Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: ieva Leiniša/LETA

Varēs uzlabot digitālo IQ 0

Lai mūsdienu jaunieši digitālās tehnoloģijas iemācītos izmantot ne tikai izklaidei, bet arī zināšanu uzlabošanai, iniciatīva “Samsung skola nākotnei” izveidojusi tiešsaistes programmu “Skolēna digitālais IQ”.

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 154
Lasīt citas ziņas

Iniciatīvas iepriekš veiktā aptauja liecina, ka jaunieši ir iestrēguši izklaides sfērā un tikai nedaudz vairāk kā puse uzskata, ka viņu darbošanās digitālajā vidē ir jēgpilna. Piemēram, lielākā daļa Latvijas jauniešu – 57 procenti – nezina, kas ir mākoņpakalpojumi, un tos izmantojusi tikai viena trešdaļa jauno cilvēku. Savukārt savu kritisko domāšanu jaunie cilvēki novērtē gana augstu, taču praktiskajos uzdevumos redzams, ka tomēr aptuveni puse bez īpašas izvērtēšanas notic lasītajam. Aptaujā lielākā daļa respondentu – 88 procenti – atzina, ka viņiem noderētu papildu zināšanas programmēšanā, 71 procents vēlējās vairāk uzzināt par mākoņpakalpojumiem, bet 66 procenti – par “MS Excel” lietošanu. 64 procenti atzina, ka vajadzētu uzlabot informācijas vērtēšanas prasmes.

Tāpēc pagājušajā nedēļā atklāta unikāla tiešsaistes programma “Skolēna digitālais IQ”, kā mērķis ir paplašināt jauniešu zināšanas par tehnoloģiju sniegtajām iespējām un veicināt jēgpilnu digitālo prasmju izmantošanu. Apmācību programma bez maksas pieejama vietnē “www.skolanakotnei.lv”.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Jaunietis ir digitāli gana zinīgs. Taču mācību un praktisku sadzīves uzdevumu risināšana internetā nav viņa prioritāte,” saka Latvijas Universitātes Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātes Pedagoģijas nodaļas vadītāja, profesore Zanda Rubene. “Lai iekustinātu šo jauniešu interneta lietošanas “iekapsulēšanos” brīvā laika un izklaižu sfērā, jāmēģina viņiem parādīt, kas ir tie ieguvumi un iespējas, ko vēl var sniegt jau esošās zināšanas.”

Lietojot programmu “Skolēna digitālais IQ”, skolēni varēs uzzināt, kā digitālas iemaņas izmantot sadzīves uzdevumu veikšanai. Programma ir kā tiešsaistes kursi, kuros vienkopus var, piemēram, atrast mācībām un ikdienai noderīgas lietotnes, saņemt ieteikumus informācijas ticamības izvērtēšanai un padomus, kā kļūt par kvalitatīva satura radītāju vai ietekmēt sabiedriski nozīmīgu notikumu gaitu.

Kopumā programmā iekļauti pieci kursi, no kuriem katrs veltīts noteiktai tematikai. Kurss “Radi!” rosina jauniešus kļūt par kvalitatīva satura radītājiem un piedāvā idejas, piemēram, kā veidot bloga saturu un infografikas, kā uzņemt un apstrādāt foto un video. Kurss “Strādā!” iepazīstina ar pieaugoši aktuālo tiešsaistes dokumentu veidošanu, informācijas glabāšanu mākonī, kā arī dažādiem knifiem “MS Word” un “MS Excel” lietošanā, un kvalitatīvas prezentācijas izveidē. Kurss “Iesaisties!” paplašina redzeslauku par digitālajā vidē pieejamiem līdzdalības un demokrātijas rīkiem, kas sniedz iespēju izteikt savu viedokli un ietekmēt lēmumu pieņemšanu. Kurss “Domā!” mudina izmantot lietotnes un tehnoloģiju iespējas ne tikai izklaidei, bet arī mācību procesa un ikdienas dzīves atvieglošanai. Tāpat šajā kursā varēs trenēt sevī spēju novērtēt informācijas ticamību un kvalitāti. Tas sniedz ļoti noderīgus padomus informācijas meklēšanai.

Kurss “Sazinies!” aicina jauniešus aizdomāties par saziņas drošību, savu digitālo identitāti un atstāto digitālo pēdu interneta dzīlēs. Tas ir jo sevišķi būtiski, jo tehnoloģiju lietotāji bieži vien neaizdomājas par datu drošību. Piemēram, programmas atklāšanas pasākuma laikā veiktais Rīgas Valsts 3. ģimnāzijas jauniešu balsojums par digitālajiem paradumiem atklāja, ka 54 procenti telefonā nav uzlikuši antivīrusa programmu, 39 procenti sociālajiem tīkliem un e-pastam lieto vienu paroli, 35 procenti skolēnu visus kontaktus, uzņemtos fotoattēlus un video glabā savā telefonā.

Reklāma
Reklāma

Veicināt savu digitālo izglītību tiešsaistes kursos jaunieši varēs katrā sev ērtā brīdī. Kādā secībā apgūt piedāvātos kursus, arī izlems paši programmas lietotāji. Tiešsaistes kursus iespējams apgūt gan datorā, gan planšetē, gan viedtālrunī. Čaklākajiem, kas pabeigs visus piecus kursus, būs iespēja iegūt attiecīgu apliecinājumu. Skolēni vecumā no 14 līdz 18 gadiem turklāt varēs piedalīsies lielās balvas izlozē un laimēt “Samsung Galaxy S8” viedtālruni, “Gear” virtuālās realitātes brilles un “Level U Flex” austiņas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.