×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.6°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
5. maijs, 2016
Drukāt

Varētu atlikt jaunu kadastrālo vērtību noteikšanu īpašumiem (5)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Saeima konceptuāli atbalsta likuma grozījumus, lai novērstu strauju nekustamo īpašumu kadastrālās vērtības pieaugumu, informēja Saeimas preses dienests.

Saeima ceturtdien, 5.maijā, pirmajā lasījumā kā steidzamu atbalstīja likumprojektu, kas paredz uz vienu gadu atlikt jaunu kadastrālo vērtību noteikšanu nekustamajiem īpašumiem, vēl 2017.gadā saglabājot tās pašreizējā līmenī.

Saskaņā ar spēkā esošo regulējumu no 2017.gada 1.janvāra kadastrālās vērtības būtu jāaprēķina, nodrošinot to atbilstību nekutamā īpašuma tirgus cenām vidēji 85 procentu apmērā. Jaunā kadastrālo vērtību bāze Ministru kabinetam (MK) būtu jānosaka līdz šī gada 15.jūnijam.

Kā norāda likumprojekta autori, nosakot kadastrālo vērtību jaunajiem mājokļiem atbilstoši tirgus situācijai, vietām veidosies nesamērīgs nekustamā īpašuma nodokļa pieaugums. Piemēram, jaunajos projektos vērtības pieaugums paredzams divas reizes, un ir pamats meklēt risinājumu nekustamā īpašuma nodokļa apmēra ierobežošanai.

Likumprojekts paredz noteikt, ka jauno kadastra vērtības aprēķinu sāk piemērot no 2018.gada 1.janvāra. Savukārt kadastrālo vērtību bāzi 2018.-2019.gadam izstrādā atbilstoši situācijai nekustamā īpašuma tirgū, kāda tā bija uz 2015.gada 1.jūliju.

Līdztekus valdība devusi uzdevumu līdz 2016.gada beigām nozares ministrijām sadarbībā ar sociālajiem partneriem izstrādāt un iesniegt MK nekustamā īpašuma nodokļa likuma grozījumus, kas nodrošinātu samērīgu nodokļa sloga pieaugumu.

Likumprojekts “Grozījums Nekustamā īpašuma valsts kadastra likumā” Saeimā jāskata vēl otrajā lasījumā.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

 1. Mājvietas vērtība ir manas bērnības atmiņas par to, kā man mamma bērnībā lasīja pasaku un kur tajā brīdī pa logu krita saules stari, kā no tramvaja braukšanas aiz loga relaksējoši drebēja logu rūtis, cik nomierinoši dūca apnicīga muša, kas nespēja aizmigt. Mājvietas vērtība ir tā ainava, ko es 20 gadu garumā redzēju, no rīta mozdamās, Tā vēja šalkoņa simtgadīgo bērzu zaros, kas man vakarā, gulēt ejot, palīdzēja iemigt.

  Tagad simtgadīgie bērzi ir nocirsti un pārdoti, ainava ar izciršanu un izsaimniekošanu izmainīta, bet manas atmiņas tiesas ceļā ir atdotas kaut kādai „īstajai” mājas īpašniecei, kurai, saskaņā ar 80 gadus veciem papīriem, tā mana vieta pienākoties.

  Tagad vēl mājvietām pēkšņi uzrodas kaut kāda mistiska kadastrālā vērtība, kura – ja tā ir tā ekonomiskā vērtība, ko valsts ekonomikai spēj dot kāda celtne – iedzīvotājiem migrējot, mirstot un ejot bojā – tikai samazinās.
  Visus šos gadus ģimenes meta ārā no mājām, kapāja viņu atmiņas, izvaroja viņu drošību, postīja iestādītos augļu dārzus, cirta simtgadīgus kokus…
  Pirms man kāds grib iestāstīt, ka man papildus īrei vēl būs jāsedz kaut kāda mistiska mājokļa vērtība, kura nez kāpēc tieši šajā gadā ir uzradusies – lai man valdība atmaksā tos morālos zaudējumus, ko piedzīvoju no tā ekonomiskā „ķeizargrieziena”, kurā man nesaprotamā kārtā bija ar tiesas spriedumu jāatstāj tās lauku mājas, kur mana dzimta 50 gadu garumā bija cēlusi ēkas, kopusi dārzus un kopusi saimniecību. „Likumīgā” saimniece pēc mājas atgūšanas to uztvēra kā veikli vinnētu loteriju – viss tika notrallināts, izvazāts, aizlaists postā – palikuši tikai mežonīgi krūmu puduri un neapdzīvotas ēkas ar iegruvušiem jumtiem. Jo tajās ēkās viņas mamma viņai pasaku nelasīja, tai vietai viņas sirds nepieķērās.

  Pirms jūs vērtējat mājas un tās pērkat vai pārdodat, pajautājiet paši sev – vai šai vietai, šai ainavai, šai ēkai – vai ir šai vietai kāda sirds vēl pieķērusies? Un kad Latvijā vairs nebūs nevienas vietas, kur kāda sirds kādai vietai būs pieķērusies, mēs visi varēsim mierīgi sēsties lidmašīnā un pārcelties uz kādu valsti, kur vidi nesatricina „ķeizargriezieni”.

 2. - Pasteidzieties! Atbildēt

  Kaut kā tie latvieši ir jāiznīcina no savas zemes

 3. jau tagad no nelauksamniecības zemes pat par sviestmaizi nevar tikt vaļā.

 4. Atgādinu! Zemeunbūve ir PRECE,un pēc līguma ar PTO Valsts{VZD} NEDRĪGST iejaukties brīvā tirgus ekonomikā .Vai gaidām tādu kaunu kā Krievija ,kad lai neizslēgtu noPTO 2015g. sākumā 150 000 vērtētājus uninventarizatorus ATBRĪVOJA?

 5. Tādas vājas atblāzmas tautas nobalsošanai vietnē ”mana balss.lv” … par nekustamā īpašuma gada nodokli …

Draugiem Facebook Twitter Google+