Latvijā
Rīga

Ušakovs: VARAM lēmums – liekulīgs un politisks 18


Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs piedalās Mazās Brīvības ielas un pieturvietas “Meža skola” atklāšanas pasākumā.
Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs piedalās Mazās Brīvības ielas un pieturvietas “Meža skola” atklāšanas pasākumā.
Foto: LETA

Izvērtējot Rīgas domes pieņemtos saistošos noteikumus par diferencētām biļešu cenām Rīgas sabiedriskajā transportā, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) nolēmusi lūgt pašvaldībai šo normu atcelt. Rīgas mērs Nils Ušakovs (SC) ir neapmierināts ar VARAM atzinumu, nodēvējot to par liekulīgu un politisku liriku, kā arī atkārtoti paužot pārliecību, ka atlaides rīdziniekiem tiks nodrošinātas.

 

VARAM: Diferencētas cenas – diskriminācija

“Nav valstiski pareizi vienas pašvaldības transporta uzņēmuma budžeta problēmas risināt uz citu pašvaldību un visas valsts rēķina, “ to piektdien paziņojumā medijiem pauda vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Edmunds Sprūdžs (RP), piebilstot, ka Rīgas domes iecerei būs negatīvas sekas arī uz pašvaldību finansēšanas sistēmu kopumā. “Šie noteikumi ir negatīvi vērtējami gan pēc satura, gan būtības un juridiski tie ir brāķis.”

Ministrijas juristi, iesaistot arī speciālistus no citām institūcijām, secinājuši, ka Rīgas domes noteiktā diferencētā maksa par sabiedrisko transportu neatbilst vienlīdzības principam un pieļauj neattaisnojamu diskrimināciju.

Atzinumā norādīts uz virkni likumu un Satversmes pantu, kā arī starptautisko tiesību normu, ar ko noteikumi ir pretrunā. Arī Eiropas Savienības tiesas spriedums līdzīgā jautājumā secina, ka ekonomiski apsvērumi nevar būt par pamatu, lai nostādītu labvēlīgākā situācijā kādas teritorijas iedzīvotājus.

Vēl viens no aspektiem, uz ko norāda juristi, saistīts ar Rīgas kā galvaspilsētas statusu un attiecīgi pilsētā esošajām valsts iestādēm, ārstniecības un sociālo pakalpojumu centriem un uzņēmumiem. Rīga iedzīvotājiem no citām pašvaldībām jāapmeklē ne tikai darba, bet arī daudzu citu iemeslu dēļ, uzsver VARAM .

Ministrijā arī atzīmē, ka juridiski neprecīzas ir arī normas, kas paredz iespēju citām pašvaldībām slēgt līgumus ar Rīgas domi par atlaidēm saviem iedzīvotājiem, kas ir pretrunā ar Sabiedriskā transporta pakalpojumu likumu.

Līdz ar to VARAM lūdz Rīgas domi atcelt noteikumu 1.3 punktu, kas paredz diferencētu sabiedriskā transporta maksu atkarībā no deklarētās dzīvesvietas un precizēt normu par atlaižu iespējām citu pašvaldību iedzīvotājiem.

 

Ušakovs: VARAM lēmums – politiska lirika

Tikmēr Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs (SC) paziņojis, ka VARAM sagatavotā atbilde par ieceri diferencēt Rīgas sabiedriskā transporta biļešu cenas atkarībā no pasažieru deklarētās dzīvesvietas pēc būtības ir liekulīga, politiska lirika, vēsta LETA.

Atbildot uz ministra Sprūdža apgalvojumu, ka izstrādātie noteikumi ir brāķis, Ušakovs paziņoja, ka “Sprūdžs pats ir brāķis”. Rīgas mērs norādīja, ka ministra atbilde ir absolūti liekulīga, jo vēl pirms pusgada Sprūdža padomniece Inga Antāne (RP) kā Rīgas mēra amata kandidāte piedāvāja Rīgā ieviest bezmaksas transportu, tāpat kā Tallinā, kur visiem ārpus pilsētas deklarētajiem pasažieriem par biļeti jāmaksā 1,60 eiro. “Tagad ieceri Rīgā ieviest braukšanas maksas atlaidi 50% apmērā rīdziniekiem viņi sauc par diskrimināciju – tā ir liekulība un ākstīšanās,” žurnālistiem paudis Ušakovs.

Rīgas mērs ir pārliecināts, ka pašvaldībai izdosies visas nepieciešamās izmaiņas noteikumos izstrādāt līdz 1.janvārim un iecere tiks īstenota dzīvē, turklāt paredzot, ka papildus lētākam sabiedriskajam transportam rīdzinieki baudīs arī citus labumus, piemēram, atlaides autostāvvietās. Jautāts, kādas varētu būt alternatīvas, ja ieceri tomēr neizdosies īstenot, Ušakovs atkārtoja, ka atlaides rīdziniekiem tiks nodrošinātas.

Ušakovs norādīja, ka Latvija ir brīva valsts un arī ministram ir tiesības paust savu viedokli, taču gadījumā, ja VARAM nolems noteikumus atcelt, Sprūdžam šis lēmums būs jāpamato. “Variantu ir daudz. Patlaban nebūtu pareizi spriest, jo jāsagaida Saeimas lēmums,” uzsvēra Rīgas mērs.

Jau ziņots, ka Rīgas dome oktobrī pieņēma lēmumu, ka galvaspilsētā deklarētajiem iedzīvotājiem par sabiedriskā transporta izmantošanu nākamgad būs jāmaksā 60 eiro centu (42 santīmi), bet nedeklarētajiem – 1,2 eiro (84 santīmi).

Saistītie raksti

Ušakovs iepriekš pauda viedokli, ka VARAM  nav pamata neapstiprināt Rīgas domes pieņemtos noteikumus par sabiedriskā transporta izmantošanu. “Ņemot vērā pašreizējo tiesisko rāmi, nevar aizliegt pašvaldībai piemērot atlaides saviem iedzīvotājiem,” atzina Ušakovs.

Savukārt Saeima ceturtdien otrajā lasījumā, lemjot par grozījumiem Sabiedriskā transporta pakalpojuma likumā, atbalstīja partijas “Vienotība” iesniegto priekšlikumu, kas paredz aizliegumu noteikt braukšanas maksas atvieglojumus, kā vienīgo kritēriju izmantojot personas dzīvesvietu.

LA.lv