×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.4°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
15. oktobris, 2013
Drukāt

Var ziņot par zāļu blaknēm

Foto - LETAFoto - LETA

Līdz šim tikai ārstiem un farmaceitiem bija tiesības ziņot par zāļu blakus parādībām. Šogad pirmo reizi tāda iespēja dota arī pacientiem visā Latvijā. Lai atgādinātu iedzīvotājiem, ka zāles ne tikai uzlabo veselību, bet var tai arī nodarīt kaitējumu, aprīlī Zāļu valsts aģentūra (ZVA) iesākusi kampaņu “Atklāj zāļu otru pusi!”.

 

Tās mērķis ir mudināt pacientus ieklausīties sevī, sākot jaunu zāļu lietošanu, kopā ar ārstu vai farmaceitu atpazīt blaknes un iesniegt par tām ziņojumu.

 

Jāaizpilda veidlapa

“Tā nav sūdzēšanās par sliktām zālēm, bet gan dalīšanās savā zāļu lietošanas pieredzē un novērojumos, kas ir ieguvums visai sabiedrībai, jo pietiekami daudz ziņojumu ir pamats veikt papildu zāļu pētījumus, lai mazinātu to izraisītos riskus,” norāda aģentūras vadītāja Inguna Adoviča, aicinot pacientus nebūt vienaldzīgiem un ziņot par pamanītajām zāļu blakusparādībām.

To iespējams izdarīt, aizpildot īpašu veidlapu, kas pieejama aģentūras interneta mājaslapā www.zva.gov.lv. Pēc tam aizpildītā veidlapa obligāti jāparaksta un jāiesniedz aģentūrā vai jānosūta tai pa pastu.

Eiropas Zāļu aģentūras datu bāzē glabājas informācija par apmēram 400 000 medikamentiem, kā arī 3,9 miljoni mediķu, bet kopš 2012. gada arī pacientu ziņojumi par iespējamām zāļu blaknēm. Varbūt tieši kāda Latvijas pacienta ziņojums būs “pēdējais piliens”, lai tiktu reģistrēta jauna zāļu blakne vai sākti papildu pētījumi, jo kādai lietotāju grupai tas izrādījies pietiekami kaitīgs veselībai.

 

Ir vai nav blakne?

Līdz šim ZVA ik gadu no ārstniecības personām saņēma aptuveni 300 ziņojumus par iespējamām zāļu blaknēm. Kopš 1. februāra, kad Latvijā spēkā stājās jaunā zāļu drošuma uzraudzības (farmakovigilances) kārtība un ziņošanā var iesaistīties arī pacienti, to skaits varētu ievērojami pieaugt.

Kā liecina pieredze, visbiežāk ziņojumu pamatā nav vis medikamentu izraisīta blakne, bet gan to nepareiza lietošana. Vai pacienti spēs atšķirt, vai izmaiņas pašsajūtā izraisījusi zāļu lietošana vai kas cits? Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītājs Pauls Princis uzskata:

“Pacients, kurš vienlaikus lieto trīs četrus medikamentus, nevar izvērtēt to mijiedarbību organismā. Turklāt ikvienām zālēm mēdz būt gaidāmais zāļu lietošanas blakusefekts, kas var izpausties gan sākuma periodā, kamēr organisms pie tām pierod, gan visu lietošanas laiku, piemēram, izraisot sausuma sajūtu mutē.”

Ģimenes ār­sta praksē bijis gadījums, kad pacients atteicies lietot jaunus medikamentus, pamatojot to ar nepatīkamu blakni – caureju. Taču izrādījies, ka tieši tobrīd viņš slimojis ar rota vīrusu infekciju, kas tad arī bija patiesais gremošanas traucējumu iemesls.

Tomēr tas nenozīmē, ka pacientam vajag samierināties ar sliktu pašsajūtu zāļu lietošanas laikā. Tas noteikti jāpastāsta ārstam vai farmaceitam, kas palīdzēs ne tikai atpazīt blakni, bet arī aizpildīt pacienta ziņojuma veidlapu.

 

Fakti

* 5% no visiem hospitalizācijas gadījumiem Eiropā saistīti ar zāļu blakusparādībām.

* Apmēram 5% slimnīcu pacientu cieš no zāļu blakusparādībām.

* Zāļu blakusparādības ir viens no pieciem biežākajiem pacientu nāves iemesliem slimnīcās.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+