×
Mobilā versija
+10°C
Vēsma, Fanija
Ceturtdiena, 19. aprīlis, 2018
11. aprīlis, 2012
Drukāt

Vašingtonā notiek G8 valstu ārlietu ministru apspriede

ministri

Šodien Vašingtonā sākas G8 valstu ārlietu ministru sanāksme, kurā tiks apspriesti starptautiskajā dienaskārtībā aktuālākie jautājumi, tostarp asiņainā krīze Sīrijā, Irānas kodolprogramma un satraucošā situācija Ziemeļkorejā.

 

G8 valstu grupā ietilpst ASV, Britānija, Kanāda, Francija, Vācija, Itālija un Japāna, kā arī Krievija. ASV valsts sekretārei Hilarijai Klintonei G8 sanāksmes ietvaros ieplānota arī divpusēja tikšanās ar Krievijas ārlietu ministru Sergeju Lavrovu, kuras laikā uzmanības centrā tikšot izvirzīts ANO un Arābu līgas īpašā sūtņa Kofi Annana izstrādātais miera plāns Sīrijas krīzes risināšanai. Arī Francijas ārlietu ministrs Alēns Žipē paziņojis, ka viņš G8 sanāksmē priekšplānā izvirzīs Sīrijas jautājumu. Parīze uzstās, lai “12. aprīlī ANO Drošības padome izdara visus secinājumus no šīs situācijas un apsver, kādi jauni pasākumi nepieciešami, lai pieliktu punktu vardarbībai un sāktu politisko dialogu,” paziņoja Žipē.

Annana piedāvātajā plānā ietverts aicinājums izbeigt visu vardarbību, katru dienu ievērot divu stundu pamieru, lai varētu piegādāt humāno palīdzību, kā arī nodrošināt mediju piekļuvi kauju apvidiem. Aicināts īstenot arī visaptverošu Sīrijas vadītu politisko procesu, nodrošināt demonstrāciju tiesības un atbrīvot patvaļīgi arestētos. Saskaņā ar plānu Sīrijas armijai līdz otrdienai bija jāatvelk savi spēki no protestu centriem, bet pilnīgam pamieram jāiestājas līdz 12. aprīlim. Tomēr Rietumu valstis pret Damaskas solījumiem ir skeptiski noskaņotas, norādot, ka pēdējo dienu laikā vardarbība Sīrijā tikai pieņēmusies spēkā.

Paralēli Sīrijas krīzei G8 sanāksmē tiks apspriesta arī Ziemeļkorejas iecere šonedēļ palaist kosmosā tālas darbības rādiusa raķeti. Phenjana paziņojusi, ka tā miermīlīgos nolūkos laika posmā no 12. līdz 16. aprīlim plāno palaist Zemes orbītā mākslīgo pavadoni, tādējādi atzīmējot komunistiskās valsts dibinātāja Kima Irsena 100. dzimšanas dienu. Taču ASV un to sabiedrotie uzskata, ka Ziemeļkorejas patiesie mērķi ir veikt slēptu ballistiskās raķetes izmēģinājumu, apejot ANO rezolūcijas, kuru mērķis ir apturēt Phenjanas kodolprogrammu.

G8 sanāksmē tiks runāts arī par Irānas kodolprogrammu. Sestdien Stambulā notiks Teherānas un starptautiskās sabiedrības kodolsarunas, piedaloties Irānai, piecām ANO Drošības padomes pastāvīgajām dalībvalstīm – ASV, Francijai, Krievijai, Ķīnai, Britānijai – un Vācijai.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+