×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.0°C
Melānija, Imanta
Svētdiena, 19. augusts, 2018
8. novembris, 2013
Drukāt

Ušakovs: VARAM lēmums – liekulīgs un politisks (18)

Foto: LETAFoto: LETA

Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs piedalās Mazās Brīvības ielas un pieturvietas "Meža skola" atklāšanas pasākumā.

Izvērtējot Rīgas domes pieņemtos saistošos noteikumus par diferencētām biļešu cenām Rīgas sabiedriskajā transportā, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) nolēmusi lūgt pašvaldībai šo normu atcelt. Rīgas mērs Nils Ušakovs (SC) ir neapmierināts ar VARAM atzinumu, nodēvējot to par liekulīgu un politisku liriku, kā arī atkārtoti paužot pārliecību, ka atlaides rīdziniekiem tiks nodrošinātas.

 

VARAM: Diferencētas cenas – diskriminācija

“Nav valstiski pareizi vienas pašvaldības transporta uzņēmuma budžeta problēmas risināt uz citu pašvaldību un visas valsts rēķina, “ to piektdien paziņojumā medijiem pauda vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Edmunds Sprūdžs (RP), piebilstot, ka Rīgas domes iecerei būs negatīvas sekas arī uz pašvaldību finansēšanas sistēmu kopumā. “Šie noteikumi ir negatīvi vērtējami gan pēc satura, gan būtības un juridiski tie ir brāķis.”

Ministrijas juristi, iesaistot arī speciālistus no citām institūcijām, secinājuši, ka Rīgas domes noteiktā diferencētā maksa par sabiedrisko transportu neatbilst vienlīdzības principam un pieļauj neattaisnojamu diskrimināciju.

Atzinumā norādīts uz virkni likumu un Satversmes pantu, kā arī starptautisko tiesību normu, ar ko noteikumi ir pretrunā. Arī Eiropas Savienības tiesas spriedums līdzīgā jautājumā secina, ka ekonomiski apsvērumi nevar būt par pamatu, lai nostādītu labvēlīgākā situācijā kādas teritorijas iedzīvotājus.

Vēl viens no aspektiem, uz ko norāda juristi, saistīts ar Rīgas kā galvaspilsētas statusu un attiecīgi pilsētā esošajām valsts iestādēm, ārstniecības un sociālo pakalpojumu centriem un uzņēmumiem. Rīga iedzīvotājiem no citām pašvaldībām jāapmeklē ne tikai darba, bet arī daudzu citu iemeslu dēļ, uzsver VARAM .

Ministrijā arī atzīmē, ka juridiski neprecīzas ir arī normas, kas paredz iespēju citām pašvaldībām slēgt līgumus ar Rīgas domi par atlaidēm saviem iedzīvotājiem, kas ir pretrunā ar Sabiedriskā transporta pakalpojumu likumu.

Līdz ar to VARAM lūdz Rīgas domi atcelt noteikumu 1.3 punktu, kas paredz diferencētu sabiedriskā transporta maksu atkarībā no deklarētās dzīvesvietas un precizēt normu par atlaižu iespējām citu pašvaldību iedzīvotājiem.

 

Ušakovs: VARAM lēmums – politiska lirika

Tikmēr Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs (SC) paziņojis, ka VARAM sagatavotā atbilde par ieceri diferencēt Rīgas sabiedriskā transporta biļešu cenas atkarībā no pasažieru deklarētās dzīvesvietas pēc būtības ir liekulīga, politiska lirika, vēsta LETA.

Atbildot uz ministra Sprūdža apgalvojumu, ka izstrādātie noteikumi ir brāķis, Ušakovs paziņoja, ka “Sprūdžs pats ir brāķis”. Rīgas mērs norādīja, ka ministra atbilde ir absolūti liekulīga, jo vēl pirms pusgada Sprūdža padomniece Inga Antāne (RP) kā Rīgas mēra amata kandidāte piedāvāja Rīgā ieviest bezmaksas transportu, tāpat kā Tallinā, kur visiem ārpus pilsētas deklarētajiem pasažieriem par biļeti jāmaksā 1,60 eiro. “Tagad ieceri Rīgā ieviest braukšanas maksas atlaidi 50% apmērā rīdziniekiem viņi sauc par diskrimināciju – tā ir liekulība un ākstīšanās,” žurnālistiem paudis Ušakovs.

Rīgas mērs ir pārliecināts, ka pašvaldībai izdosies visas nepieciešamās izmaiņas noteikumos izstrādāt līdz 1.janvārim un iecere tiks īstenota dzīvē, turklāt paredzot, ka papildus lētākam sabiedriskajam transportam rīdzinieki baudīs arī citus labumus, piemēram, atlaides autostāvvietās. Jautāts, kādas varētu būt alternatīvas, ja ieceri tomēr neizdosies īstenot, Ušakovs atkārtoja, ka atlaides rīdziniekiem tiks nodrošinātas.

Ušakovs norādīja, ka Latvija ir brīva valsts un arī ministram ir tiesības paust savu viedokli, taču gadījumā, ja VARAM nolems noteikumus atcelt, Sprūdžam šis lēmums būs jāpamato. “Variantu ir daudz. Patlaban nebūtu pareizi spriest, jo jāsagaida Saeimas lēmums,” uzsvēra Rīgas mērs.

Jau ziņots, ka Rīgas dome oktobrī pieņēma lēmumu, ka galvaspilsētā deklarētajiem iedzīvotājiem par sabiedriskā transporta izmantošanu nākamgad būs jāmaksā 60 eiro centu (42 santīmi), bet nedeklarētajiem – 1,2 eiro (84 santīmi).

Ušakovs iepriekš pauda viedokli, ka VARAM  nav pamata neapstiprināt Rīgas domes pieņemtos noteikumus par sabiedriskā transporta izmantošanu. “Ņemot vērā pašreizējo tiesisko rāmi, nevar aizliegt pašvaldībai piemērot atlaides saviem iedzīvotājiem,” atzina Ušakovs.

Savukārt Saeima ceturtdien otrajā lasījumā, lemjot par grozījumiem Sabiedriskā transporta pakalpojuma likumā, atbalstīja partijas “Vienotība” iesniegto priekšlikumu, kas paredz aizliegumu noteikt braukšanas maksas atvieglojumus, kā vienīgo kritēriju izmantojot personas dzīvesvietu.

Pievienot komentāru

Komentāri (18)

 1. visas pašvaldības Atbildēt

  var finasēt savējos

 2. tur atlaides.

 3. Nekad neaizmirsīšu kā Ušakovs balsoja pret latviešu valodu.Runāja vienu ,bet darīja beigās citu,tā arī bija liekulība.

  • Var iedomāties cik problēmu parādīsies mūsu valstij, ja šie iekļūs valdošā kaolīcijā. Katrā jautājumā viņiem būs atšķirīgs nelokāms viedoklis un pārejā valdības darbība pagrims nemitīgos kašķos par visiem būtiskiem Latvijai jautājumiem.

 4. Vietvalži un valsts vara – kurš kuru?
  Vai neesam par tālu jau aizgājuši, nostādot galvaspilsētas iedzīvotājus pret citu Latvijas reģionu pašvaldību iedzīvotājiem. Šķiet, ka tas ir apzināts SC mēģinājums graut valsts varas iekšējo ietekmi, kurā, iespējams, iesaistīti pat ārēji spēki. Vai par to neliecina SC vadoņu un politiķu vienota darbība un rīcība. „Mēs gribam, lai starpību starp atlaidi un pašizmaksu nosegtu valsts vai citas pašvaldības, jo likt rīdziniekiem maksāt par citu pašvaldību iedzīvotājiem nav pareizi,” par atvieglojumiem transportā uz nodokļu maksātāju rēķina rīdziniekiem teic Ušakova kungs. Tā nu iznāk, ka mūsu valsts galvaspilsēta turpmāk tiks nostādīta zināmā izņēmuma stāvoklī. Un vai tas nav mēģinājums nostādīt pašvaldību noteikumus augstāk par valsts varas likumiem? Vai tā nav atklāta vēlme „zvejot balsis” jau nākamās Saeimas vēlēšanām? Padomājiet kam tas ir izdevīgi un ko par to acīmredzami liecina Saeimas deputāta A. Elksniņa spriedelējumi: „Acīmredzot galvaspilsētas iedzīvotājiem Saeimas vēlēšanās ir jāizdara izvēle, lai izbeigtu šo valdošo politiķu mūžīgo vēlmi ieriebt rīdziniekiem, jo viņu pašvaldība strādā labāk nekā valdība.” Vai SC politiķi nevēlas apzināti atšķelt galvaspilsētu no Latvijas valsts? Ko tālāk varam sagaidīt no partijas, kurai ir mums neskaidri mērķi attiecībā pret Latvijas valstiskuma pamatiem, kura klaji ignorē un neatzīst neatkarīgas valsts pēctecības principus un valsts okupāciju faktus… Ir vērts padomāt, kāpēc mēs tiekam šķelti un kāpēc ļaujamies dažādām manipulācijām?

 5. Tai Ušagnīdai vajadzētu “uzdot” ar kautko pamatīgāku.

 6. Vispirms gan liekulīga un politiska ir tava darbība, “visu laiku labākais Rīgas mēri”! Tā jau atkl’
  ati ir vērsta pret Latviju un latviešiem.

 7. Ušakovs jūtas ,k ā Rīgas cars ,ko gribēs to darīs .

 8. Lasiiju, ka Riigaa latvieshu berniem truukst vietas daarzinjos. Saka, ka lai latvieshi savus bernus suuta krievu daarzinjos. Taatad Ushakovs grib paarkrievot latvieshus. Lai negaida uz latvieshu draudziibu!

  • Latvieši ir gļēvi un mīksti kā māls ,tos var viegli izmīcīt jebkura sveša vara,latviešus var pārkrievot ,pārvācot,pārpoļot ,pārzviedrot u.t.t., sanaidot savā starpā,jo latviešiem nav pat gribēšana aptvert to kas attēlots ,, Dvēseļu putenī,, un ,,Mūžības skartajos,,.

 9. Liekās ka Uskatovs mēgina dibināt pats savu krievu Rīgas valsti, atsevisķi no pārējās Latvijas.

 10. 1) Jā, VARAM lēmums bija liekulīgs un politisks;
  2) Jā, man riebjas Sprūdžs;
  3) Bet Tu, Ņiluška, mans riebies vairāk nekā 10 Sprūdži,
  TAPĒC,
  būdams rīdzinieks ceturtajā paaudzē, es priecājos par VARAM lēmumu.

 11. Nil ! Tikai nesaki,ka tavs lēmums bija apolitisks un bez liekulības. Nolūks ta bija vienkāršs- atšķelt Rīgu no pārējās Latvijas.

 12. Neviem šitā tirliņa domas neinteresē.

 13. Otra acii skabargu redz , bet pats savaa baljkji neredz… Pats liekulis un meliigs ir SC 🙂

Draugiem Facebook Twitter Google+