×
Mobilā versija
+20.3°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
26. marts, 2015
Drukāt

Vasaras burvība Anitas Melderes gleznās

Meldere_1

Ziemas nogalē un pavasara nojausmās burvības pilnās noskaņas, kas saistās ar vasaru – krāsas, skaņas, smaržas un garšas –, līdz 31. martam varēs baudīt Rīgā, mākslas galerijā “Pegazs”, kur būs skatāma pazīstamās mākslinieces Anitas Melderes gleznu izstāde “Vasaras laiks”.

Gleznotāja Anita Meldere ikdienā strādā Rīgas Tehniskās universitātes jaunajā, modernajā radošo industriju centrā Ķīpsalā. Līdztekus gleznošanai māksliniece māca mākslu, viņa ir ar ilggadēju pieredzi, savulaik strādājusi Latvijas Mākslas akadēmijas Funkcionālā dizaina nodaļā, pasniedzot krāsu mācību, bet pašlaik – Arhitektūras un pilsētplānošanas fakultātē, kur māksliniece vada Tēlotājas mākslas katedru, kurā topošie arhitekti apgūst zīmēšanas prasmes.

“Tīrs audekls uz mana molberta arvien ir kādas jaunas dzīves sākums un cerība. Mani valdzina krāsas, līniju un manu pirkstu spēja uzburt dziļuma ilūziju,” saka māksliniece Anita Meldere (1949).

“Viņas glezniecība pārsteidz ar spēku un krāsu rotaļu, šķiet, ka visa dzīves izjūtu gamma rod izklāstu viņas darbos. Rotaļas ar krāsu, gaismu un emocijām uz audekla skatītāju ievelk mākslinieces pasaulē un, pabeidzis darbu ar skatīšanos, izstādes vērotājs kļūst par radītāju – savu iespaidu, izjūtu, prieka un piedzīvojuma baudītāju,” par mākslinieces darbiem teic galerijas “Pegazs” vadītāja Līga Elizabete Sāne. “Glezniecība ir gadu gaitā mainījusies, un māksliniece ir izkopusi savu, pazīstamu rokrakstu, kas apbur un valdzina.”

Anitas Melderes mākslinieces rokraksts ir maģiskais reālisms, asociatīva tēlainība, arī atmosfēriskums, krāsas telpiskums. Romantiska ainava ar figurālu elementu replikām.

Gaidāmās izstādes darbos māksliniece izved cauri visam vasaras plūdumam. “Agrā rīta stundā saule ar priecīgu ziņkāri iespraucas pa katru sīkāko spraudziņu guļamistabas loga žalūzijās. Atvērtā logā vējš atnes vēsmas no meža, jūras un pavasarīgas zemes smaržas. Ķīpsalā, pa ceļam uz darbu, smaržo Daugava. Ir atnācis ilgi gaidītais vasaras laiks. Gribas sēsties pie stūres un ātrāk pievienoties līksmai braucēju straumei Jūrmalas virzienā. Brīvdienas. Kaiju klaigas. Žilbinoša gaisma. Jūras šalkas un saulē sasilušo priežu sanoņa kāpās. Vasara,” izstādes noskaņas raksturo A. Meldere. Gleznās ir gan liepziedu smarža pilsētā, gan “reibinošas dārza un pļavu smaržas”, saldā mīlestība, erotika, mīlestības stāsts. “Pērkona ducināšana pamalē, piesiluši ezeri un upes. Viegls vasarīgs dūms. Nenotveramie mazbērni. Tik ātri skrejoša laika sajūta. Aizejošas vasaras soļi. Pelde pirmajā septembrī.”

“Izjūtu gamma, izlikta uz audekliem, atklāj mākslinieces dvēseliskās bagātības un dzīves pieredzes spēku. Māksliniece izliekot savus pārdzīvojumus uz audekla, ieved mūs savu tēlu pasaulē, liekot nojaust fantāziju, emociju un noslēpumu burvību,” izstādi raksturo L. E. Sāne.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+