×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.1°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
23. janvāris, 2015
Drukāt

Stropā daudz vaska kožu kāpuru. Vai tie var traucēt saimju ziemošanai?

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Bišu stropi.

Pērnvasar stropā pamanīju daudz vaska kožu kāpuru. Kāpēc tā, un ko darīt? Vai kaitēkļi var traucēt saimju ziemošanai? JĒKABS LUDZĀ

Vaska kode ziemā saimei bīstamus postījumus parasti nenodara, novērojusi Latvijas Biškopības biedrības konsultante Baiba Tikuma. Kaitēklis visaktīvāk vairojas jūlijā, augustā. Tad vaska kodes dodas dēt oliņas šūnās, jo kāpuri mielojas ar vasku. Tiem darbojoties, redzams it kā blīvs zirnekļa tīklojums, kāpuru kūniņas.

Vājām saimēm dažkārt tukšs rāmis vien biteniekam paliek rokā, jo daudzo kožu paaudžu nedarbs momentā sairst. Arī tas ir viens no iemesliem, kāpēc dravniece neiesaka turēt vājas saimes. Spēcīgas saimes pašas spēj ierobežot vaska kožu rosību.

Kaitēkļu invāzijā Baiba Tikuma vaino arī dravošanu ar vecām un melnām šūnām. Viņa iesaka pavasarī, tiklīdz laika apstākļi ļauj, saimes ligzdu paplašināt ar jaunām, neizvilktām plāksnēm.

Ja kāds ir entuziasma un taupīšanas kāres pilns, var pats gatavot vaska plāksnes. Tas gan izdevīgi, ja panna jau ir, jo jauna maksā dārgi. Speciāliste uzskata, ka nav arī vairs pamata runām, ka vaska plāksnes ir slimību pārnēsātājas. Kontrole esot pietiekama, turklāt tik mazā valstī kā Latvija neviens no aptuveni pieciem lielajiem ražotājiem neriskēs ar labo slavu.

Izdevīgāk, protams, ir iegādāties plāksnes apmaiņā pret vasku. Konsultante pati vasku pret šūnām maina pie Artūra Grudovska. Iesācējiem atliek vien ieguldīt krietnus līdzekļus un krāt priekšdienām. Turklāt Baiba Tikuma iesaka ar iegādi nekavēties, jo plāksnēm pirms likšanas stropā vēlams vismaz dažus mēnešus nogatavoties, nobriest. Daži bitenieki tās notur pat gadu. Dravniece mudina iegādāties produkciju, kur vienā kilogramā ir 10–12 plākšņu. Bitēm biezākās plāksnes patīk labāk, tās veicina šūnu vilkšanas sparu.

Tāpat nevajag kavēties ar brāķēto šūnu kausēšanu. Speciālistes pieredze liecina, ka, rudenī pārkausējot, no tā paša daudzuma šūnu iegūst pat trešdaļu vairāk vaska. Līdz pavasarim glabātās it kā izčākst, tās var bojāt kaitēkļi, piemēram, vaska kode var atstāt putekļus vien. Tīra vaska ritulim nekaitē ne kodes, ne grauzēji.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+