Latvijā
Novados

VARAM aptur Ikšķiles lēmumu aptaujāt iedzīvotājus par reformu3

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) ir apturējusi “pretlikumīgo Ikšķiles novada pašvaldības lēmumu par iedzīvotāju aptaujas organizēšanu ar mērķi noskaidrot viedokli par iespējamo novada pievienošanu citai administratīvai teritorijai”.

“Lēmums par šo reformu ir visu iedzīvotāju kopīgs lēmums, kas jārealizē caur Saeimu. Es augstu novērtēju iedzīvotāju interesi un esmu atvērts sarunām ar pilsonisko sabiedrību, uzņēmējiem un pašvaldībām, lai atrastu labāko iespējamo risinājumu. Virzot šo reformu, iedzīvotāju viedoklis ir svarīgs un tā uzklausīšanai īpaši ir atvēlēts laiks,” paziņojumā uzsver ministrs Juris Pūce.

“Ministrijas konsultācijas ar pašvaldībām un iedzīvotājiem norisināsies vismaz līdz septembrim un arī es pats personīgi tajās piedalīšos. Aicinu visas pašvaldības uz sarunām un rīcību tikai un vienīgi likumu robežās, tostarp, arī noskaidrojot iedzīvotāju viedokli reformas jautājumā.”

Ikšķiles novada domes lēmums par aptaujas organizēšanu “nepārprotami pārkāpj normatīvajos aktos noteiktās pašvaldību pilnvaras”.

Likumi un normatīvie akti neparedzot domei tiesības rīkot aptauju, kas pēc savas formas atgādina iedzīvotāju piedalīšanos vēlēšanās vai vietējā referendumā un saistoša lēmuma pieņemšanā, sacīts VARAM paziņojumā.

Arī uzdotais jautājums “Vai Jūs esat par Ikšķiles novadu kā patstāvīgu Latvijas Republikas administratīvo teritoriju” rada maldinošu iespaidu, ka iedzīvotāji piedalās lēmuma pieņemšanā par administratīvi teritoriālo reformu. Latvijā spēkā esošais tiesiskais regulējums neparedz pašvaldībām tiesības rīkot vietējos referendumus.

Ministrija min, ka arī Satversmes tiesa iepriekš ir atzinusi administratīvi teritoriālo reformu par nozīmīgu valsts un sabiedrības dzīves jautājumu, kas ir jāizlemj likumdevējam, proti, Saeimai.

Ikšķiles novada dome 29.marta ārkārtas sēdē pieņēma lēmumu “Par Ikšķiles novada iedzīvotāju aptaujas organizēšanu”.

Aptaujas mērķis būtu noskaidrot novada iedzīvotāju viedokli par iespējamo Ikšķiles novada pievienošanu citu novadu administratīvajām teritorijām.

Saistītie raksti

Atbilstoši VARAM izstrādātajam grafikam, 14.maija Ministru kabineta sēdē tiks apstiprināts informatīvais ziņojums, līdz ar to ministram būs dots mandāts oficiālajām konsultācijām ar pašvaldībām, skaidro VARAM.

LA.lv