Kultūra
Teātris un kino

Variācijas par Raiņa tēmām Leļļu teātrī 16

Publicitātes foto

Latvijas Leļļu teātris 24. novembrī aicina uz izrādi pieaugušajiem “Zelta zirgs” pēc Raiņa darba motīviem. Unikālā skatuves valodā, kurā apvienoti dejas un leļļu teātra elementi, iestudējumu veido viesrežisors no Nīderlandes – Duda Paiva, kurš Eiropā pazīstams kā viens no novatoriskākajiem mūsdienu leļļu teātra pārstāvjiem.

Režisora D. Paivas radītie iestudējumi pieaugušo auditorijai ir vizuāli iespaidīgi, provocējoši un brīžam šokējoši, vienlaikus atklājot dziļi filozofisku un poētisku izvēlētās tematikas dimensiju. Meklējot materiālu iestudējumam Latvijā, režisors iepazinies ar latviešiem nozīmīgiem, mitoloģiskiem darbiem, kuru kodi dziļi iesakņojušies nacionālajā kultūrā.

Raiņa lugā “Zelta zirgs” D. Paivas uzmanību piesaistījusi universālā pasaku kodu klātbūtne un plašais simbolu klāsts, kas režisoru rosinājis veidot izrādi par bezkompromisu pretmetu cīņu. Kā stāsta pats režisors, šī ir iespēja pārskatīt pasakas jēdzienu un nozīmi, jo lugā dominē patriarhāls pasaules redzējums, kurā visu darbību virza vīrieši, kamēr sievietes nespēcība un pakļaušanās tiek romantizēta. Lai vizualizētu divu galējību cīņu, viņš lugas darbību pārnesis šaha laukumā, kurā cīņā par dzīvību un nāvi dodas katra varoņa melnā un baltā puse. “Ar lelli vienmēr var izdarīt daudz vairāk nekā ar dzīvu aktieri – to var stiept, samīcīt, saraut gabalos, veidot nereālistiskas grimases, sagriezt uz pusēm un tā tālāk. Tās ir īstas darbības, kas izraisa īstas emocijas skatītājā, un tieši to mēs gribam panākt – radīt spēcīgu emocionālo iespaidu par to, kas notiek, par ļoti nopietnajām tēmām, ko skaram šajā izrādē. Enerģija var būt īsta, pateicoties tam, ka tādi nav “aktieri”, pret kuriem tā vērsta. Un tas ir ļoti spēcīgi! Otrkārt – šī ir iespēja paplašināt aktiera iespējas, vienlaikus ļaujot ienirt vairākos tēlos un raksturos. Vienā mirklī viņš ir viņš pats, jau nākamajā – daļa no kāda cita tēla. Ir tik plašas iespējas, kā to izmantot, kā šiem tēliem savstarpēji komunicēt. Es jau gadiem veidoju izrādes pieaugušajiem un esmu secinājis, ka lelles atmodina mūsu kā skatītāju iekšējo bērnu – ieraugot lelli, acis sāk mirdzēt un mēs atveramies jauniem spēles noteikumiem, nosacītībai, iztēlei, kurai tajā pašā laikā paši ļoti ticam un dzīvojam līdzi. Šajā izrādē būs gan vieglums, izklaide un humors, gan nopietnas tēmas, par ko vēlamies runāt,” stāsta D. Paiva.

D. Paivas stils apvieno laikmetīgo deju un leļļu teātri. Tas ir piedāvājums no jauna paskatīties uz Raiņa “Zelta zirgu” un Latvijas kultūru ar atsvešinātu skatījumu, dodot iespēju pārvērtēt Raiņa idejas. Kopā ar dramaturgu Matīsu Gricmani un komponistu Jāni Šipkēvicu Paiva izveidojis izrādi, kas ļauj domāt un vienlaikus izklaidē. Tā nojauc aizspriedumus par leļļu teātri, to vietā piedāvājot lelles kā neaizvietojamu teātra ieroci.

Vēl izrādes radošo komandu veido režisora asistents Pāvels Struminskis, komponists Rihards Zaļupe, kostīmu māksliniece Vita Radziņa, scenogrāfs Andris Eglītis, kā arī aktieri – Baiba Vanaga, Lienīte Osipova, Druvis Anusāns, Anrijs Sirmais un Aleksandrs Jonovs.

LA.lv