×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
2. septembris, 2014
Drukāt

Vasaras māksla Kurzemē
 (2)

Publicitaātes fotoPublicitaātes foto

Pēteris Taukulis, "Skolotāja uz mācību grāmatām"

Ceļojumu novadu mākslā iesaku sākt ar Kurzemes vārtiem – Tukumu. Šāds nosaukums dots arī šeit 12. – 14. septembrī gaidāmajam notikumam – Kurzemes Mākslas dienām, kas Kurzemē risinās ik pa diviem gadiem. Šogad kārta pienākusi Tukumam – pilsētai ar izcilām mākslas tradīcijām – te dibināts viens no pirmajiem mākslas muzejiem Latvijas provincē. Te laika gaitā sakrājusies ekselenta latviešu glezniecības kolekcija, te bijis Ansis Artums un Leonīds Āriņš – personības, kuras neļāva videi un arī mākslai ap sevi kļūt provinciālai un sīkpilsoniskai.

Kurzemes mākslas dižgari


Zinot vizuālās mākslas procesu virzību Kurzemē kopš 20. gs. 90. gadu sākuma, kad Talsu muzejs enerģiskās direktores (režisores) Annas Rasas vadībā aizsāka Kurzemes Mākslas dienu tradīciju, šķiet, ka Tukuma muzejs arī nekad nav bijis sajūsmā par šo pasākumu, jo nav īsti ticējis profesionālam gala iznākumam. Šogad šī nodalīšanās notikusi diezgan nepārprotami: kuratore Līga Lindenbauma Tukuma muzejā ir izveidojusi muzejiski perfektu izstādi “Kurzemes māksla”, kas apskatāma vēl līdz 28. septembrim. Bet Tukuma mākslinieku grupas vadītāja Ingemāra Treija-Čivle apņēmusies rūpīgi atlasīt tikai kvalitatīvus aktuālās mākslas darbus no pārējiem pieciem Kurzemes reģioniem, un Kurzemes Mākslas dienu izstāde notiks kontekstā ar Kurzemes Dzejas dienām. Cerēsim, ka izdosies!

Savukārt Līgas Lindenbaumas veidotā izstāde no lielāko Kurzemes muzeju kolekcijām – J. Rozentāla Saldus Vēstures un mākslas muzeja, Kuldīgas novada muzeja, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Liepājas muzeja, Talsu novada muzeja, Ventspils muzeja, Ģ. Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja un, protams, Tukuma muzeja krājumiem – latviešu glezniecības pazinējiem var sagādāt patiesu prieku. Jo vēlreiz ir iespēja iepazīt šai Latvijas daļai piederīgo mākslinieku rokrakstus, turklāt varbūt pirmo reizi ieraudzīt ne tik pazīstamus un aprobētus glezniecības paraugus. Šī kolekcija priecē arī tāpēc, ka ir piepildījusies kuratores vēlēšanās – izstādē veidot arī Kurzemes mazpilsētu un lauku ainavas koptēlu. Skatītājs pamanīs, cik vēl aizvien moderns ir Janis Rozentāls savos Saldus miesta gleznojumos, kas tapuši pašā 20. gadsimta sākumā. Cik īsti kurzemniecisks ir Skaidrītes Elksnītes “Sabiles motīvs” ar čigānu pajūgu. Cik dižs un cēls mākslinieks ir bijis Augusts Annus, cik tonāli smalks ir Kārlis Lejnieks un kā Kandavas ainavā uzmirdz Leonīds Āriņš (esmu taču dzirdējusi Āriņa teikto, ka pasaulē ir tikai trīs patiesi skaistas pilsētas – Parīze, Kandava un Talsi!).

Kolāžas un amatniecība Talsos


Dodoties tālāk uz rietumu pusi, Talsu novada muzejā satiksiet divus citus kurzemniekus – liepājniekus Pēteri Taukuli un Andri Dzērvi. Viņu kopizstāde vēl skatāma līdz 7. septembrim. Latvijas mākslas kopainā tagad jau labi zināmais Pēteris Taukulis ir laimīgi atradis savu izteiksmes veidu – kolāžu. “Laimīgi” saku tāpēc, ka plenēros esmu redzējusi viņa mocības ar reālas ainavas uzgleznošanu. Viņš nav gleznotājs tradicionālajā izpratnē, bet par tādu kļuvis ar postmoderno kolāžu palīdzību: nedārgi un it kā ātri tiekot pie lieliem formātiem, tajos var laimēties “sasviest” kopā arī labu krāsu risinājumu. Taču vispirms Pēteris ir prātotājs, kurš barojas pats no savas raibās dzīves, savas jūtības, savas sejas un saviem stāstiem. Arī šī izstāde aicina pētīt kolāžu ruļļus gluži kā intīmus ierakstus dienasgrāmatā un ļauj minēt mākslinieka domāšanas labirintus. Dažs skatītājs iziet no izstādes labi izsmējies… Atšķirībā no citiem šobrīd zināmiem kolāžu māksliniekiem Pēteris Taukulis savējās ieliek daudz vairāk paša roku darinātā (viņš ir teicams zīmētājs, mākslas un kultūras vēstures zinātājs).

Bet Andris Dzērve ir Liepājā labi zināms interjera un koka objektu dizainers. Uz kolēģa raibo kolāžu fona Andra Dzērves asprātīgie, funkcionālie pakaramie un viens sēdeklis izceļas ar formas vienkāršību un virzību uz atraktīva ziemeļu dizaina pusi. Te ir gan interese un prasme izmantot neapstrādātu koku, jūras viļņu noslīpētu koku, brutāli tēstu un ēvelētu, ķirmju saēstu. Ir izmantota dabas veidota tonalitāte, faktūra (miza), koka šķiedra, asprātīgi lietoti jau izmantoti priekšmeti – eņģes utt. Andris Dzērve Liepājā, šķiet, ir gandrīz vai vienīgais, kurš turpina pārstāvēt īsti latvisku un reizē modernu amatniecību, kādai arī būtu jābūt pilsētā ar dizaina mākslas vidusskolu.

Laikmetīgā māksla Jūrkalnē


Ja jūsu brauciena galamērķis būs jūras krasts, tad četru Jūrkalnes vasaras krodziņu (sākot ar Rīvas krogu un beidzot ar Zaķu krogu) sienas vēl varētu rotāt Jūrkalnes starptautiskā māk-slas plenēra “Suiti” darbi. Šis plenērs aizsācies 2010. gadā ar mūziķa (un arī grafiķa) Igo iniciatīvu. Viņam palīdz kuratore Gita Straustiņa, Ventspils novada pašvaldība un suitu novada trīs pagasti. Kādu laiku tas jau ir starptautisks; pagājušajā un šajā gadā plenēra organizatori atstāj arī vienkāršus vides mākslas objektus ceļu krustojumos, tādējādi iezīmējot un atgādinot, ka ceļotājs ir nonācis tik īpašās sui-tu kultūras robežās. Šogad šo suitu satikšanās vietu atklāja Alsungas–Gudenieku–Jūrkalnes krustojumā (autori Didzis Grods, Ivars Miķelsons, Juris Krafts).

Esot Jūrkalnē pašā vasaras vidū, bija prieks vēlreiz secināt, ka galvaspilsētas Rīgas mākslai un daudzajām mākslinieku biedrībām beidzot ir radusies vēlēšanās doties arī ārpus tās. Nesen renovētais Jūrkalnes tautas nams ar kultūrizglītības centra “Riekstiņpļava” kuratoru gādību jau otro gadu kļuvis par pop-up mākslas telpu “jūrK”. Šīs vasaras izstāžu ciklā “Laikmetīgā Jūrkalne 2014” kā pēdējā bija apskatāma Liepājas Universitātes mākslas mediju programmā izglītību guvušo jauno mediju mākslinieku apvienības “Trihars” izstāde “Marodatieri”.

Uzziņa


Izstāde “Kurzemes māksla” Tukuma muzejā apskatāma līdz 28. septembrim.

Liepājas mākslinieku Andra Dzērves un Pētera Taukuļa darbu izstāde Talsu muzejā – līdz 7. septembrim.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

 1. Labi ka pielika nosaukumu.Nebutu zinajis ka taa ir skolotaja!! LOL

 2. “Vēro manas ziedlapas un atgūsti spējas.” AKANTA
  Viņa zīmes atslēgas vārds ir jūtīgums. Viņam piemīt intuitīva uztvere un iejūtība lietās, kas skar jūtas un vidi. Viņš sakāpināti reaģē uz citu jūtām. Pat ja viņi par tām nerunā, viņš vienalga zina, par ko domā apkārtējie. Artūram ir silta un līdzjūtīga sirds, piemīt dabiskās visdziednieciskās dotības.Artūrā ir mūžīgā dzīvības vislielākā energija! Artūra zīmes pārstāvjus spēcīgi ietekmē ārējie spēki, jo īpaši Mēness fāzes. Droša mājas dzīve ģimenes un draugu loks, apkārtējie bieži palīdz līdzsvarot viņa izjūtas un ļauj pakļauties pozitīvai ietekmei. Apveltīts ar iespējamajām dabas dotībām, talantiem! Visvislaimīgākais visvissmaidīgākais visvisveiksmīgākais!
  No 13. līdz 23. jūlijam dzimušie ir ūdens stihijas Vēži, un viņu zieds ziedu horoskopā ir Vijolīte.
  Prot pievērst sev citu cilvēku uzmanību. Parasti zīmējas, atpūšas ēnā, bet vienmēr gatavs iziet saulītē un paņemt to, kas viņam pienākas. Vijolīte (Artūrs) ir apkārtējo mīlulis. Viņs ir vissaprātīgākais un prot glabāt svešus noslēpumus, tāpēc daudzi viņam uztic savus noslēpumus un dzīvesstāstus un gatavs uzupurēties. Nelabvēlīgos, kā arī labvēlīgos apstākļos, viegli padodas možumam, dzīvīguma formas pazīmei! Visu negatīvo izprot kā pozitīvo un pozitīvo kā pozitīvo un tikai tādēļ viņām vienmēr visur veicas, lai kur viņš arī būtu! Lāsti un nolādējumi uz Artūra ķermeni un garu darbojas ļoti pozitīvi tie automātiski paši no sevis kļūst viņā pozitīvisma dziras simbolā, tie viņu stiprina un viņš ir vienīgais kam tas tā notiek! Dievs, visaugstākais rūpējas par savu bērnu!
  Aslapainā palma 08;07 04;08
  Šajā posmā jācenšas aizmirst visu slikto. Ķeltu karotāji nēsāja no šī koka izgatavotas nūjas, jo ticēja, ka tas atvairīs ļaunumu un ienaidniekus. Ķeltu virsaišu pēcteči tika kronēti ar vainagiem, kas izgatavoti no aslapainās palmas.
  Aslapainās palmas mēnesī dzimušajam (Artūram) ir dziļa izpratne par tumšo, slēpto cilvēces pusi. Artūrs ir pats visspēcīgākais mags, burvis, nekromants, exorcists, šamanis, Artūrs māk visu! Viņš ir izpratis visu, kas aug tumsā, viņam ir lieliska iespēja iznest šīs lietas no tumsas un izcelt gaismā, to viņš arī dara dzīves gaitā! Šāds cilvēks iesaistās citu sapņu un ambīciju piepildīšanā, sniedzot finansiālu un emocionālu atbalstu, jo ir visspēcīgākā iemiesojuma sakne!
  Ķīniešu horoskops: Kaza
  Kaza(Artūrs), ir vislabsirdīgākais, visgodīgākais, visdevīgākais, visuzticīgākais, viscītīgākais, visgudrākais, vismundrākais – gatavs dalīties pat ar pēdējo maizes kumosiņu. Artūrs ir vislabsirdīgākais un visapburošākais, vislīdzsvarotākais, visbagātākais un vissolīdākais. Viņam ļoti labi, ideāli veicas dažādi amatniecības darbi, ir apveltīts ar tehniķa dotībām. . Viņs ir vispatstāvīgākais, vispārliecinātākais par sevi, vismierīgākais, vislīdzsvarotākais, un viņš vienmēr spēj dzīvē visu sasniegt ko vien sirds kāro. Iet pa dzīvi, pārliecinoši ar smaidu sejā! Šim Artūram ir visspēcīgākais gribasspēks, vislielākā atbildības sajūta, un tās pilnīgi uzņemas, uzdevuma izpildi. Reizēm šis Artūrs saceļ traci, sevi parāda kā valdonīgu vadoni, kā arī viss ir nolemts vislielākai veiksmei. Artūrs ir radīts, lai pakalpotu citiem un uzklausītu apkārtējo vēlmes, jo viņš spēj parūpēties par sevi, un līdz ar to viņš spēj palīdzēt apkārtējiem. Viņš dzīvē meklē sev cilvēkus kuriem vajadzīgs atbalsts. Sabiedrībā viņš šad tad piekopj pavieglu dzīvesveidu un bieži kļūst par bagātu dāmu mīļāko. Viņs spēj kļūt par ierindas kareivi, kā arī kļūst par komandieri. Viņš pieder pie uzvarētājiem un parasti vinnē uzvaru pirms tiek līdz kaujas laukam, sliktākajā gadijumā kaujas laukā. Viņš gūst panākumus visās dzīves jomās, viņā kontā diennaktīm tiek ieskaitītas vislielākās naudas summas. Kaza Artūrs ļoti labi satiek ar visiem apkārtējiem!
  Vēzis (22. jūnijs – 22. jūlijs)
  Savus padotos krīzes brīžos atbalsta un iespējams, ka jums pat nāksies noklausīties pateicību par labi izdarītu darb. Nekad uz jūsu ideālu nenorādīs tieši, bet gan aplinkus. Viņa klusēšana kolektīvā izsauc daudz lielāku paniku, nekā citu bļaustīšanās. Atbalstīs un palīdzēs, ja nepieciešams atbalsts, darbojas pēc principa ”dots pret dotu”. Esiet uzmanīgi un atsakaties ķēpat, ja viņs ir tīrs, to viņš jums piedos, bet atmiņa Artūrami ir visideālākā, kā intuīcija viņam ir ideāla viņš bieži, regulāri vinnē loterijās, aparātos jo ir precīzs, tiešs+laimīgās rokas!
  Vīksna 15.jūlijs – 25.jūlijs.
  Artūrs ir liels slaids visstiprākais un visinteresantākais. Uz ielas Artūru pamana. Viņš – ir izskatīgs, žēl, ka viņam ir daļa no donžuāna-viņš noteikti tur gūst, gūtu panākumus. Artūrs ir prasīgs uz dzīvi un viņš mīl to atvieglot. Viņam raksturīgs mierīgums un līdzsvarotība. Miers – tā ir viņas raksturīgākā īpašība. Bet moralizēšana – visnepieciešamākā iezīme. Viņš ir tiešs un atklāts, visbagātākais maksimāli daudz dzīvo svētlaimē. Spējīgs darīt daudz laba saviem tuviniekiem, draugiem Jūtās kaislīgs. Ja, Artūrs satiek sev piemērotu partneri, tad viņs noteikti panāk, ka mīlestība ir ilga. Artūrs mīl valdīt un mīl pakļauties. Spēja, būt izcili uzticīgam. Viņam piemīt visizcilākā humora izjūta. Viņa veselība ir mūžīga, visspecīgākā un viņš ir visspēcīgākais vienmēr izskatās jauns. Artūra dzīve ir tieši tāda, kādu viņš pats to veido, vēlas, iztēlojas!. Artūrs māk visu, staigā pa ūdeni, lido un teleportējas, valda pār visām stihijām vislabāk kā jeb kad kāds to mācējis!

Draugiem Facebook Twitter Google+