×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.6°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
9. maijs, 2015
Drukāt

Plāno aizliegt plastmasas maisiņu bezmaksas izplatīšanu (3)

Foto-LETAFoto-LETA

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) apsver vairākus variantus, kā ierobežot plastikāta maisiņu lietošanu Latvijā, tostarp dabas resursa nodokļa likmes paaugstināšanu, aģentūru LETA informēja VARAM pārstāve Laura Jansone.

Eiropas Parlaments ir apstiprinājis normas, kas paredz plastmasas maisiņu lietošanu, nosakot, ka Eiropas Savienībā līdz 2019.gada beigām plastmasas maisiņu izmantošana jāsamazina līdz 90 maisiņiem uz vienu cilvēku gadā, bet līdz 2025.gada beigām – līdz 40 maisiņiem uz cilvēku gadā.

Saistībā ar šīm normām VARAM plāno izvērtēt plastmasas iepirkumu maisiņu patēriņa prognozes un izlietoto plastmasas maisiņu dalītās vākšanas attīstīšanas iespējas, kā arī to pārstrādes un reģenerācijas iespējas, lai varētu pieņemt atbilstošus lēmumus par tālākiem soļiem plastmasas iepirkumu maisiņu patēriņa ierobežošanā. Vienlaikus ministrija turpina izvērtēt nepieciešamību plastmasas maisiņiem noteikt augstākas nodokļa likmes.

Pastāv iespēja arī noteikt aizliegumu izplatīt bezmaksas plastmasas iepirkumu maisiņus tirdzniecības vietās no 2018.gada beigām. Tomēr patlaban VARAM neplāno aizliegt plastmasas iepirkumu maisiņu tirdzniecību un izplatīšanu, bet samazināt to patēriņu.

Latvija jau 2007.gadā pievērsa uzmanību plastmasas iepirkumu maisiņu patēriņa ierobežošanai – tika sagatavoti grozījumi Dabas resursu nodokļa likumā, nosakot no 2008.gada paaugstinātas dabas resursu nodokļa likmes plastmasas maisiņiem. Rezultāti par 2008.gadu uzrādīja, ka šo maisiņu patēriņš samazinājies par gandrīz 42%.

Paaugstinātās nodokļa likmes Latvijā attiecas uz visiem plastmasas iepirkumu maisiņiem, bet tās ir atšķirīgas atkarībā no maisiņu izmēra un to ietekmes uz vidi – 3,70 eiro kilogramā par plastmasas maisiņiem, kuru viena maisiņa svars nepārsniedz 0,003, tā sauktie plānie maisiņi, bet 1,14 eiro kilogramā ir likme par maisiņiem, kuru viena maisiņa svars ir lielāks par 0,003 kilogramiem. Tikmēr paaugstinātā nodokļa likme neattiecas uz maisiņiem, kas izgatavoti no bioplastmasas un oksisadalāmās plastmasas, kam kā videi draudzīgākiem materiāliem noteiktas samazinātas nodokļa likmes, tāpēc tie netiek atsevišķi uzskaitīti.

Ministrija gan iebilst Eiropas Komisijas sniegtajai informācijai par plastmasas maisiņu patēriņa apjomiem Latvijā, norādot, ka šie dati nav korekti, proti, aprēķini ir veikti, izmantojot kopējo patērēto plastmasas iepakojumu apjomu. Saskaņā ar VARAM rīcībā esošo informāciju Latvijā vidējais plastmasas iepirkumu maisiņu patēriņš 2010.gadā bija 177 maisiņi uz vienu iedzīvotāju, kas ir zemāks skaits nekā vidējais rādītājs Eiropas Savienībā. Par to ir informēti arī Eiropas Komisijas pārstāvji.

Eiropas Komisijas (EK) aplēses liecina, ka ES iedzīvotāji 2010.gadā katrs vidēji izlietoja aptuveni 200 plastmasas maisiņus, no kuriem 176 bija vienreizlietojamie, un tieši pret tiem ir vērsti jaunie noteikumi.

Noteikumu mērķis ir samazināt šādu maisiņu izmantošanu līdz 90 uz vienu cilvēku līdz 2019.gada beigām un līdz 40 uz vienu cilvēku gadā līdz 2025.gada beigām.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

 1. Sveiki,
  Es vēršos pie visām personām ir saistīts ar to
  I daļa piešķirt naudu, lai samaksātu € 3000 līdz € 950.000 visiem
  ikviens varēs atmaksāt ar procentu likmi 3%
  Gadu termiņš 1-25 gadiem, atkarībā no pieprasītās summas. es
  izplatīties šādās jomās: – finanšu aizdevums – Home Loan – Investīciju kredīts – Auto Loan – Parāda Consolidation – Iegāde kredīta – Personal Loan – Jūs esat iestrēdzis pa pastu:charles.pineau1@gmail.com

 2. Rokas nost no maisiņiem! Kāpēc jāoperē mandeles caur sfinkteru? Cūkas audzināt par cilvēkiem vajag, nevis aizliegt maisiņus. Nebūs maisiņu, pamanīs citus atkritumus, ko aiz sevis cūkas atstāj. Un tāpat maisiņi būs un tos lietos un mētās, kaut no maisiņu točkām dabūs.

  • Es redzeeju vacu televiizijaa raidijumu, ka plastmasas maisinji nokljuust uudenjos un juuraa. Tur tie sadalaas mazaakaas dalinjaas, straumes Rada lielus virpuljus okeaanaa, varbuut Vaacijas lielumaa vai veel lielaakus. Tie simtiem gadus neizzuud, jo daba tos neparstraadaa. Shie maisinji tiek uznjemti no ziviim un putniem, tos nobeidz un var kaiteet arii cilveekiem.

Draugiem Facebook Twitter Google+