×
Mobilā versija
Brīdinājums +10.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
27. septembris, 2015
Drukāt

Varēs vērot Mēness aptumsumu

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Ventspils Jaunrades nama observatorijā, kur agrā pirmdienas, 28.septembra, rītā varēs vērot pilno Mēness aptumsumu, jau šovakar sāksies izglītojošs un izklaidējošs vakars un nakts observatorijā, aģentūru LETA informēja Ventspils Izglītības pārvaldes sabiedrisko attiecību speciāliste Līga Rūde.

28.septembra rīta agrumā, ja vien laikapstākļi būs labvēlīgi, visā Latvijas teritorijā būs iespēja novērot pilnu Mēness aptumsumu.

“Par godu šim interesantajam notikumam Ventspils Jaunrades namā notiks īpašs izglītojošs un arī izklaidējošs vakars un nakts observatorijā,” pastāstīja Ventspils Jaunrades nama observatorijas lektors un Latvijas Astronomijas biedrības biedrs Artūrs Andžs. “Veselu stundu un 12 minūtes Mēness pilnībā atradīsies mūsu planētas ēnā, tādēļ debesīs būs redzams sarkanīgi brūns Mēness disks. Šis ir patiesi aizraujošs un satraucošs brīdis. Lai arī Mēness aptumsumus varam novērot biežāk nekā Saules aizklāšanu, tomēr katra reize ir ļoti gaidīta. Tādēļ vēlamies šo notikumu padarīt īpašu ikvienam interesentam.”

Šis aptumsums sakrīt ar vēl kādu interesantu notikumu, proti, Zemes vienīgā dabīgā pavadoņa aptumšošanās notiks laikā, kad tas atradīsies Zemei īpaši tuvu. Mēness riņķo ap Zemi pa nedaudz eliptisku orbītu, tādēļ attālums starp abiem debess ķermeņiem mēdz atšķirties. Vidējais attālums ir 384 000 kilometru, bet dažkārt Mēness pietuvojas pavisam tuvu, un šoreiz aptumsuma laikā Mēness attālums no Zemes būs vien nepilni 357 000 kilometru. Novērotājs no Zemes pamanīs, ka Mēness būs vizuāli lielāks, nekā ierasts.

Aptumsums sāksies ar pusēnas fāzi plkst.3.12, bet daļējas fāzes laiks, kad Mēness virzīsies arvien dziļāk Zemes ēnā, sāksies plkst.4.07. Kad Mēness disks būs pilnībā aizklāts, plkst.5.11 sāksies pilnās fāzes daļa, kad Mēness kļūs tumšsarkans. Maksimālās fāzes brīdis būs plkst.5.47. Pilnās fāzes beigas būs plkst.6.23, bet daļējā fāze noslēgsies plkst.7.27. Tobrīd Mēness jau būs praktiski norietējis, un atlikušo aptumsuma daļu nebūs iespējams novērot.

Ventspils Jaunrades nama observatorijā vakara ievadā 27.septembrī laikā no plkst.20 līdz 23 paredzēta atraktīvi izglītojoša vakara programma ar lektoru stāstiem, kā arī vakara novērojumiem un stāstījumiem par zvaigznēm, planētām un Visumu kopumā. Katrs stāstījums un novērojums ilgs vienu stundu. Mēness aptumsuma gaitai varēs sekot no plkst.4, kad sāksies daļēja Mēness aptumsuma fāze. Novērot aptumsumu būs iespējams līdz pat saullēktam.

Lai novērotu aptumsumu, nav nepieciešamība pēc īpaša aprīkojuma – to viegli varēs redzēt ar neapbruņotu aci. Ar tālskati būs iespēja to izbaudīt vēl krāšņāk, taču ir jācer uz labiem laikapstākļiem, norādīja pasākuma rīkotāji.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+