Mobilā versija
Brīdinājums -4.7°C
Ārija, Rigonda, Adrija, Adrians, Adriāna
Trešdiena, 22. februāris, 2017
6. jūnijs, 2016
Drukāt

Gunārs Nāgels: Vardarbība pret sievietēm (4)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Tēvs turēja, māte kūla

Manu jaunu līgaviņu;

Es gribēju žēlot iet,

Smiekli nāca, nevarēju.

Kāda bija senlatviešu attieksme pret sievietēm veiktu vardarbību? Vai šī tautasdziesma no Kastrānes pagasta patiešām stāsta par vīru, kuram nāk smiekli, kad vecāki sit viņa sievu?

Krimuldas pagastā ir pierakstīta līdzīga tautasdziesma:

Tēvs turēja, māte kūla

Manu jaunu līgaviņu;

Pats es gauži noraudāju,

Uguntiņu rādīdams.

Šoreiz vīram tomēr žēl sievas sāpes, bet ar visu to tas nedarīs nekā, lai apturētu sišanu.

Kā ir šodien ar vardarbību ģimenē pret sievietēm? Vai Latvijas vīrieši cienī un sargā savas sievas, ne tā, kā tas notiek dažādās citās sliktās Eiropas zemēs?

Pēdējā laikā bieži piesaukts Eiropas Savienības Pamattiesību aģentūras 2014. gadā publicētais pētījums par vardarbību pret sievietēm, lai pierādītu, ka neesam nemaz sliktākie. Tur ir dati par dažādiem jautājumiem, bet, ja runājam par vardarbību ģimenē, tad attiecīgais jautājums skar fizisko vardarbību, kuru kopš 15 gadu vecuma ir veicis sievietes partneris. Uz šo jautājumu 31% Latvijas sieviešu ir atbildējušas apstiprinoši. Tas ir lielākais rādītājs visā Eiropas Savienībā. Otrā vietā ir Dānija ar 29%, bet pēdējā ir Spānija ar 12%.

Te būtu godīgi minēt, ka pētījums ir tikai aptauja, kurā sievietēm tika prasīts: “Cik bieži kāds jūs ir pagrūdis vai grūstījis; iepļaukājis; sviedis jums ar cietu priekšmetu; sagrābis jūs vai rāvis aiz matiem; sitis jūs ar dūrēm vai cietu priekšmetu vai spēris; jūs apdedzinājis; mēģinājis jūs smacēt vai nožņaugt; iegriezis vai sadūris jūs, vai šāvis uz jums; sitis jūsu galvu pret kaut ko?” Kā “partneris” ieskaita personas, ar kurām atbildētājs ir vai ir bijis precējies, dzīvojis kopā vai ir bijis attiecībās bez dzīvošanas kopā.

Kā redzams, ar jēdzienu “vardarbība” ir segts vesels diapazons, kur neatšķir, piemēram, grūšanu no saduršanas. Turklāt dažās sabiedrībās sievietēm varētu būt kauns atzīties, ka tās vīrs veic vardarbību pret viņu, kamēr valstīs, kur pastāv dzimumu līdztiesība, varētu būt lielāka atklātība. Jāpiebilst, ka Latvijā salīdzinoši liberālākā neatkarībā uzaugušā 18 līdz 29 gadu vecuma grupā rādītājs ir tikai 22%, kas ir 8. vietā Eiropā.

Lai arī ir daudz atrunu, tomēr pirmā vieta ir pirmā vieta. Gandrīz trešdaļa Latvijas sieviešu apgalvo, ka ir cietušas vardarbību no partnera. Tā nedrīkst turpināties!

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

 1. Vienmēr apbrīnoju Nāgela rakstus – sajūta tāda, ka tos raksta pamatskolas izglītību ieguvis naivs jaunietis, kurš priecājas, ka prot rakstīt. Ha, ha, un tos publicē!

 2. tikai nevajag….vīrieši ir ne tikai vardarbīgi, bet arī melīgi. prot izlikties. atņem pie izdevības mātei bērnus un bērniem māti. Ar likumu vajadzētu aizliegt mazus bērnus atstāt tēva “uzraudzībā”. Bez mātes bērns līdz 10 gadu vecumam iztikt nevar un augt nedrīkst. Bez tēva var. No 10 gadu vecuma bērns izlemj pats, ar ko dzīvos. Tas ir RETS gadījums, kad bērnam māte alkoholiķe vai atstājusi novārtā bērnu. Visbiežāk vīrietis ar meliem panāk to, ka sievietei atņem tiesības bērnu audzināt. ja nevar fiziski, tad ietekmē morāli – ar meliem, ar bērna izkrāpšanu, jo vīrietis zin, ka tas sievietei sāp vairāk nekā fiziska vardarbība.

 3. Cik sievietes melo??? Kāpēc?!
  Sievietei pietiek pateikt, ka vīrs viņu sit, nevajag nekādus pierādījumus un tiesa automātiski noliedz tēvam tikties ar bērniem un netuvoties sievai. Mēs nedzīvojam tiesiskā valstī.
  Tas nav izdomājums, mana bijusī mani īsti nevarēja iekaustīt, kaut mēģināja, bet regulāri iekaustīja bērnus, man bija jāmetās starpā vai jāmierina bērni pēc mammas izgājieniem.
  Tiesā viņa pateica, ka es viņu situ un tas bija pamats lēmumam. Bērni pat raudāja, teica ka gribot dzīvot pie manis, neviens viņus neklausijās, sieva drīkst bērniem liegt iespāju tikties ar mani!
  Mēs nedzīvojam tiesiskā valstī!

 4. Tēvs turēja, māte kūla … Te jau vairāk sieviete veic vardarbību pret sievieti. Ko aizsargāt? Sievieti no sievietes? KO nu?

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Piedāvāju superatlaides!

Ceļu policista kabatas nauda – 30 eiro

Valsts policijas (VP) priekšnieks Ints Ķuzis izdevis pavēli par Ceļu policijas darba organizācijas izmaiņām. VP Satiksmes drošības pārvaldes priekšnieks Normunds Krapsis aģentūrai LETA skaidrojis, ka izmaiņas esot vairākas. Viens no norādījumiem ir, ka pie patruļdienesta un ceļu policistiem dienesta laikā nedrīkstēs atrasties skaidra nauda virs 30 eiro. Arī šis būšot viens no preventīviem pasākumiem korupcijas risku mazināšanā. Lietuvā šāda prakse jau esot ieviesta. Ja kontrolējošās struktūrvienības konstatēs naudu virs 30 eiro, tad būs pamats vērtēt policista rīcību disciplinārā kārtā par pavēles neievērošanu. Tāpat lielākas naudas izcelsmi un tā iespējamo saistību ar korupciju varētu pārbaudīt Iekšējās drošības birojs.

Kam primāri jānovirza valsts budžeta pieaugums tuvākajos gados?
Gunārs Nāgels: Matemātika vai Математика (7)Latviešu valoda ir vienīgā valsts valoda Latvijā. To pārliecinoši apliecinājām ar referendumu 2012. gadā. Mūsu valodas “izredzēto vietu” apliecina šī gada sākuma ažiotāža
Draugiem Facebook Twitter Google+