Foto-Shutterstock

Vasaras brīvlaikā saglabā IIN atvieglojumu vecākiem 0

No šā gada par skolēnu vai studentu vecumā līdz 19 gadiem, kurš mācās koledžā, vidusskolā vai augstskolā un kurš vasaras brīvlaikā – no 1. jūnija līdz 31. augustam – grasās strādāt algotu darbu, vienam no viņa vecākiem ir tiesības saglabāt iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojumu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Notriektā tautumeita 7
SVF: Krievijas ekonomika augs straujāk par visām pasaules attīstītajām ekonomikām 137
Lasīt citas ziņas

Valsts ieņēmumu dienestā (VID) paskaidro, ka par skolēnu, kurš strādās tikai vasaras brīvlaikā, vienam no viņa vecākiem algas nodokļa grāmatiņā nav jāsvītro ieraksts par apgādājamo. Atšķirībā no jaunieša, kurš uzsāk pastāvīgas darba gaitas un kuram vecāku apgādība tiek pārtraukta automātiski, par atvasi, kura strādās tikai vasaras brīvlaikā, vienam no viņa vecākiem tiek saglabāts apgādnieka statuss un minētā nodokļa atvieglojums – 165 eiro mēnesī.

Nodokļu maksāšanas noteikumi ir atkarīgi no tā, kur skolēns vai students plāno strādāt, proti, kāds nodokļu maksāšanas režīms ir viņa darba devējam.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vispārējā nodokļu maksāšanas režīmā darba devējs no algas maksā 23% iedzīvotāju ienākuma nodokli un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) 34,09% apmērā, 10,50% ieturot no darba ņēmēja algas, bet 23,59% no saviem ienākumiem. VSAOI nav jāmaksā, ja jaunais censonis ir jaunāks par 15 gadiem.

Skolēnam vai studentam, kurš strādā tikai vasarā, ir tiesības algai piemērot ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliekamo minimumu 75 eiro apmērā, ja darba devējam ir iesniegta viņa algas nodokļa grāmatiņa. Piemēram, ja atalgojums ir 350 eiro mēnesī, tad pēc nodokļu nomaksas skolēns “uz rokas” saņem 258,45 eiro.

Ja skolēns neatkarīgi no viņa vecuma vasarā strādā pie mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja, tad no viņa algas darba devējs neietur VSAOI un iedzīvotāju ienākuma nodokli. Tie veido daļu no mikrouzņēmumu nodokļa, ko darba devējs maksā no sava saimnieciskās darbības apgrozījuma jeb ieņēmumiem. Tādējādi, ja skolēna atalgojums ir 350 eiro, tad viņš arī šo summu saņems. Taču laikā, kamēr skolēns ir mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja darbinieks, viņš nevar būt vecāku apgādībā, savukārt vecāku gūtajam ienākumam nevar tikt piemērots minētais iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojums par apgādībā esošu personu 165 eiro apmērā. Tiklīdz skolēns uzsāks strādāt mikrouzņēmumā, vecāku apgādība tiks automātiski pārtraukta.

Ja vasarā skolēns nolēmis strādāt zemnieku saimniecībā, nodarbodamies ar augļu koku, ogulāju stādīšanu vai dārzeņu sēju, sējumu un stādījumu kopšanu, ražas novākšanu, augļu, ogu un dārzeņu šķirošanu, tad viņa gūtajam sezonas laukstrādnieka ienākumam darba devējs ietur 15% iedzīvotāju ienākuma nodokli, bet ne mazāku kā 70 eirocentu apmērā par katru nostrādāto dienu. Piemēram, ja atalgojums ir 350 eiro mēnesī un ja nevienā no nostrādātajām dienām tā nav mazāka par 4,70 eiro, tad pēc laukstrādnieku ienākuma nodokļa maksājuma skolēnam “uz rokas” jāsaņem 297,50 eiro.

Reklāma
Reklāma

Par 18 gadiem jaunāku skolēnu, kurš saņem sezonas laukstrādnieku ienākumus, viens no viņa vecākiem saglabā tiesības uz minēto iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojumu 165 eiro apmērā. Tāpat šis atvieglojums tiek saglabāts, ja viņa atvase ir vecumā no 18 līdz 19 gadiem un mācās vispārējās, profesionālās, augstākās vai speciālās izglītības iestādē.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.