×
Mobilā versija
+13.9°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
1. novembris, 2013
Drukāt

Varēs maksāt arī par vidējo patēriņu
 (4)

Foto - LETAFoto - LETA

Lai gan valdība šonedēļ vērtēja un vēl neapstiprināja EM sagatavotos labojumos norēķiniem par elektroenerģiju, tomēr tos atkārtotai vērtēšanai virzīšot pēc citu ar tirgus liberalizāciju saistīto noteikumu apstiprināšanas, vakar skaidroja ministrijas preses dienestā. Jaunie noteikumi paredz, ka elektroenerģijas lietotājs varēs izvēlēties izlīdzināto maksājumu, proti, maksāt ik mēnesi vienādu naudas summu, kas aprēķināta, balstoties uz patēriņu agrāk, vai arī ziņot skaitītāja lasījumus elektrības pārdevējam, kas atsūtīs apmaksai rēķinu. Rādījumu ziņošana iecerēta internetā vai pa pastu, kas gan sadārdzina pakalpojuma izmaksas. Patlaban lielākā daļa (90%) elektrības pircēju izmanto pašdeklarēšanās metodi, kas nereti esot iemesls pārmaksu un parādu uzkrājumiem. Iemesls – cilvēki nepareizi nolasa skaitītāju rādījumus vai arī nepareizi aprēķina maksājumu.

Ja īsteno pašdeklarēšanās metodi, tad tirgotājs arī nevar uzrādīt lietotājam sadalītu lietotāja ikmēneša maksājumu sastāvdaļās, tā atspoguļojot katras sastāvdaļās cenu, jo lietotājs deklarē maksājamo summu “vienpusēji, veicot norēķinu”.

Labojumi noteikumos arī paredz, ka saistītais lietotājs varēs veikt elektroenerģijas priekšapmaksu.

Patlaban Latvijā ar izlīdzināto maksājuma kārtību norēķinās aptuveni 100 000 elektroenerģijas pircēju. Šā maksājuma summu nosaka, ņemot vērā lietotāja patēriņu, kas ir noteikts par pamatu ņemot faktisko elektroenerģijas patēriņu laika posmā starp divām sadales sistēmas operatora veiktām kontrolpārbaudēm.

EM uzskata – izlīdzinātais maksājums atvieglos mājsaimniecības lietotāju norēķinus tāpēc, ka lietotājiem nebūs ik mēnesi jāuzņem skaitītāja rādījums un pašam jāaprēķina apmaksājamā summa, bet reizi mēnesī jāveic iepriekš noteiktas summas apmaksu.

Igaunijā, kur mazumtirdzniecība ar elektroenerģiju jau notiek, izlīdzināto maksājumu neizmanto. Patērētāji nodod savus skaitītāju rādītājus tirgotājam vai sadales sistēmas operatoram. Jānis Bethers, SIA “Enefit” valdes priekšsēdētājs skaidro – tas tāpēc, ka patērētāji ir iecienījuši precīzu norēķinu metodi, kas balstīta aktuālajā patēriņā, neapmaksājot par daudz vai maz konkrētajā mēnesī, bet tieši patērēto elektroenerģijas daudzumu.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. Ekonomikas min. no parak liela ierednu skaita ATKAL IZGUDRO VELOSIPEDU .Taisniba ir JURIM, KAKEC JASACAKARE LABI DARBOJOSA NOREKINU SISTEMA?

  2. Par elektrību maksāju ibankā – vienkārši un ērti. TAGAD man grib likt ziņot Latvenesrgo rādītājus tad saņemt rēķinu,pēc tam to samaksāt – kāpēc tādi sarežģijumi – kam man jāzin cik es maksāju par kautkādām komonentēm – gala summa no to saskaitīšanas nemainās un ja kāds piedāvās lētāku galsumu par KWh,tad arī pie tā pāriešu – komponenti mani neiteresē.Izlīdzinātais maksājums ibankā maksā 20 sant komisiju – kāpēc man liekiet maksāt bankai?

  3. Kad Ekonomikas ministrija izstrādās un virzīs apstiprināšanai analogus noteikumus par obligātu individuālo siltumenerģijas skaitītāju ieviešanu visās mājsaimniecībās,saskaņā ar EiropasKomisijas jaunās (trešās) energoefektivitātes un energotaupības direktīvas prasībām,lai beidzot,pēc garajiem divdesmit diviem dzimtbūšanas gadiem,cilvēki varētu paši regulēt gaisa temperatūru savu mājokļu atsevišķās telpās,atkarībā no savu maciņu biezuma un katra individuālās komforta izjūtas,nevis apsildīt āra gaisu vēl virs +7-8 grādiem (naktī),kā tagad,turpinot uzkrāt daudzmiljonu parādus katrā apkures sezonā?

    • Vietējie monopolisti jau pateica, ka individuālie skaitītāji nav izdevīgi, jo cilvēks ekonomēs. Laikā, kad atrodas darbā siltuma padevi noregulēs minimālu. To taču nepieļaus!

Draugiem Facebook Twitter Google+