×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
15. jūnijs, 2016
Drukāt

Vasaras briedumā ielīgošana arī Vecpiebalgas “Vēveros” un Papes “Vītolniekos”

Foto: LETAFoto: LETA

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs aicina uz Jāņu ielīgošanu Vecpiebalgas novadā muzejā “Vēveri” 18. jūnijā no plkst. 19 un Vasaras saulgriežu svinībām 21. jūnijā Rucavas novadā Papes Ķoņu ciema zvejnieku sētā “Vītolnieki” no plkst. 17, LA.lv pavēstīja muzeja pārstāve Līga Miklašēviča.

Vecpiebalgas novadā LEBM lauku ekspozīcijā “Vēveri” plkst.19 sāksies amatierteātra izrāde “Skroderdienas Silmačos” (režisore Inese Pilābere), un arī pēc tam viss kā Jāņu vakarā – alus un siers, Jāņu zāļu vākšana un vainagu pīšana, ugunskura iedegšana, pūdeles celšana, ugunsrata ripināšana, uguns plosta peldināšana un citi rituāli. Līgošana, aplīgošana, danči un rotaļas līdz pat saullēktam kopā ar Rīgas folkloras kopām “Grodi” un “Garataka”. Jāņatēvs būs Andris Kapusts un Jāņamāte – Aīda Rancāne.

Rucavas novada Papes Ķoņu ciema zvejnieka sētā “Vītolnieki” Vasaras saulgriežos tiks izdzīvotas senās Jāņu nakts tradīcijas – vainagu vīšana, saules pavadīšanas rituāls jūras krastā, uguns rituāls un dejas, un dziesmas saules lēkta sagaidīšanai. Īsākās nakts sagaidīšana un sveikšana, lāpu gājiens un mielošanās pie garākā galda Papē.

“Vītolnieku” priekšpagalmā saulgriežu svinēšana sāksies ar zālīšu lasīšanu, vainagu vīšanu un Jāņu dziesmām. Pēc Jāņabērnu sagaidīšanas un aplīgošanas, Jāņu mātes un tēva izvēlēšanas, rotaļām un mielošanās saulrietu viesi svētīs jūras malā.

Rucavas sievas galdā liks pašceptu maizi, pašu sietu Jāņu sieru, balto sviestu, kvasu un alu, tomēr cienastu ieteicams ņemt līdzi arī pašiem.

“Vītolnieku” saimnieki aicina saģērbties silti un priecāsies par katru, kurš uz svētkiem nāks tautas tērpā vai tērpā ar latviskiem rotājumiem, visiem, kam līdzi būs savas Jāņu zāles un jau sapīti Jāņu vaiņagi.

Ieeja uz Jāņu ielīgošanu un Vasaras saulgriežu svinībām – bez maksas.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+