×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
23. oktobris, 2012
Drukāt

Vārtsargiem somu skola Rīgā


Foto - Juris KalniņšFoto - Juris Kalniņš

“Vārtsargiem Kontinentālajā hokeja līgā ir ļoti grūts darbs, saka Mika Tarvainens, kurš šovasar kļuva par Rīgas “Dinamo” vārtsargu treneri.


 

Var spēlēt labāk

Vārtsargu treneris parasti komandās paliek trešajā plānā, lai gan viņu padotie, mēdz teikt, ir puse no komandas. “Dinamo” vadītāji šovasar nolēma Sergeja Naumova vietā šajā postenī aicināt 43 gadus veco somu Miku Tarvainenu, ieliekot viņa rokās interesantu materiālu – pieredzējušo zviedru Mikaelu Telkvistu un pašu darba rūķi Māri Jučeru.

Abiem šosezon iet kā pa kalniem. Telkvistam akūti pietrūkst stabilitātes – pāris maču nospēlē normāli un pēc tiem salaiž neloģiskas ripas. Kā viņnedēļ Hantimansijskā, kad otrajā periodā septiņu minūšu laikā kapitulēja četras reizes. “Vienu vai divas ripas Mikaels varēja paņemt. Tā tikai izskatījās, ka tie bija viegli metieni. Vārtu priekšā pretinieki arī traucēja. Pēc tādām spēlēm vārtsargam ir psiholoģiski grūti – 30 minūtes aizvada vienā līmenī, tad nāk desmit minūtes, un tādi mēsli… Bet tāds ir vārtsarga darbs,” teic Mika Tarvainens, kurš iepriekšējās desmit sezonas bija Zviedrijas elites sērijas komandas “Timra” vārtsargu treneris, pirms tam strādāja Somijā.

Jučers ir ļoti progresējis, taču ar viņu vārtos komanda nav izcīnījusi nevienu uzvaru pamatlaikā. “Ar Māri par to runāju. Šie zaudējumi ir 1:2 un tamlīdzīgi. Pret “Baris” Jučers bija tiešām labs – reizēm ir tādas spēles, kad arī pēc piecām ielaistām ripām vārtsargu var tikai paslavēt,” uzsver Tarvainens. “Nedrīkst nomākt sevi ar domām par to, ko nevari ietekmēt, – viņš nevar mest ripas vārtos, tāpēc jādomā, kā ielaist mazāk. Viņam jādara viss, ko var, un jāsniedz komandai iespēja uzvarēt. Jāattīsta sevi. Šogad Jučers spēris platu soli uz priekšu, sezonas sākumā sargāja vārtus visās izbraukuma spēlēs. Tas viņam ir jauns izaicinājums.”

Diemžēl šosezon ir maz tādu Rīgas “Dinamo” spēļu, kuras izvilcis vārtsargs. “Pavisam noteikti – viņi var spēlēt labāk,” piekrīt vārtsargu treneris. “Problēma nav ar tehniku vai ko tādu. Uz vārtsargiem ir spiediens, jo mēs paši neiemetam daudz.” Tarvainens uzskata, ka abi vārtsargi ir līdzvērtīgās pozīcijās. “Spēļu ritms ir gana saspringts, ceļošana lidmašīnās paņem daudz spēka, un viens vārtsargs nevarētu izvilkt sezonu. Mums ir plāns – kurš un kad spēlē.”

 

Jāieskatās spogulī

Iepriekšējās trīs mājas spēlēs kopā “Dinamo” ielaida trīs vārtus, bet pēdējās “viesizrādēs” – 13. Uz jautājumu, vai problēmas radās vārtsargiem, vai arī laukuma spēlētāji slikti darbojās aizsardzībā, soms atbild: “Komanda uzvar un komanda zaudē. Droši vien pēc šā izbraukuma katrs spēlētājs var pieiet pie spoguļa un pajautāt sev, vai izdarījis visu, ko varējis. Domāju – viņi zina atbildi. Taču esam uz pareizā ceļa. Daudzas komandas pastiprinājušās ar NHL hokejistiem, un tas mums ir liels izaicinājums katru vakaru. Mums ir sava sistēma, un tai ir jāuzticas. Vienkārši katrā treniņā jāstrādā tā, lai pēc tā vari pateikt, ka esi kļuvis labāks spēlētājs.”

Mika Tarvainens uzsver, ka KHL ir pilnīgi citāds hokejs nekā Zviedrijā un Somijā: “Krievijā vārtsargam klājas grūtāk, jo ir daudz meistarīgu spēlētāju, daudz piespēļu un liela spēles izpratne. Nedrīkst būt tik mežonīgs – iziet no vārtiem ar domu nosegt tos, jo seko piespēle un metiens tukšos vārtos. Jābūt gudram, jālasa spēle ar domu par pēdējo piespēli. KHL ir patiešām spēcīga līga.”

Somu vārtsargu skola ir viena no labākajām pasaulē – pirms vairāk nekā 20 gadiem Somijas Hokeja asociācija uzsāka vārtsargu treneru attīstīšanas programmu, tādējādi gandrīz katrā jauniešu komandā ir vārtsargu treneris un jau agrīnā vecumā vārtsargi iegūst teicamus pamatus. Pagājušajā sezonā NHL spēlēja astoņi somu vārtsargi, no Eiropas vairāk bija tikai kaimiņu zviedru – deviņi.

 

“DINAMO” VĀRTSARGU STATISTIKA

Spēles (1.), uzvaras, zaudējumi un pēcspēles metienu sērijas (2.), atvairīto metienu procents (3.), vidēji spēlē ielaistās ripas (4.), kopējais spēles laiks (5.).


1.
2.
3.
4.
5.
Māris Jučers 10
0-7-2 91,5 2,33 565:33
Mikaels Telkvists 9
4-4-0 89,9 2,51 502:44
Kristers Gudļevskis 1
1-0-0 92,3 2,67 22:27
Jučers 2011./12. gada sezonā ar “Dinamo” 16 2-5-5 90,8 2,41 695:54
Telkvists 2010./11. gada sezonā ar “Dinamo” 20 8-9-1 92,2 2,63 1139:33

 

 

 

 

 

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+