Foto: LETA

VARAM tikai līdz gada beigām sola metodiku bērna izmaksu aprēķināšanai bērnudārzā 2

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) tikai līdz gada beigām izstrādās precīzu metodiku, kā aprēķināt viena bērna izmaksas pašvaldības bērnudārzā, šodien Latvijas Radio raidījumā “Krustpunktā” teica VARAM valsts sekretāra vietniece Ilona Raugze.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 156
Kokteilis
Magnētiskās vētras 2024. gada aprīļa beigām – visbīstamākās dienas
Lasīt citas ziņas

Pēc tam, kad būs sagatavota šī metodika, pašvaldības varēs aprēķināt, kādas ir viena bērna izmaksas pašvaldības dārziņā, un šī tad būs arī tā summa, ko pašvaldība līdzfinansēs par bērna izglītošanu privātajā dārziņā.

Saeimas deputāte Ilze Viņķele (V) prognozēja, ka pēc tam, kad tiks sagatavota metodika un pašvaldības būs veikušas aprēķinus, līdzfinansējuma apmēram vajadzētu pieaugt. Pagaidām gan vēl pāragri prognozēt, vai līdzfinansējums būs valsts līdz šim maksātā atbalsta apmērā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tikmēr Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta komitejas priekšsēdētāja Eiženija Aldermane (GKR) informēja, ka Rīgā viena bērna izmaksas pašvaldības bērnudārzā ir 132 eiro apmērā, taču saistībā ar jaunajām higiēnas prasībām no nākamā gada izmaksas pieaugs līdz 162 eiro. Tomēr gadījumos, kad privātajos dārziņos tiek prasīti vairāk simti eiro, vecākiem ir tiesības iet un prasīt, par ko tiek maksāta tik liela naudas summa.
Pēc tam, kad tiks apstiprināti tiesību akti valsts līmenī, Rīgas pašvaldība izstrādās savus saistošos noteikumus, kas noteiks stingrākas prasības auklēm. Paredzēts, ka tiks pieņemti stingrāki kritēriji par to, kādi ir aukles pienākumi – vai šīs personas īsteno izglītības programmu vai tikai pieskata bērnus.

Kā ziņots, valsts no nākamā gada vairs nenodrošinās līdzfinansējumu par bērnu izglītošanu privātajos bērnudārzos. Saistībā ar šo ir sagatavoti grozījumi Izglītības likumā, kas paredz saistošas metodikas izstrādāšanu saistībā ar likumā jau daļēji paredzēto pašvaldību pienākumu nepieciešamības gadījumā segt pirmsskolas izglītības programmas izmaksas bērniem privātajos bērnudārzos. Metodika attiektos arī uz alternatīvu – aukļu pakalpojumu izmaksu segšanu.

Likumā paredzēts noteikt – ja pašvaldība bērnam nenodrošina vietu pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādē un bērns apgūst pirmsskolas izglītības programmu privātā izglītības iestādē, kura nodrošina pirmsskolas izglītības programmu valsts valodā, vai ģimenē, saņemot bērnu uzraudzības pakalpojumu un pirmsskolas izglītības iestādes vai konsultatīvā centra metodisku palīdzību, tad pašvaldības pienākums ir šim privātajam pakalpojuma sniedzējam segt izmaksas. Attiecīgā norma attieksies uz bērnu, kurš sasniedzis pusotra gada vecumu un kura dzīvesvieta deklarēta pašvaldības administratīvajā teritorijā.

Tāpat izmaiņas noteiks, ka pašvaldībai būs pienākums segt izmaksas attiecībā uz privātām izglītības iestādēm, ja to programma būs latviešu valodā. Pašlaik likuma attiecīgajā normā atsauces uz konkrētas valodas izmantošanu nav.

Likumā arī paredzēts noteikt, ka pašvaldības atbalstu nepārtrauc, ja bērnam rakstiski piedāvāta vieta pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādē, kurā bērns ir reģistrēts uzņemšanai, un pašvaldība noteiktajā kārtībā sedza izmaksas privāto pakalpojumi sniedzējiem, bet bērna likumīgais pārstāvis no piedāvātās vietas ir atteicies.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.