×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.3°C
Hermīne, Estere
Pirmdiena, 16. jūlijs, 2018
31. augusts, 2016
Drukāt

Egils Līcītis: Būsim pēdējā valsts Eiropā, kur prezidentu nevēlē tauta (6)

Foto - Evija Trifanova/LETAFoto - Evija Trifanova/LETA

Igaunija meklē pēcteci prezidentam Ilvesam. Iespējamie amata pretendenti cits pēc cita pauž atbalstu tiešām prezidenta vēlēšanām. No Centra partijas kandidātes Mailisas Repšas ir ciešs jāvārds, favorīts tikšanai uz Kadriorgu Sīms Kallass (Reformpartija) izteicies, ka tā ir nākotnē apsverama lieta. Tiešas valsts galvas vēlēšanas nozīmē Latvijā bibliski un maģiski piesauktās tautas tiesības vēlēt prezidentu. Lakstīgalu mēlītēs to atbalstījušas visas Saeimā ievēlētās partijas, izņemot “Vienotību” un pastulbos zaļos. Kaimiņi runā ar sabiedrību, dzīrušies rīkoties, pārkārtot pirmās personas ievēlēšanas kārtību, un tad Latvija, nesekojot igauņu priekšzīmei, nokļūs riska grupā kā unikāli Eiropas ainavā, kur par prezidentu nobalso privileģētā telpā, patvaļīgi 100 gudro galvu lokā. Balsojums autoritārā parlamentārā režīmā, izmantojot tikai partiju lineālu, nerēķinoties ar vēlētāju domām, vēl būtu pusbēda. Pēc Latvijā pieņemtās sistēmas valsts augstākajā darbavietā nokļūst Zooloģiskā dārza politiskā tirgus produkti. Un politiķiem to negribas mainīt.

Misis Klintone ASV prezidenta priekšvēlēšanās zobgalīgi teicās pieskaņoties batonu spraudējam Trampam, kam biezputra galvā, atceroties pamatskolas pieredzi. Mūsu publikai, kontaktējoties ar saeimiešiem, vienmēr der atcerēties bērnudārzā nostrādātos cundurus un pigorus, citādi līdzvērtīgs dialogs neveidojas. Pirms vēlēšanām politiķi kādu brīdi ir diezgan ziepjaini, viņus var apstrādāt termiski un uzdurt uz dakšiņas. Kolīdz iekļuvuši Saeimā, 100 ķeizariņi aizmirst saldi solīto – toskait, prezidenta vēlēšanu tiesību nodošanu pilsoņiem – un sāk adīt garumgaru likumprojektu šalli, pirmajā vietā liekot partijisku pašlabumu un tuvredzīgu politiku. Būtu jel devušies pieredzes apmaiņā uz ārvalstīm, nevis vārījušies savā sulā! Vēlāk bola acis, ka saniknotā tauta gatava balsot par velna vecmāmiņu vai trampveidīgiem plātīzeriem, kas nav nekas cits kā politiķu uzpūtības un dumjības sekas. Un mūsu partijnieki akurāt šķiet, kā dzīvi izkāpuši no Margaritas Stārastes grāmatu lappusēm vai – ja nebūtu aizgājis mūžībā – viņus spilgti attēlotu Džeralds Darels.

Arī Latvijas prezidenti Zatlers, Bērziņš, Vējonis sausu muti runājuši un izniekojuši papīru, sūtot uz parlamentu priekšlikumus par uzlabojumiem pārvaldes iekārtā. Par premjera varas stiprināšanu, par plašāku pilnvarojumu prezidentam, nosaucot amatpersonu kandidātus, par valdības stabilitātes enkurošanu, partiju un vēlēšanu sistēmas pilnveidošanu – bet nekas nav nonācis “uz lielā ekrāna”. Biznesplāns paredz noturēt Saeimas krēslu kā neizkustināmu administratīvu vienību, neaizskarot esošo purvāju. Vienīgi urdīgais valsts tiesību doktors, dep. ­Ringolds­ Balodis neuzskata, ka prezidentu ierosmes, vēlētājiem dotie solījumi nolaižami Jēkabielas 11 sanitārajā mezglā. Turpretī, ja ielūkotos rokassomiņās, ko nes deputātes juristītes, teiksim, Lībiņ-Egneres jaunkundzes “gučītī” atrastu lūpukrāsu, spogulīti, pūdernīcu, jaunāko “Ilustrētā Žurnāla” numuru un “Bārbeles” stiklenes, bet ne valstiskus, tautai nozīmīgus dokumentus.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

  1. Latvija savā ierastajā – PĒDĒJĀ – vietā teju visur – algu ziņā vienkāršajai tautai (ne savu algu, protams), vesel.jomā, izglītībā, nu – jebkurā. Bet ir arī PIRMĀ vietā – negācijās. Skumji visu laiku to lasīt. Laikam tikai paaudžu nomaiņa valdībās un saeimā dos kādus pirmos rezultātus – godīgumā, nesavtībā, rūpēs par savu tautu, tās veselību, izglītošanu, attīstību!

  2. Iedomātais lielais simtnieks ar savām sistēmiskām kļūdām ir panācis,ka arvien lielāks skaits vēlētāju stāv malā ar muti vaļā.Egila Levita atraidīšana beidzot nolauza arī manu vadzi,turpmāk piedalīšos tikai pašvaldību vēlēšanās.Lūdzu neuzskatīt šo par skubinājumu pievienoties manam stingram lēmumam.

    • Es nepiedalīšos pat pašvaldību vēlēšanās ,jo pašvaldība no manis piedzen nodokli par īpašumu kas man nepieder ,neskatoties uz to ka pašvaldība šī gada janvārī saņēmusi dokumentu ,ka šim īpašumam ir cits statuss un par to nodoklis man nav jāmaksā. Dokumentā rakstīto pašvaldība,faktiski patvaldība, varēšot izvērtēt tikai nākamā gadā – absurds!

    • es arī cerēju uz Levitu. bet, kad izrādījās, ka Levits nav atbilstošs tām 100 galvām (droši vien – pārāk neatkarīgs, godīgs, zinošs, inteliģents un gudrs), tad arī es nolēmu šajā bezcerīgajā un dīvainajā spēlītē vairs nekad nepiedalīties, jo skaidrs, ka tāpat apčakarēs.

  3. Mēs tak gandrīz visur esam astesgalā. Un dažās jomā jau – galīgā d.. Uz ko arī virzāmies.

  4. kur nu bez lūpukrāsas Atbildēt

    citādi kādi vēl noturēs zināmo atveri par vēl zināmāko citu.

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Zilaļģu festivāls

Ūdens temperatūra vairumā Latvijas upju un ezeru sasniegusi +18.. +22 grādi. Sagaidāms, ka siltā laika ietekmē tuvākajās nedēļās turpināsies zilaļģu vairošanās.

Veselības inspekcija skaidro, ka zilaļģes ir dabiski iekšzemes un jūras ūdens organismi, bet problēmas var radīt to masveida savairošanās – tā saucamā ūdens ziedēšana, jo daļa zilaļģu sugu ir potenciāli toksiskas un, atmirstot ūdenī, var izdalīt toksīnus. Peldētājiem šie toksīni var radīt alerģiskas ādas reakcijas, acu un gļotādas kairinājumu, bet mājlopi, kas tiek dzirdināti ar šādu ūdeni, var akūti saindēties un pat aiziet bojā. Saistībā ar strauju zilaļģu savairošanos Rīgas pašvaldība aicina iedzīvotājus pagaidām atturēties no peldēšanās ne vien Vecāķu, bet arī Daugavgrīvas un Vakarbuļļu peldvietās.

Kā vislabāk pārdzīvot karstuma vilni?
Draugiem Facebook Twitter Google+