×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.7°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
28. oktobris, 2015
Drukāt

Varbūt strādāt stāvus? (1)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Vācijā darba drošības likumi nosaka iespējas strādāt arī stāvus.

Daudzu slimību iemesls ir sēdošs dzīvesveids. Bet ko darīt tiem, kam astoņu stundu darba diena jāpavada, sēžot pie datora?

 

Alternatīva parastajam darba galdam

Jau 1977. gadā Vācijā tika veikti pētījumi, kas atklāja, ka daudzu slimību iemesls ir sēdošs dzīvesveids. Tieši tāpēc šajā valstī darba drošības likumu noteikumi nosaka, ka katrā birojā vismaz 20% no visiem galdiem jābūt tādiem, pie kuriem darbinieks var strādāt ne tikai sēdus, bet arī stāvus. Nesen vācu kompānija “Walter Knoll” izstrādājusi jaunu rakstāmgalda modeli “Exec-V”, pie kura iespējams strādāt gan tā, gan tā – galda virsma ir regulējama, līdz ar to dienas laikā darbinieks var mainīt tās augstumu un attiecīgi ķermeņa stāvokli pēc vajadzības. Šāda darba pozas maiņa labvēlīgi ietekmē cilvēka asinsrites sistēmu, nodrošina efektīvāku darbu un uzlabo pašsajūtu. Turklāt “Exec-V” galds ir noderīgs arī aktīvām pārrunām, kurās pozitīvu sarunu rezultātu var iegūt ātrāk, stāvot pie šāda darba galda, nevis atlaižoties ērtos krēslos.

 

Alternatīva krēslam

Līdzsvara spilvenu jeb paliktni krēslam novieto uz darba krēsla un attiecīgi noregulē krēsla augstumu atbilstoši galdam. Paliktņi pieejami dažādās formās un biezumā no dažāda materiāla. Dažu paliktņu virsma ir klāta ar gumijotām adatiņām vai pumpiņām – tas veicina asins cirkulāciju. Slīpie paliktņi (paliktni novieto ar šaurāko malu pret darba galdu) esot labāki, jo palīdz mugurai ieņemt pareizāku stāvokli. Vienīgā neērtība – paliktnis ir gumijots, līdz ar to neelpo un veicina svīšanu.

Sēžot uz fizioterapijas bumbas, ķermenis ieņem taisnu muguras pozīciju, lai noturētu līdzsvaru. Galvenais, jāizvēlas pareizais bumbas izmērs (no 45 līdz 85 cm diametrā), lai, sēžot uz tās, gūžas un ceļi būtu 90 grādu leņķī. Otrs noteikums – bumba jāsamēro ar datorgalda augstumu, lai arī pārējās sēdēšanas pozas (elkoņu novietojums, attālums līdz monitoram u. c.) būtu ergonomiski pareizas.

Galvenais, kas jāņem vērā, – aktīvā sēdēšana jāsāk pamazām: sākumā tikai stundu vai divas pasēž uz paliktņa vai bumbas, bet pārējo dienu strādā, kā ierasts, uz krēsla. Vēlāk aktīvās sēdēšanas laiku pamazām palielina, vērīgi sekojot līdzi savām sajūtām – ja organismam kaut kas nepatiks, tas pats pateiks priekšā. Izvēloties paliktni vai bumbu, vēlams pirms pirkšanas to izmēģināt klātienē.

 

Sevis saudzēšanas likumi

Ja pieķerat sevi, ka ik pa laikam berzējat sausās acis, sajūtat skābekļa trūkumu telpā vai mēģināt izstaipīt notirpušu kaklu vai muguru – iespējams, esat kļuvis par sliktu ieradumu upuri, strādājot pie datora. Tomēr nav par vēlu kaut ko labot. Ja ievērosiet dažus vienkāršus likumus, pašsajūta uzlabosies.

1. Mirkšķiniet! Skatoties gaismu izstarojošajā datora ekrānā, daudzi no mums acis mirkšķina daudz par maz. Tā rezultātā acu apvalks izžūst, radot nepatīkamas sajūtas acīs. Tāpēc pievērsiet tam uzmanību un mirkšķiniet acis apzināti.

2. Dzeriet pietiekami daudz ūdens. Ja darāmā daudz, par dzeršanu atceramies tikai tad, kad mute pilnīgi izkaltusi. Tas nozīmē, ka laiks, kad vajadzēja izdzert kārtējo ūdens glāzi, sen jau nokavēts. Izdzert pietiekami daudz svaiga ūdens darba vietā palīdzēs iemīļota glāze vai krūze, kā arī laikus sagatavoti ūdens krājumi. Aizmāršām palīdzēs tālrunī ieprogrammēts signāls, kas ik pēc divām stundām atgādinās, ka laiks padzerties.

3. Sēdiet ērti un pareizi! Palūdziet, lai kāds darbabiedrs novērtē to, kā sēžat pie datora, jūs nebrīdinot. Bieži grēkojam ar saliektu muguru, sakrustotām kājām, noliekšanos uz vienu vai otru pusi, kā arī ar izstieptu zodu. Tas notiek tāpēc, ka darba vieta nav iekārtota atbilstoši ergonomiskajām prasībām. (skat. http://www.vdi.gov.lv/files/darbs_ar_datoru.pdf)

4. Vēdiniet telpu! Ja pamanāt gaisā lidojam putekļus vai jūtat, ka gaiss kļuvis smags, sauss utt., telpa noteikti jāizvēdina! Gaisa kvalitāti palīdz uzlabot arī gaisa attīrītāji, mitrinātāji un istabas augi. Lai mazinātu nevēlamos starojumus, tautas gudrības iesaka datora tuvumā novietot kaktusu vai līdakasti.

5. Izkustieties! Labi, ja ik pēc pusstundas – stundas piecelsieties un nedaudz izstaigāsieties, pastiepsieties. Ideāli, ja varat nokāpt un uzkāpt pāris stāvus pa trepēm.

6. Vingriniet acis, galvu un rokas! Ik pēc 20 minūtēm centieties atraut skatienu no monitora un virzīt tālumā, aplūkojot ainavu aiz loga, gleznu pie pretējās sienas vai pretim sēdošo kolēģi. Par labu nāks arī ciparu no 1 līdz 10 un atpakaļ zīmēšana ar degunu (spranda izvingrināšanai). Pieejami arī speciāli vingrinājumi roku un kāju locītavām.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

 1. AIZDEVUMA AIZDEVUMU PLC Atbildēt

  Uzmanību !!

  Tas ir Aso ietaupījums un aizdevumu kreditēšanas uzņēmums. ja jums ir nepieciešams kredīts, lai personīgo biznesu, vai jums ir nepieciešams kredīts, lai nodzēstu visu savu rēķinu, lūdzu sazinieties ar mūsu mūsu šeit e-pastu:finance_institute2015@outlook.com lai iegūtu vairāk informācijas. Jūsu informācijai, mūsu uzņēmums izsniedz aizdevumu 5% procentu likmi, ja Jums ir interese laipni nokļūt atpakaļ pie mums nekavējoties, lai saņemtu darīts ar savu kredīta pārvedums apstiprinājuma dokuments ok.

  Sazināties e-pasts: (finance_institute2015@outlook.com)

  Nevilcinieties piemērot.

  Uzmanību !!

Draugiem Facebook Twitter Google+