×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.6°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
1. septembris, 2016
Drukāt

Anda Līce: Aizvien biežāk cilvēki nespējot klausīties amatpersonu uzrunas (27)

Foto - Edijs Pālens/LETAFoto - Edijs Pālens/LETA

Aizvien biežāk cilvēki pēc svētkiem saka, ka nespējot klausīties svinīgajos sarīkojumos teiktās amatpersonu uzrunas. Tās tiešām ir vienādas pēc formas un satura un izklausās kā obligātas nodevas amatam vai vēl padomju laikos tik izplatītajai tradīcijai – vēlamo pasludināt par esošo. Atmodas dienu atslēgas vārdi mūsu pašu sarūsinātās slēdzenes vaļā neslēdz – aizvadītajos gados esam tik daudz melojuši gan paši sev, gan cits citam, ka vārdu plāksteri vairs nelīp klāt.

Latvijas Republikas valstiskā statusa atjaunošanas 25. gadadienai veltītajā uzrunā pie Brīvības pieminekļa Valsts prezidents teica: “Mēs esam stipri un saliedēti.” Bet kā ir īstenībā? Savā dziļākajā būtībā mēs joprojām esam stipri, tikai nesamērīgi daudz spēka ir aizplūdis pasaulē, izniekots donkihotiskā cīņā ar birokrātijas vējdzirnavām un savstarpējos ķīviņos. Sabiedrība ir sadrupināta un sadalījusies kārtās. Jā, blēži saliedējas ar blēžiem, atstumtie ar atstumtajiem, bet vai tad tas bija atmodas aicinājums?

Varas (tāpat kā cilvēka) daba gadu tūkstošiem ir nemainīga. Vara ir kā tāds automātiskais pacēlājs – tā cilvēku izceļ no viņa ierastās īstenības un dzīves konteksta un ieceļ citā īstenībā, kur ar saviem noteikumiem priekšā jau ir kādi citi. Cilvēks reti kad iekšēji ir gatavs saņemt plašas pilnvaras un lielu atbildību. Tas prasa nepārtrauktu darbu ar sevi, uz ko mēs parasti neesam čakli, iekams kādā īpašā veidā to darīt nepiespiež dzīve. Tie, kuriem sevis godīga izvērtēšana ir pilnīgi sveša, jebkuru kritiku uzskata tikai un vienīgi par politisko pasūtījumu.

Redzot, kas šodien notiek pasaulē un kāda amnēzija ir skārusi daudzus no brīvības nogurušos Latvijas ļaudis, vajag no jauna tulkot jēdzienus “brīvība”, “neatkarība”, “demokrātija”. Kad mums no brīvības nebija ne vēsts, mēs kaismīgi ilgojāmies pēc aizliegtā un saucām to vārdā bieži vien tikai čukstus. Klausoties, kā deviņdesmito gadu modināšanas dziesmas šodien dzied tie, kas to darīja tolaik, kļūst skumji – kaut gan viss ir atstrādāts līdz pēdējai kustībai, tās vibrācijas, kuras nāk no sirds, vairs nejūt. Starp citu, no kā īsti mums brīvību vajadzētu pieprasīt tagad, taču ne no režīma, kas sabruka pirms 25 gadiem? No kā šodien ciešam visvairāk? Daudzi, iespējams, errosies, dzirdot – no sava superegoisma. Un ja nu tomēr no tā?

Pievienot komentāru

Komentāri (27)

 1. Kādus tautas KALPUS ievēlējām ar tādiem jādzīvo, gribat dzīvot labāk, nākamās vēlēšanās kļūstiet par kandidātiem.

 2. ne tikai klausīties, bet arī SKATĪTIES….drausmīgi zaudējuši cieņu manās acīs. kāpēc klausīties tos, kuriem nevar ticēt?

 3. Vinu vārdiem nav nekādas ticamības Atbildēt

  tukši solījumi, Ar vienu roku iedot , bet atņem divreiz vairāk….Darbi nesaskan ar vārdiem. Likumi tiek veidoti absurdi, tie neaizstāv tautas interses. Ko tie aizstāv nav saprotams. Ceļš uz bezdibeni, tautai paliek grūtāk izdzīvot, izdevumi pieaug, bet ienākumi samazinās.

 4. uzreiz koļegovas lieta acu priekšā, labāk tos runātājus nemaz neredzēt

 5. PILNĪBĀ PIEKRĪTU! TĀDS FRĀŽU SAVĀRSTĪJUMS LOZUNGU LĪMENī vēl no PSRS laiku politinformāciju līmenī.Muldēšana bez satura un jēgas ,neskarot ne latviešu ,ne valsts intereses un jēgu.Tāda siļķe bez sāls.Vienīgās vērā ņemamas uzrunas ir I.Mūrniecei.
  Vējonis ar Kučinskis pat pamatskolas līmenī neuzrakstītu sacerējumu vai referātu no 10 p.uz trijnieku.Man viņi atgādina tādu partorgu kolhoza duetu.Nožēlojami,ne velti Kučinskis atzinās,ka viņam neinteresē kultūra.Toties Vējonim nu ir izremontēta pils un Lexus !! Kučinskim KAUNS par “superīgo,vienreizējo!”VID šefa kandidāti Koļegovu kopā ar Reiznieci! Tā abi centās vistu kūtī par sargu ieraut lapsu !!Te nu ir kas trakāks par Zaķa izdarībām !!! KURŠ ATKĀPSIES????
  Vai ne LA,bez cenzūras !!

 6. Prezidenta runas jāpalūdz uzrakstīt Inārai Mūrniecei.Tad būs OK!

  • Jāmāk ne tikai uzrakstīt, bet ari nolasīt ar sajēgu, lai runa kādu uzrunātu. Bet ja pašam runātājam nav pārliecības par uzrakstīta pareizību, tad sanāk kā vienmēr Vējonim.

 7. Es jau sen neklausos nekādas uzrunas,jo tajās ir tikai tukšu vārdu salikumi.Visi saprot,ka tām runām nav seguma – ir nepieciešams ko teikt un runā……
  Ja pārdomāju par režīmu pirms 25 gadiem un šodien – tad nebija tāda nabadzība parastās tautas vidū pirms 25 gadiem….nebija tāda bezcerība un neticība rītdienai….Protams,pasaule iet un ies savu gaitu un neviens pie tā neko nepieliks un neatņems.
  Pamatā tautas nelaime ir tā,ka kaut ko gaida no pasaules varām un valdībām, bet Dievu ir aizmirsuši…..

  • Kas ir “parastā tauta”? Normāliem cilvēkiem ir latviešu, lietuviešu, igauņu un citas tautas. Un tik labi kā tagad, latviešu tauta nav dzīvojuši nekad. Bet tas, ko tu sauc par “tautu”, kā tu saki – “parasto tautu”, tā sevi apzīmē padomju primitīvo kosmopolītu – padomju netīro brāķa ražotājrūpnīcu netīrie, nospeķotās pufaikās tērptie mazizglītotie melnstrādnieki – proletārieši. Ja tu joprojām esi primitīvais kosmopolīts – proletārietis – primitīvs melnstrādnieks, tad nebrīnies, ka eiropeiskās valstī, kāda ir Latvija, tev, “padomju parastās tautas” pārpalikum, nav vieta un nedrīkst būt. Jo ātrāk tādi kā tu, “parastā tauta” – padomu mentalitātes pārpalikum, iznīksi, jo labāk latviešu tautai.

   • Latvieši tagad izmirst vēl vēsturiski neredzētā ātrumā, un, piedevām, vēl lielā skaitā izbrauc no valsts. Vai gribi teikt, ka tas no labas dzīves?

   • es esmu latviete. māte, kura izaudzinājusi šai valstij 3 bērnus – drausmīgā 90.-o gadu nabadzībā un izmisumā, jo nezināju, vai rīt būs, ko bērniem dot ēst. Pa to laiku, kamēr strādāju dienās un naktīs, lai pabarotu, apģērbtu, skolotu savus bērnus, valstī norisinājās plaša mēroga prihvatizācija, un pilnīgi nevienam neinteresēja, kā klājas jaunās brīvvalsts bērniem tās pirmajos gados. Kaut ko tādu būt vērts aprakstīt grāmatās….uzņemt dokumentālajās filmās.

    Ir pagājuši 25 gadi, bet no šīs valsts varām kā skolotāja saņemu sejā spļāvienu pēc spļāviena…..
    un ar kādām tiesībām Tu apsaukā mani tādiem vārdiem tikai tāpēc, ka es atļaujos to paust skaļi. Jā, es esmu latviete, nostrādājusi šajā valstī 40 gadus, maksājusi nodokļus, un visu šos gadus jūtos nevis dzīvojusi, bet centusies izdzīvot – par tiem grašiem, kas man atmesti par 40 gadu darbu ar šīs valsts bērniem un jauniešiem. Tavi vārdi, Tauta, ir necietīgi un netaisnīgi: ” Bet tas, ko tu sauc par “tautu”, kā tu saki – “parasto tautu”, tā sevi apzīmē padomju primitīvo kosmopolītu – padomju netīro brāķa ražotājrūpnīcu netīrie, nospeķotās pufaikās tērptie mazizglītotie melnstrādnieki – proletārieši. Ja tu joprojām esi primitīvais kosmopolīts – proletārietis – primitīvs melnstrādnieks, tad nebrīnies, ka eiropeiskās valstī, kāda ir Latvija, tev, “padomju parastās tautas” pārpalikum, nav vieta un nedrīkst būt. Jo ātrāk tādi kā tu, “parastā tauta” – padomu mentalitātes pārpalikum, iznīksi, jo labāk latviešu tautai.”.

    Lūk, tā nedrīkst runāt par “vienkāršo tautu”, jo tautas daļa, kas nestrādā valsts pārvaldē, uzņēmumu valdēs utt, patiešām dzīvo vienkārši, kaut arī ir izglītota un čakla – bieži uz nabadzības robežas. Ne jau savas vainas dēļ, bet to dēļ, kuri nepilda tautai dotos solījumus, un kuriem rūp tikai paši, pietuvinātie, radi un draugi. ES NEREDZU CITU SKAIDROJUMU TAM, kas notiek Latvijā.

 8. Latvijā nav ne smakas no demokrātijas! Te sen jau valda totalitārisms.

 9. JA BUTU IESPEJA NE VIENS VIEN IEGAZTU PA TAUKMULI…KALVISIEM,GODMANIEM,LIPMANIEM,VAJONIEM……..PURNU LV PIETIEK.

 10. Jā, diemžēl, mūsu valsts vadītāji atgremo citu saražoto, bet vai viņiem pašiem nemaz nepiemīt kritisks analītisks prāts, ko pieņemt par labu esam, ko nepieņemt, ko runāt tautai, ko nerunāt?

  E uzskatu, ka vienmēr ir jārunā patiesība, kā šis vadītājs vērtē esošo situāciju valstī un secinājumi, ko darīt pašiem, un kas jādara tautai, lai izietu no’ši bezcerības stāvokļa, kad darba spējīgie nevis atgriežas no ārzemēm, bet vismaz nebrauc projām. Ne tikai runāt, bet atzīt savas kļūdas, nožēlot un lūgt piedošanu tautai, vai atkāpties no amata, ja labi apzinās, ka nav spējīgi mainīt situāciju valstī, kas ir viņu tiešais pienākums – jo saņem algu par nepadarītu darbu.

 11. Kad runāja Bērziņš un kad šodien runā Vējonis, nepamet sajūta, ka viņi tūlīt, tūlīt kaut ko sajauks.
  Absolūts harismas trūkums, atkārto frāzes, ko uzrakstījuši PR speciālisti. Tāpat ar Mūrniecei- visu lasa no papīra.
  Paskatieties, piemēram, kā runā VVF, Īvāns Baidens – bez papīra un zinoši!

  • Lielās runas visi politiķi lasa no papīra, tas ir normāli. Diemžēļ viņiem vēl nav telepromteru, kā Baidenam, kur teksts elektroniski parādās uz ekrāniem acu augstumā :)) Jautājums, cik politiķis ieliek sirdi teiktajā.

 12. un ko tad mums jaklausa jus mulkibas vai!!!

 13. Nav jau tik traki – klausoties lielo vīru un sievu runās jāievēro tas, ka viņi varētu mazliet citu jēgu ielikt teiktajos vārdos, piemēram, “mēs esam saliedēti” – viņi tiešām ir saliedēti, atšķirībā no mums, kas tikai zina kā kasīties komentāros, tāpat būtu lietderīgi atcerēties, ka, dzirdot un lietojot jēdzienus “demokrātija”, “valsts” un piekrītot cienījamās autores teiktajam – “Varas (tāpat kā cilvēka) daba gadu tūkstošiem ir nemainīga” – jāuzdod jautājums -“Kam demokrātija? Kam valsts?”. Ja radīsim atbildes uz šiem jautājumiem, tad kļūs skaidrs, ka “Varas (tāpat kā cilvēka) daba gadu tūkstošiem ir nemainīga” un nevajadzēs akli ticēt plaši izplatītajai banālai pasaciņai, vai labākajā gadījumā cilvēces nepiepildītajam sapnim, ka valsts esam mēs visi

 14. Man patīk Andas Līces rakstītais. Cienu viņu un tās domas, ko pauž. Nekad jau nebūs tā, ka visi applaudēs un jūsmos. Daudz ir nelabvēļu, skauģu un, vienkārši sakot, stulbu cilvēku, kas paši spēj tikai kritizēt, neko nepasakot. Žēl, ka tā plaukst tautas superegoisms! Nesaliedēsimies ar viņiem! Suņi rej, karavāna dodas tālāk, un es ticu, ka karavānā ejošie( gaišie prāti) zina mērķi – paust savu gudrību, ne muļķību! Politiķu viduvējās runas nav viņu pašu domas. Arī prezidents nolasa ne savējo. Vienam no prezidentiem runas esot rakstījis ievērojams dzejnieks. Galvenais ir nuzeklausīt stulbus padomus, ļauties iespaidoties!

 15. lai ko teiktu politiki neviens tam netic tadel tadi viltus kuminu uzrunas nevienu neintrese jo labi zin speciali uzrakstitas runas neesam jau mulki un protam atskirt ka politiki runa vienu un.dara pavisam ko citu.neredzu ka vinii kaut druscin miletu Latviju nenormala alkatiba stav pari visam

 16. Dāvanas raksts 1. IX. Paldies, melkulît!

 17. Tās jau nenāk no sirds. Klerks tikai pilda savu darbu par uzdoto tēmu un ne vairāk. Tāpat kā māksliniekam tā jau ir rutīna, kas bezgaīgi atkārtota vairs nedzīvvai kā tagad saka – vairs nespridzina.

 18. Kā bija, tā arī ir palicis,sakarīgu ,uzmundrinošu un prātā paliekošu runu(bez špikeriem) Latvijā spēj pateikt ne vairāk par desmit politiķu.Pārējie simti par politiķiem tikai uzdodas,to vārdu krājums nav lielāks un izmeklētāks kā ostas (ie)krāvējam.Tas ,ka tomēr mēģina nav slikti,tomēr klausītājos izsauc vien greizu smīnu.

 19. tā nu gan laikam būs tikai paša problēma

 20. Valsts vadītājiem jābūt spilgtām personībām. Mūsējās ir izķeksētas no politiskā ķēķa. Kādi ir, tā runā, jo arī runu rakstītāji ir viduvējības. Interesantāk aiziet uz ciema veikalu un paklausīties, ko runā Staņislavs vai Žanis. Tur ir patiesība un pipariņš.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Rēķinu par ūdeni nesamaksājāt?

Latvijas lauksaimniekiem problēmas sagādājis ilgstošais sausums. Izdegušas ganības, tāpēc lopiem nav ko ēst. Lietus trūkums radījis negatīvu ietekmi arī graudu un augļu audzētājiem. Pērn daudziem lauksaimniekiem zaudējumus radīja rudens lielās lietavas. Latvijas lauksaimniekiem problēmas sagādājis ilgstošais sausums. Izdegušas ganības, tāpēc lopiem nav ko ēst. Lietus trūkums radījis negatīvu ietekmi arī graudu un augļu audzētājiem. Pērn daudziem lauksaimniekiem zaudējumus radīja rudens lielās lietavas.

Kā vērtējat Saeimas deputāta Artusa Kaimiņa aizturēšanu?
Draugiem Facebook Twitter Google+