×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
26. augusts, 2015
Drukāt

Varmākam draud mūža ieslodzījums (1)

Foto-ShutterstockFoto-Shutterstock

Ilustratīvs foto

Kokneses novada bāriņtiesa iesniegusi Valsts policijā (VP) lūgumu sākt kriminālprocesu un izvērtēt arī mātes atbildību saistībā ar viņas paziņas – 1961. gadā dzimuša vīrieša – veikto seksuālu vardarbību pret 10 mēnešus vecu meitenīti.

Cietušajam bērnam Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā (BKUS) veiktas vairākas operācijas, un meitenītes veselības stāvoklis esot apmierinošs. Bērnam uzliktas šuves. BKUS bērnu ginekoloģe Ilona Auziņa TV3 atstāstīja cietušā bērna mātes teikto saistībā ar notikušo. Meitenītes māte esot uz neilgu brīdi izgājusi no mājas, atstājot bērnu sava drauga uzraudzībā. Kad sieviete atgriezusies, viņa ieraudzījusi meitiņu kailu un asiņojošu, ar traumētiem dzimumorgāniem, tādēļ izsaukusi policiju.

Kā informē VP Zemgales reģiona pārvaldes pārstāve Diāna Purviņa, policijā tika saņemta informācija par to, ka 22. augustā ar desmit mēnešus vecu meitenīti veiktas netiklas darbības – nodarīti miesas bojājumi. Policija aizturēja 1961. gadā dzimušu vīrieti, kurš ir apcietināts. Sākotnēji sākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 159. panta trešās daļas, proti, par izvarošanu, bet tagad tas pārkvalificēts uz Krimināllikuma 160. panta sesto daļu. Šis pants paredz, ka par seksuālu vardarbību un tādām darbībām, kas izraisīja smagas sekas vai ja persona nav sasniegusi sešpadsmit gadu vecumu, var sodīt ar mūža ieslodzījumu. Mātes atbildība pagaidām tiek vērtēta šī paša kriminālprocesa ietvaros.

Kokneses novada bāriņtiesas priekšsēdētāja Silvija Vēze norāda, ka notikušajā ir vairākas sakritības, tāpēc pagaidām, kamēr nav veikta rūpīga izmeklēšana, nevarot notikušajā vainot māti. Bāriņtiesas priekšsēdētāja pauda, ka līdz šim sociālajam dienestam, kas sniedzis palīdzību šai ģimenei un apsekojis to, nav bijis obligāti jāinformē bāriņtiesa, jo ar bērnu aprūpi nav bijis nekādu problēmu. “Tieši pretēji – māte līdz šim bijusi rūpīga un atbildīga. Viņa pildīja visus sociālā dienesta ieteikumus vai prasības, pēc gadījumiem ar drauga vardarbību viņa apmeklēja psihologu, darīja visu, ko viņai lika, tāpat rūpējās par bērniem, pirms meitenītes dzimšanas arī strādāja. Māte līdz šim arī darījusi visu, lai bērni neciestu,” skaidro Vēze.

Viņa pastāstīja, ka cietušā bērna māte, kura tagad dzīvo divistabu sociālajā dzīvoklī Koknesē, pati nākusi no Iršu pagasta, kur dzīvo arī viņas māte un vecmāmiņa, pie kurām mājās pa vasaru viņa kopā ar abiem bērniem bija apmetusies, bet viņa nebija kopā ar vardarbīgo vīrieti. “Pēc mūsu rīcībā esošās informācijas, 22. augustā māte esot ieradusies dzīvoklī pie drauga, kurš dzīvo viens un lūdzis kādu palīdzību saimniecībā. Nav skaidrs, kāpēc viņa paņēma līdzi mazuli, bet neatstāja pie vecmāmiņas,” spriež Vēze.

Kokneses novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Sarmīte Rode informēja, ka saskaņā ar sociālā dienesta informāciju, lai sievieti ar bērniem izolētu no faktiskā dzīvesbiedra agresijas, sievietei ar bērnu tika piešķirts sociālais dzīvoklis Koknesē, kur viņa pārcēlās no sākotnējās dzīvesvietas Iršos. Patlaban sievietei ar abiem bērniem ir piešķirts trūcīgas ģimenes statuss. Sociālais dienests regulāri sniedz viņiem sociālo palīdzību, tostarp psihologa konsultācijas.

Aizturēto vīrieti Iršu pagasta iedzīvotāji raksturo kā ciema vietējo dzērāju. Viņa saistība ar tik neiedomājamu vardarbību iedzīvotājus šokējusi un daudzi pieļauj, ka līdz tam varmāka nonācis, degradējoties alkoholisma dēļ. Cietušās māte agrāk bijusi kopā ar aizturēto nereģistrētās attiecībās. Arī viņa savulaik mīlējusi iedzert, taču, ciešot pazemojumus un piekaušanu, atstājusi vīrieti un centusies mainīt savu dzīvi. Tāpēc izbrīnījis viņas nesenais lēmums šo dzērāju apciemot, turklāt ar bērnu, pauda kāds novadnieks. Kāda vietējā Iršu pagasta uzņēmēja pauda uzskatu, ka, protams, agresors ir vissmagāk sodāmais vainīgais, tomēr arī māte, viņasprāt, notikušajā ir līdzvainīga jau ar to, ka ar visu bērnu devās šo vīrieti apciemot, vēl jo vairāk atstājot bērnu viņa uzraudzībā, pat ja tās bijušas tikai pāris minūtes. Uzņēmēja pauda, ka līdztekus tiešajiem sodiem, viņasprāt, visiem iesaistītajiem būtu jāpiemēro piespiedu ārstēšanās no alkoholisma. Viņasprāt, šajā reizē sasniegtās promiles bijušas pārāk lielas, un cilvēkam zudis saprāts.

“Skaidrā prātā viņš varētu atstāt samērā normāla vīrieša iespaidu, bet alkohols dara savu un ar gadiem degradējis šo cilvēku. Es pieļauju, ka individuāli pagastā tagad varbūt netrūkst cilvēku, kas gatavi viņu nolinčot, ja viņš nebūtu apcietinājumā. Bet viņai ir aizdomas, ka skaidrā prātā viņš gribēs nolinčot pats sevi un varbūt pat to mēģinās,” komentēja kāda iedzīvotāja.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Mūža ieslodzījums kā minimālais sods.

Draugiem Facebook Twitter Google+