehnikuma diploms (pirms dienesta Padomju armijā), un Politehniskā institūta diploms (pēc armijas) – šie divi tumši zilie vāciņi ar sirpi un āmuru abviatūrā, ir mani dāsni ēdinājuši visu manu mūžu. Un es nevienā vietā nejūtos, kā “paaudzē samaitāts”. Tieši otrādi – tas pats “nepareizais” diamats man viennozīmīgi apliecināja ortodoksālo komunistu marazmātiskās ideoloģijas stulbumu. Un tādēļ man, piemēram, nevar tā uzreiz “pirmajā lasījumā” iestāstīt , ka Rimšēvičs ir kukuļizspiedējs – jo tā vajag, ka jāsagrauj liela banka – jo tā ir labāk valsts ekonomikai, un, ka Krievija ir Latvijas ienaidnieks – jo tā arī vajag.

  • Varu derēt, ka flīzēt dabūji pārmācīties par jaunu pēcpadomju laikos, vai ne?

  • sirpis un āmurs Atbildēt

   Vainīgie ir jāatrod. Un tos atrod. Krievi un padomju mantojums ir vispopulārākie. Bet es domāju, ka pie vainas visdrīzāk būs sulaiņu tautai tik raksturīgais zaglīgums, melīgums un alkatība, ko “krievu laikos” nedaudz ierobežoja bailes no plintes žogmalē …

   • Jo mums taču solīja dzīvot komunistiskajā particībā! ! ! Visu izjauca dropaņaa sausais likums, tiesi tad sākās lejupslīde, vēlāk pārbūve, nu un cauri.

 17. Bijušais zemessargs Atbildēt

  Visu cieņu Andai Līcei, pareizi teica.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Pirms Jāņiem skaidri zinām, būs sukas tā kā tā

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) kriminālprocesā par, iespējams, nelikumīgu partijas “KPV LV” finansēšanu aizturējis trīs personas un veicis kratīšanas. KNAB vakar Saeimā aizturēja arī šīs partijas pārstāvi deputātu, bijušo aktieri Artusu Kaimiņu. Saeima vakar deva piekrišanu Kaimiņa aizturēšanai un kratīšanai, nevis apcietināšanai. Deputāts pirms aizturēšanas vakarrīt žurnālistiem teica, ka viņam neesot skaidrības, par kādiem jautājumiem Ģenerālprokuratūra lūgusi parlamentam atļauju viņa aizturēšanai un kratīšanas veikšanai. Kaimiņš pauda uzskatu, ka viņa pārstāvētā partija ir “absolūti neizdevīga valdošajai varai” un pašlaik notiekošais ir domāts “priekš televīzijas kamerām”. Viņš gribot zināt, “kāpēc šī pompozitāte” ir dažus mēnešus pirms Saeimas vēlēšanām.

Vai jūs balsosiet par "Saskaņu" mācītāja Pētera Sproģa dēļ?
Draugiem Facebook Twitter Google+