×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.9°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
11. marts, 2018
Drukāt

Juris Lorencs: Gaisā virmo totāla neuzticēšanās varai (11)

Juris LorencsJuris Lorencs

Viens no maniem gaišākajiem piedzīvojumiem bērnībā – vectēva stāsti par veciem laikiem. Viņš bija karojis Pirmajā pasaules karā, pavadījis gandrīz četrus gadus gūstā Vācijā un 1918. gada nogalē kājām no Hannoveres atnācis mājās uz dzimto Sinoles pagastu. Par laimi, Otrajam pasaules karam viņš jau bija par vecu. Vectēvs bija fiziski un garīgi apbrīnojami stiprs cilvēks. Varbūt tāpēc no viņa teiktā šodien visvairāk atmiņā palikuši šādi vārdi: “Abi lielie pasaules kari tāds nieks vien bija. Pilsoņu karš, tas gan ir briesmīgs. Nekad nezini, kas ir tavs ienaidnieks un no kura stūra šaus virsū.”

Varbūt vislielākā mācība, ko mums ir devuši pēdējā laika notikumi Latvijā, ir šāda: tik daudz piesauktais hibrīdkarš nav tikai konflikta sagatavošana starp Latviju un kādu bieži piesauktu ārvalsti. Tā ir augsnes sagatavošana pilsoniskam konfliktam pašā Latvijas iekšienē. Kas varētu notikt pēc tam – tas mūsu kaimiņam jau būtu nejaušības, vēsturiskas izdevības un tehnikas jautājums. Kāpēc man radusies šāda sajūta? Parunājieties ar cilvēkiem, palasiet interneta ziņas un komentārus. Nav jau tā, ka pēdējos raksta tikai “Kremļa troļļi”. Tas, kas virmo gaisā – totāla neuzticēšanās varai. Šķiet, nekad vēl Latvijas jaunāko laiku vēsturē cilvēku prātos nav bijis tik liels dalījums starp “mēs, tauta” un “viņi tur augšā”. Jebkura ziņa par mēģinājumiem kaut ko saglābt un labot sastopas ar aizdomām, izsmieklu, ņirgām, naidu, pat aicinājumiem uz destruktīvu rīcību. Turklāt es pieņemu, ka pašus agresīvākos tekstus interneta portālu redaktori ir “izravējuši”. Pat nevainīgas ziņas, kas “labos laikos” būtu saņemtas ar izpratni, šodien tikai pastiprina agresiju. Nu, kaut vai šī: “Policija reģionos veidos vienības masu nemieru novēršanai.” Nemaz nerunājot par tādām tēmām kā “čekas maisi”, OIK, amatpersonu algas un “piemaksas” pie tām.

Ja vārdi ir lodes, tad patlaban notiekošais jau nedaudz līdzinās anonīmam pilsoņu karam, par kuru runāja vectēvs. Jo tu nekad nezini – varbūt komentāru, kurš tev liek justies neomulīgi, uzrakstījis cilvēks, kurš pirms pāris stundām privātā sarunā smaidīja un apgalvoja kaut ko pavisam pretēju. Es pats esmu piedzīvojis laikus, kad cilvēki vēl daudz runāja savā starpā “pa tiešo”, bez telefona. Sarunas nespēja iztraucēt pat televizors, kura ekrāns neiztrūkstoši sāka mirgot saviesīgu kompāniju fonā. Kad retumis koridorā atskanēja telefona zvans, varēja labi saklausīt namamātes vārdus – atvaino, mums viesi. Vēlāk, kad parādījās mobilie telefoni, cilvēki aizgūtnēm pēkšņi sāka runāt. Ar apkārtējiem nezināmu, nepazīstamu sarunu biedru, bet mēs vismaz varējām nojaust, par ko viņi runā. Vai esat ievērojuši – šodien cilvēki vairs tikpat kā nesarunājas pa viedtālruni, viņi vienkārši braukā ar pirkstiem pa ekrānu. Ar ko viņi sazinās, kādas ziņas viņi lasa? Varbūt tie ir ieteikumi, instrukcijas, pat pavēles? Reizēm kļūst baigi.

Kā rīkoties tālāk? Pirmais, kas nāk prātā – steidzīgi jāsāk meklēt atbildes uz tipiski “krieviskajiem”, vēl Hercena un Černiševska uzdotajiem jautājumiem – “Kurš vainīgs?” un “Ko darīt”? Tomēr izskatās, ka Latvijas situācijā ar to vien būs par maz. Vispirms mums būtu jāsaprot – kāpēc? Kāpēc esam tur, kur esam? Tikai atbildot uz šo jautājumu, spēsim atbildēt uz diviem pirmajiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. Ar morāli pie mums švaki, tas arī ir visu nelaimju pirmsākums.

 2. “Masu nemieri ” izmirstošajos reģionos ? … sviests kaut kāds , jeb bailēm lielas acis . Kas vainīgs – tas bailīgs .

 3. Kamēr valdošā elite turpinās dzīvot savas pagātnes melu pasaulē, nekas nemainīsies. Varam mainīt vēlēšanu likumu cik gribam. Uz meliem celta pasaule nekad nebūs stabila, jo balstīta uz bailēm.
  Kaut vai anonīmi būtu jāsāk atklāti rakstīt par VDK darbību 80.tajos gados. Par to kā patiesībā tika organizēta tautas fronte utt.

 4. 1.Tas ir tik formulējums un secinājums oligahu lietas sakarā : varas sagrābšanas pazīmes ir ,bet pierādījumu nav.
  2. Kurš politiskais spēks Latvijā atcels OIK tai saeimas vēlēšanās būs vairākums.Nav grūti prognozēt kas tā būs.

 5. Paldies Jurim L. par rakstu. Pasaule ir tik maza, cilveka muzs ir tik siks un cilvekam trukst pats nepieciesamakais: cilveciba. Cilveku Latvija knapi divi miljoni, gandriz ka viena liela gimene ar radiem. Viss sakas ar pratu un domam un tam seko darbi. Ja cilvekos trukst vienotiba un vienotu vertibu, kas tiem labos un sliktos laikos palidz izdzivot, tad ir gruti ar lietam apieties. Ne par velti dazas kulturas gavenim butiska nozime. Tas nozime attirities no indem, prats klusts skaidraks, tas nozime treninu, izturet kardinajumus un neietekmeties no tiem, lai ienaidniekam par Tevi nav vara. Pasaule trukst milestibas, sakot ar vecakiem un beidzot ar prezidentiem. Un varbut milestibas jedziens ir pilnigi parprasts. Varbut jamekle veids ka atgut veseligu skatu uz lietam. Kas varetu palidzet so skatienu veidot? Drosvien ne ekrans par ko ar pirkstu brauka, varbut kopigas Januguns, kopigi svetki un rupes un patiesa interese vienam par otru. Latvija tas ir drizak izdarams un ta ir Latvijas prieksrociba.

 6. Juri,
  Jāsāk no pamatiem:
  – jāatceļ prettautiskais vēlēsanu likums, kur deputāta kandidātam ieliktais mīnus automātiski nozīmē šī naivā vēlētāja nobalsošanu par visu blēžu partijas sarakstu; diemžēl vairums tautas iet uz vēlēsanām ar protesta balsojumu, bet šos ačgārnos likumu jaunlaiku Saeimai uzrakstījuši grūtupi; no tā ka nekas nemainās izsvītrojot nevēlamos politiķus, veidojas šī bezcerības sajūta.
  – Satversme jāatjauno pilnībā – bez antikonstucionālās 3-4 cilvēku “koalīcijas”, kad dod iespēju varu korumpēt uz uzurpēt, ar īkšķa tiesībām dažiem cilvēkiem saņemot “koferīšus” pavēlot 100 deputātiem balsot par blēžu shēmām, kas saujiņu ģimeņu padara bagātus; tā tapuši visi krāpnieciskie likumi: OIK, bankas kas tiek “glābtas”, zāļu aģentūra kas kā augonis padarījis zāles 4x dārgākas nekā Eiropā, nekustamā īpašuma nodoklis dzimtas īpašumam, kāda nav gandrīz nevienā valstī, regulators, kas tikai ceļ tarifus uz visu ko, jo to algas likums farizejiski piesaistījis regulējamo biznesu apgrozījumam, un desmitiem citu sabiedrības vairākuma interesēm pēdējos 20 gados pieņemtu Saeimas likumu, kas melnu “likumīgi” padara par baltu un kuru vienīgais pastāvēsanas pamats ir dažus padarīt stāvus bagātus, bet tautai likt grimt nabadzībā vai emigrēt.
  Zivs pūst no galvas, Juri!

 7. Nu re kā kulaks uz acs.

 8. Redaktori politkorektuma vārdā izravē patiesību,par gencīdu pret daļu latviešiem,par lielākiem valsts apzadzējiem ,jo tautība tāda, nevar apvainot tautu jo tauta nav vainīga ,ka režīms ir tāds ,bet trīs gadsimtu impērisms kuru sāka cari,pārņēma šarikovi un tagad turpina bijušie čekisti ,bet viņus visus atbalsta tauta.50 gadu okupācijas sekas tautas zieds emigrējis vai iznīcināts cietumos un sibīrījā. Darba tikuma vietā 50 gados ieaudzināts kad nav jau jāstrādā ,bet jaiet uz darbu utt.Čekas maisi sīkie stukači,bet kur tad PSKP funkcionāri,iestāžu vaditāji,zinātnieki spiegi, maisu vērtība ir ja ne gluži nule tad tuvu tai.Bet vara Latvijā vismaz ekonomiskā pieder bijušiem čekistiem un PSKP nomenklatūrai kuri pēc patikas rausta savas kabatas partiju biedrus.

 9. tāpēc, ka okupācija joprojām nav beigusies.
  Tikai okupanti ir ar citām kļičkām.
  … un kremļa troļļi uzveļ visu “amīšiem”… :))

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Priekšvēlēšanu cīņu kompromatu uzlidojums

Tuvojoties Saeimas vēlēšanām, kas notiks 6. oktobrī, arvien asākas kļūst partiju priekšvēlēšanu cīņas. Vieni politiķi videoklipos un sociālajos tīklos rāda dažādus “kompromatus” par citiem politiķiem un sola tos nest pārbaudei uz Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju, otri atbild ar to pašu vai sola vērsties policijā par goda un cieņas aizskaršanu, vai aicina Drošības policiju pārbaudīt konkurentu iespējamu saistību ar kaimiņvalsts specdienestiem.

Kā vērtējat Saeimas deputāta Artusa Kaimiņa aizturēšanu?
Draugiem Facebook Twitter Google+