Mobilā versija
+4.5°C
Urzula, Severīns
Ceturtdiena, 20. oktobris, 2016
4. decembris, 2015
Drukāt

Vara maina galvu

Bralukapi

Rīgas Brāļu kapi, kam šogad aprit 100 gadi kopš to izveides, ir izcilākais un nozīmīgākais Latvijas memoriālais ansamblis.

Tas veltīts Pirmajā pasaules karā un Latvijas brīvības cīņās (1915 – 1920) kritušajiem karavīriem. Tāpēc bieži fotografēts un tiražēts arī skatu atklātnēs. Bijušais Latvijas televīzijas raidījuma “Panorāma” žurnālists, vēsturnieks Alfrēds Dreiblats mums piedāvā ciešāk ielūkoties padomju laika atklātnē, kurā redzams Brāļu kapu centrālais tēls – Māte Latvija. Vai tiešām tās sejā izpaužas skumjas par tēvzemes kritušajiem varoņiem? Izteikti skarbi sejas vaibsti, līdzīgi J. Staļina draudīgajam tēlam. Komplektu, kurā atrodas šī atklātne, klajā laidusi izdevniecība “Liesma” 150 000 eksemplāros, iespiesta Rīgas Paraugtipogrāfijā. Atklātnes fotogrāfs – D. Gedzjuns. Privātvēsturnieks Vladimirs Eihenbaums teic, ka tik tiešām pieminekļa Mātes Latvijas galva ir nomainīta ar Staļina galvu. Tas esot veikts tipogrāfijā, un šādas atklātnes ir kļuvušas par kolekcionāru retumu, tās tirdzniecībā bijušas īsu brīdi. Varbūt kāds zina, kas to darījis un ar kādu nolūku?

Pievienot komentāru

Brīnumains stāsts: Daugavas krastā izskalots pensionārs pēc trim bezcerības dienām sagaida savu glābēju (4)Kāds 85 gadus vecs vīrs pierādījis, ka spēcīga vēlme dzīvot ļauj paveikt brīnumainas lietas. Trīs dienas un divas naktis viņš, spītējot aukstumam, vēries tālumā un cerējis, ka kāds pamanīs viņu un viņa krastā izsviesto laivu, vēstīja LNT raidījums "Degpunktā".
Draugiem Facebook Twitter Google+