×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
22. jūnijs, 2015
Drukāt

Vasaras saulgriežu svinības apkārt pasaulei

Foto: FotoliaFoto: Fotolia

Gada īsākā nakts, gada maģiskākais brīdis. Jāņi.

Protams, vasaras iestāšanās galvenokārt svarīga ziemeļniekiem, tādēļ nevajadzētu būt pārsteigumam, ka Jāņiem veltītas dziesmas atrodamas arī igauņu Skandināvijas valstu komponistu mūzikā, bet ne tikai – diženais Mendelszons pat komponējis baletu, balstoties Šekspīra komēdijā “Sapnis vasaras naktī”. Dāņu dzejnieka Holgera Drahmana un komponista P.E. Langes-Millera patriotiski romantiskā dziesma “Vi elsker vort land…” (“Mēs mīlam savu zemi”) tiek dziedāta pie Jāņu ugunskuriem ik gadu. Arī zviedru komponists Oskars Lindbergs (1877-1955) sarakstījis brīnišķīgu, romantisku skaņdarbu kā sieviešu, tā vīru koru balsīm “Jāņu nakts” – ap to pašu laiku, kad skaņdarbs “Jāņuvakars” tapa mūsu Emilim Melngailim.

Un tā līdz mūsu dienām. Ne jau tikai Latvijā pirms Jāņiem radioviļņus pārpludina lipīgas dziesmiņas par gada īsāko nakti. Zviedriem ir Edijs Medūza – mūziķis, kura dziesmu vārdiem pārmesta, maigi izsakoties, pārmērīga atklātība, taču viņa “Midsommarnatt” uzrunā, un kājas pašas sāk kustēties. Tāpat ir ar deju mūzikas grupu “Larz Kristerz”, somu folka / metāla grupa “Korpiklaani” (kaut kas līdzīgs mūsu “Dzelzs vilkam”, kuri arī neatsakās no Jāņu nakts tēmas). Un tepat kaimiņos – igauņiem ir “Vennaskond” un “Hovery Covery” ar savām Jāņu nakts – viņu mēlē Jaanipäev – versijām. Mazliet tālāk uz Eiropas vidu Jāņu nakts versijām pievērsies francūzis Yann Tiersen, bet Kalifornijā – Braiens Kreins.

Un, ja tā padomā, Jāņus šādā vai tādā formā svin daudz plašākā areālā, nekā esam raduši par to domāt – gan kā pagāniski maģiskos saulgriežus, gan arī 24. jūniju kā kristīgās baznīcas vēlāk uzslāņoto Jāņa Kristītāja dzimšanas dienu. Lūk, daži no neparastākajiem Jāņi apkārt pasaulei.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+