Veselam
Ārstēšana

Vasaras aptieciņa – sīkām traumām, apdegumiem un vēdera vainām 16

Foto – Fotolia

Vasarā nepieciešamo medikamentu saraksts ir plašāks nekā citos gadalaikos, jo katram var gadīties trauma, strādājot dārzā, atpūšoties pludmalē, intensīvi darbojoties virtuvē. Arī karstais laiks var sagādāt problēmas.

Mājas un brīvdienu izbraukuma aptieciņa katrā ģimenē ir citāda, jo ikvienam ir atšķirīga nepieciešamība pēc konkrētiem medikamentiem. Vasarā pa rokai jābūt daudzveidīgākam pirmās palīdzības sniegšanas līdzekļu klāstam.

Karstā laikā vajadzīgi pat preparāti pret saaukstēšanos! Ceļojuma laikā mainoties dažādām klimatiskajām zonām, saaukstēties ir vienkāršāk par vienkāršu. Pārmērīga atvēsināšanās ūdenī, ilgstoša uzturēšanās zem kondicioniera – ar to pietiek, lai vīrusi sarosītos. Tāpēc noderēs līdzekļi, kas pazemina temperatūru, palīdz tikt galā ar klepu un iesnām.

Vasarā biežāk nepieciešami preparāti, kas atvieglo gremošanas problēmas, ko izraisa gan negausīga ēšana, gan karstumā sabojājies ēdiens, gan ceļojumā baudītas citādas garšvielas. Ja kuņģis ar gastronomiskajām baudām netiek galā, derēs aktivētā ogle vai kuņģa pilieni, preparāti No-Spa, Smecta, Mezim vai kāds cits līdzeklis. Atjaunot zarnu mikrofloru palīdz medikamenti Liveo, Linex, jogurta kapsulas u.c., kas satur pienskābās baktērijas.

Ja, atpūšoties dabā, ir gūts viegls apdegums vai, griežot salātus, ir netīšām iešņāpts pirkstā, brūci dezinficē ūdeņraža pārskābe vai joda spirta šķīdums. Aptiekās pieejami arī universālie krēmi, kuru sastāvā ir jods, tāpēc preparāts ne tikai dezinficē, bet arī dziedē. Pret apdegumiem vai applaucējumiem noder aerosoli. Nedrīkst piemirst brūču apkopšanas preparātus un pārsienamos materiālus: dažāda platuma marles saites, plāksterus, tīklveida pārsēju, leikoplastu. Noderēs pat elastīgā saite un mitrās salvetes.

Piemērotākie pretsāpju līdzekļi gan pieaugušajiem, gan bērniem satur paracetamolu. Aptieciņā vajag būt gan ziedei, gan tabletēm, jo atšķirīgas konsistences zāles remdēs dažādas sāpes, piemēram, sastiepuma vai sasituma gadījumā noderēs ziede vai gels.

Līdzeklis pret alerģiju mazinās gan niezi pēc nātru audzes izbrišanas, gan diskomfortu pēc bites dzēliena. Kukaiņu kodumu un alerģisku izsitumu gadījumā palīdz Fenistil gels, Silva gel, Psilo-Balsam, Suprastin, Tavegil, Claritine un citi preparāti, kas satur antihistamīnus.

LA.lv