Mobilā versija
+4.1°C
Eleonora, Ariadne
Otrdiena, 21. februāris, 2017
12. augusts, 2014
Drukāt

Sīrups bitēm: vai tā gatavošanai der lētais veikala cukurs?

Foto-ShutterstockFoto-Shutterstock

Šogad daudzos veikalos cukurs par puscenu. Vai tas der arī bišu barošanai?
 JANĪNA CEPĪTE AUCĒ

Jā, der! Ja uz iepakojuma norādītais cukuru daudzums ir 98%, 99% vai 100%, to droši var pirkt un gatavot sīrupu (tradicionālā proporcija – trīs daļas cukura un divas daļas ūdens) bišu piebarošanai rudens pusē, saka Biškopības biedrības konsultante, veterinārārste Ineta Eglīte. Ja saharozes daudzums ir 96%, šādu cukuru labāk nepirkt, jo atlikušajos 4% ietilpstošais cilvēkam varbūt nekaitēs, bet bitēm var gadīties visādi.

Agrāk pirms saimju ieziemošanas bitenieki medus vācējas piebaroja ar pašgatavotu cukura sīrupu, bet pēdējos gados to izkonkurējis invertsīrups. Galvenās priekšrocības – ērti lietojams, un var barot arī vēlāk rudenī. Šādu barību patērējot, bites nenolietojas tik ātri, kā pārstrādājot cukura sīrupu, taču tas nav aktuāli biteniekiem, kuri neved bites rudens viršu ganībās. Ja bites baro laikus, augusta beigās, septembra sākumā, cukura pārstrādē tiek iesaistītas bišu paaudzes, kuras tik un tā neziemos.

Galvenais invertsīrupa trūkums ir tā cena un pieejamība mazo dravu īpašniekiem. Lielās dravās šo barību lieto galvenokārt tāpēc, ka nevajag tērēt laiku, iegādājoties cukuru un gatavojot sīrupu, turklāt, pērkot vairumā, cenas ir daudz zemākas. Ja kaimiņos ir kāda prāvāka drava, izdevīgi piebiedroties pasūtījumam.

Šoruden cukurs ir tik lēts, ka mazo dravu īpašniekiem gatavā sīrupa iegāde par mazumtirdzniecības cenām būtu izšķērdība. Bitenieki Inetai Eglītei stāsta, ka, barojot ar jebkuru oficiālās tirdzniecības vietās pirktu cukuru, bites pārziemojot itin labi. Ir zināms tikai viens negadījums ar bēdīgām beigām, jo kļūdas dēļ sīrupam piebēra ievārījuma cukuru.

Pievienot komentāru

Lauksaimniekiem valsts subsīdijās šogad būs pieejami 8,7 miljoni eiroLauksaimniekiem valsts budžeta programmā "Valsts atbalsts lauksaimniecībai un lauku attīstībai" šogad būs pieejami 8 723 490 eiro, paredz noteikumi "Par valsts atbalstu lauksaimniecībai", kurus plānots skatīt nākamajā valdības sēdē 21. februārī.
Dabasgāzes tirgu atvērs pēc diviem mēnešiem. Ar ko jārēķinās patērētājiem? (15)Būs vēl citi bez "Latvijas Gāzes": Šaubu par gāzes tirgus atvēršanu nav
Pasaulē
Latvija ekonomiskās brīvības reitingā pakāpusies uz 20.vietu (2) Latvija pasaules ekonomiskās brīvības reitingā šogad ir pakāpusies uz 20.vietu no 36.vietas pērn, bet joprojām atpaliek no Igaunijas un Lietuvas.
Draugiem Facebook Twitter Google+